شاید رویای سفر به اعماق زمین آنقدرها هم دور از واقعیت نباشد. غار قلایچی در مجاورت تپه باستانی قلایچی و در فاصله 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان واقع است. این محل در گذشته از مراکز تمدن مانایی ها به شمار می آمده است. این غار شگفت انگیز یک جاذبه طبیعی به شمار می رود، که در اثر نفوذ آب به لایه های آهکی زمین شکل گرفته است. جالب است بدانید که از غار قلایچی به عنوان سخت ترین و غنی ترین غار کشف شده در ایران یاد شده است. در صورتی که به گردش در دل طبیعت علاقه مند هستید و تمایل دارید از این جاذبه طبیعی شگفت آور نیز بازدید به عمل آورید، توصیه می کنیم در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا به اطلاعات جالبی در خصوص آن دست پیدا کنید.

تاریخچه غار قلایچی

تاریخچه غار قلایچی

این غار اسرار آمیز دارای بیش از سه هزار سال قدمت است که تا مدت ها ناشناخته باقی مانده بود. اما در سال 1381 تیم منتخب کوهنوردان شهرستان بوکان توانستند برای اولین بار در چاه نخست این غار با طول 110 متر فرود داشته باشند. از آن زمان به بعد، گروه های اکتشافی متعددی به غار قلایچی ورود پیدا کردند و هر یک با بازدید بخشی از آن، در نهایت موفق به پیشروی بیشتر و تهیه نقشه از حدود 400 متر از این غار شدند. غار قلایچی از جمله عمیق ترین چاه های طبیعی کشور محسوب می شود که هر گونه دخل و تصرف به هر بهانه ای، صدمات جبران ناپذیری را به آن وارد کرده و می تواند منجر به خشک و آسیب پذیر شدن و حتی تخریب کامل آن شود. شایان ذکر است که در نزدیکی قلایچی، غار دیگری نیز به نام «دوکچی» وجود دارد که گمان می رود این دو به یکدیگر متصل باشند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قلایچی دارای دهانه ای بزرگ به قطر هشت متر است. نکته جالبی در مورد این غار وجود دارد و آن هم این است که تا شعاع 40 متری دهانه این غار هیچ سنگی به چشم نمی خورد و تنها در کف تالار اول یافت می شود. این غار حیرت انگیز به دلیل وجود چاه عمیق، تالار عظیم، دالان ها، چکنده ها و چکیده های بی شمار، نمونه ای کامل از یک غار آهکی محسوب می شود. همچنین ستون های بلند و قندیل های متعدد نیز نمایی اسرار آمیز و فوق العاده جذاب به قلایچی بخشیده اند.

شرایط بازدید از غار قلایچی

شرایط بازدید از غار قلایچی

لازم به ذکر است که هنوز بخش اعظم این غار شگفت انگیز کشف نشده باقی مانده است و اکتشافات همچنان ادامه دارد. شرایط فعلی قلایچی نیز به گونه ای است که افراد عادی قادر نخواهند بود به راحتی وارد آن شوند. به بیان دیگر، می توان چنین گفت که غار قلایچی در واقع یک غار فنی به شمار می آید و پیمایش آن بدون تخصص غارنوردی و تجهیزات کامل امری ناممکن است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

شما می توانید با تهیه بلیط اتوبوس بوکان از مستر بلیط یا با استفاده از خودروی شخصی به شهرستان بوکان سفر کرده و از آنجا راهی این جاذبه طبیعی حیرت آور شوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *