مقبره عالم بابا و چوپان عطا

مقبره عالم بابا و چوپان عطا

شهر کلاله یکی از شهر های استان گلستان است که سالانه افراد بسیاری را به خود جذب می نماید. طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دریافتیم که این شهر دارای صد و شصت هزار نفر جمعیت است که این تعداد از قوم بلوچ و قوم ترکمن تشکیل شده است. همانطور که می دانید، شهر کلاله شهری با شرایط اقلیمی مساعد است که توریست ها و گردشگران از آن به عنوان یک منطقه خوش آب و هوا یاد می کنند. شهر کلاله دارای مکان های تفریحی و چشم نواز بسیاری است که این مکان ها گردشگری عبارت اند از: زیارتگاه خالد نبی، چشمه زاو، چشمه و آبشار آقسو، مدرسه و مسجد کریم ایشان، نیل کوه، جنگل پلکانی، مقبره عالم بابا و چوپان عطا. مقبره عالم بابا و چوپان عطا یکی از مکان های گردشگری و توریست پذیر شهر کلاله است که دارای قدمتی تاریخی است. اگر می خواهید با این مکان بیش تر آشنا شوید کافی است با مجله مستر بلیط تا انتهای مقاله همراه بمانید.

درباره مقبره عالم بابا و چوپان عطا

درباره مقبره عالم بابا و چوپان عطا

همانطور که گفتیم مقبره عالم بابا و چوپان عطا در استان گلستان و شهر کلاله واقع شده است. این دو مقبره در نزدیکی مقبره خالد نبی بنا شده که شما به هنگام سفر به آن ها می توانید از این مقبره هم دیدن نمایید. مقبره های ذکر شده در اطراف بقعه خالد نبی، برای دو فرد مشخص است. اولین بقعه برای عالم بابا و دیگری از آن چوپان عطا است. ممکن است با شخصیت های اصلی این مقبره ها به خوبی آشنا نباشید، عالم بابا پدر همسر خالد نبی بوده و چوپان عطا، چوپان گله گوسفند او بوده است. یکی از دلایلی که مقبره خالد نبی در نزدیکی بقعه عالم بابا و چوپان عطا واقع شده، میزان صمیمیت و نزدیکی آن ها به هم است. این مقبره ها برای اهالی این منطقه بسیار گرامی تلقی می شود و برای آن ها سبب افتخار و سربلندی است. خالد نبی که همسر دختر عالم بابا بوده، در حال حاضر دارای مقبره ساده ای است و در اطراف آن تنها پارچه هایی حاجت دهنده که به رنگ سبز هستند و بر روی شاخه درختان گره خورده اند، یافت می شود و افراد به هنگام بازدید از این مقبره ها تکه از پارچه را برای خود به همراه می برند. در کنار مقبره چوپان عطا تپه ای مشاهده می شود که نمای زیبایی را به ارمغان آورده است و گردشگران می توانند به هنگام زیارت از مقبره های ذکر شده بر روی این تپه نیز بروند و آن را در خاطر خود بسپارند. درون مقبره های ذکر شده، قبری نهفته است که البته سنگ قبری بر روی آن ها واقع نشده است و جلوه ای ساده در بر دارد. مقبره هر دو شخص دارای جلوه ای ساده است و بنای ساخته شده از سنگ های لونه محلی به وجود آمده اند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مقبره هایی که چندی پیش برای شما شرح دادیم، در مکان تاریخی بنا شده اند و در اطراف آن ها مکان های گردشگری و آثار تاریخی بسیاری وجود دارد. برای مثال یکی از آثاری که در این منطقه به چشم می خورد، ستونی است که با استفاده از سنگ های قدیمی استوار گردیده است که البته این سنگ ها برای دوران قبل از اسلام هستند.

قبرستان خالد نبی

یکی دیگر از مکان های دیدنی در این منطقه، قبرستان خالد نبی نام دارد. وقتی درون این قبرستان قدم بر می داریم، با تکه سنگ های ایستاده ای مواجه می شویم که به اشکال گوناگون تراشیده شده اند. چیزی که حیرت آور است ارتفاع این سنگ ها می باشد، برخی از آن ها حتی به دو متر هم می رسند. طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، 600 تکه سنگ در این گورستان قرار دارد که البته راز های بسیاری را در خود نهاده است. طبق گفته ها و بیانیات، این سنگ ها همان قوم خالد نبی هستند. در واقع در آن دوران خالد نبی در درگاه خداوند دعا کرد تا قومش به سنگ هایی تبدیل شوند تا دست دشمن به آن ها نرسد و در امان بمانند. البته هنوزم راز های بسیاری در این مکان وجود دارد که کشف نگردیده است، اما بازدید از آن می تواند سفر شما را تکمیل نماید.

شرایط بازدید مقبره عالم بابا و چوپان عطا

شرایط بازدید مقبره عالم بابا و چوپان عطا

اگر قصد بازدید از این مقبره ها را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا در فصل بهار به آن مراجعه نمایید. زیرا که در این فصل این منطقه سرشار از سر سبزی و آب و هوای مطلوب است که می تواند سفر شما را لذت بخش تر کند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای بازدید از مقبره عالم بابا و چوپان عطا می توانید از دو روش عمل کنید: استفاده از بلیط اتوبوس کلاله و استفاده از خودرو شخصی. اگر می خواهید با خودرو و وسیله نقلیه شخصی تان به سفر بپردازید می بایست از محل سکونت خود از طریق جاده های مختلف و موجود به استان گلستان سفر کنید و سپس به سمت شهر کلاله برانید. پس از این که به این شهر رسیدید، می بایست به صورت پیاده مسیر مقبره خالد نبی را در پیش بگیرید که در طول مسیر مقبره های عالم بابا و چوپان عطا را مشاهده خواهید کرد. اما اگر به هر دلیلی راغب به سفر با خودرو شخصی نیستید می توانید به سایت و یا اپلیکیشن مستر بلیط مراجعه کنید و به رزرو بلیط اتوبوس شهر کلاله بپردازید. با این شیوه شما می توانید سفری راحت و آسوده را تجربه نمایید و اوقات خوشی را برای خود به ارمغان بیاورید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *