مقبره مختوم قلی فراغی

0 282

در این قسمت از مجله مستر بلیط، می خواهیم شما را با آرامگاه مختوم قلی فراغی آشنا نماییم. این فرد که شاعری در دهه های گذشته بود و شعر های خود را به زبان ترکمنی می سرود. مختوم قلی فراغی در سال 1102 متولد شد و در سال 1176 در گذشت و مقبره ای را از خود برای دوست دارانش به جای گذاشت. این شاعر با آن که شعر های خود را به سبک سنتی می نوشت، اما در همان شعر های سنتی به مسائل مهم سیاسی و اجتماعی نیز اشاره می نمود. در برخی از شعر های این شخص با موضوعاتی همچون چند همسری، کاهش فقر، جایگاه مهم زنان در جامعه، تشویق به سواد آموزی و … بر میخوریم. مختوم قلی در میان شاعران هم زبان خود جایگاه بسیار ویژه ای در بین مردم داشت و ترکمن ها توجه بسیاری به این شخص می کردند و آن را بسیار گرامی می پنداشتند. شاید ندانید اما دولت محمد آزادی که از دیگر شاعران محبوب در تاریخ ایران است، پدر مختو قلی می باشد. دولت محمد آزادی برای مختوم قلی هم پدر بود و هم آموزگار، به طوری که مختوم قلی چند سال از تحصیلات خود را کنار پدر طی کرده بود و پس از آموختن این دوره پدرش او را به مدرسه شیرغازی برای کسب علم راهی کرد. ترکمن ها در قدیم رسمی داشتند که اگر برادر بزرگ تر به دیار باقی شتافت، برادر کوچک تر مسئولیت همسر او را قبول کند و یا به عبارت دیگر با او مزدوج شود. هنگامی که برادر مختوم قلی فوت کرد، او مجبور شد طبق رسم عمل کند و با همسر برادر بزرگ ترش ازدواج کند. پس از سال ها فعالیت مختوم قلی در زمینه شعر و هنر، در سال 1176 در کنار چشمه اباساری چشم از دنیا بست و شعر های خود را به یادگار برای دوست دارانش به جا گذاشت. مقبره او در روستای آق تپه و در کنار بقعه پدرش بنا گردید که البته این مقبره بر روی تپه سرسبزی واقع شده است.

تاریخچه مقبره مختوم قلی فراغی

تاریخچه مقبره مختوم قلی فراغی

قدمت این بنای هنری و تاریخی مربوط به سال 1176 می شود که البته این بنا بازسازی گردیده است اما قدمت و ارزش آن همچنان باقی است. لازم به ذکر است که مقبره این شخص جزء یکی از آثار تاریخی در کشور عزیزمان ثبت گردیده، اگر می خواهید به استان گلستان سفر کنید بازدید از این بقعه را فراموش نکنید. آرامگاه مختوم قلی یکبار بازسازی شده است و بر روی آن بنایی ایجاد شده تا این شاعر بزرگ ترکمنی مورد توجه و احترام بیش تری قرار گیرد. در روز تولد و فوت این شخص اقوام ترکمن و ایرانی در کنار هم مراسمی را برگزار می کنند تا نام و یاد او برای همیشه در دل ها و ذهن ها باقی بماند و به دست فراموشی سپرده نشود. اگر می خواهید با تاریخچه و نحوه دسترسی به مقبره مختوم قلی فراغی آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم تا با مقاله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اگر به این مقبره مختوم قلی فراغی کلاله مراجعه کرده باشید، محوطه سازی را می بینید که در حال انجام است. در این محوطه سازی مکان های اقامتی برای مسافران، سسرویس های بهداشتی، نمازخانه، آلاچیق، رستوران، آمفی تئاتر، نمایشگاه های صنایع دستی و … در دست ساخت است که مسافران به زودی می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

شرایط بازدید از مقبره مختوم قلی فراغی

شرایط بازدید از مقبره مختوم قلی فراغی

اگر می خواهید از این مقبره تاریخی بازدید کنید، می توانید در تمام فصول سال و تمام روز های هفته به آن مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که بازدید از این مجموعه تاریخی ساعت مشخصی در بر دارد، از ساعت ده صبح تا پنج بعدازظهر افراد می توانند به این مکان مراجعه نمایند و خاطره خوشی را برای خود به ارمغان بیاورند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

اگر می خواهید از مقبره مختوم قلی فراغی بازدید نمایید می توانید از دو روش عمل کنید: استفاده از بلیط اتوبوس کلاله و استفاده از خودرو شخصی. اگر می خواهید با خودرو و وسیله نقلیه شخصی تان به سفر بپردازید می بایست از محل سکونت خود از طریق جاده های موجود خود را به استان گلستان برسانید و سپس در مسیر شهرستان کلاله حرکت نمایید. با استفاده از تابلو های راهنما می توانید مسیر مراوه تپه را پیدا و طی کنید تا به آرامگاه این شاعر بزرگ برسید. اما اگر به هر دلیلی راغب به سفر با خودرو شخصی نیستید می توانید به سایت و یا اپلیکیشن مستر بلیط مراجعه کنید و به رزرو بلیط اتوبوس شهرستان کلاله بپردازید. با این شیوه شما می توانید سفری راحت و آسوده را تجربه نمایید و اوقات خوشی را برای خود به ارمغان بیاورید. در این قسمت از مقاله مستر بلیط سعی کردیم تا شما را با مختوم قلی فراغی و آرامگاه آن آشنا نماییم. امیدواریم با خواندن این مقاله به این مکان مراجعه و از آن بازدید کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.