آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمدالله مستوفی

قزوین بناهای تاریخی و قدیمی زیادی را درون خود جای داده است که از این نظر، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده و هر ساله پذیرای بسیار از گردشگران و مسافران است. در این شهر می توان از هر دوره ای از تاریخ بنایی را یافت، بنابراین در قزوین گردشگری برای افرادی که به تاریخ علاقه دارند بسیار مناسب است.  با مشاهده این بناهای تاریخی می توان با سبک زندگی گذشتگان و اجداد خود آشنا شد. خیابان سپه از اولین خیابان هایی است که آثار تاریخ فراوانی را درون خود جای داده است با رفتن به این خیابان می توانید اثر هایی چون آب انبار، آرامگاه حمدالله مستوفی و … را مشاهده نمایید. آرامگاه مستوفی در قدیمی ترین محله قزوین قرار دارد. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید اطلاعات کامل در مورد یکی از مهم ترین افراد قرن را به دست آورید.

تاریخچه

تاریخچه آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمد الله مستوفی بیش از 700 سال قدمت دارد که مقبره آن به زمان ایلخانان باز می گردد و یکی از افراد بسیار ارزشمند آن زمان به شمار می رفت. مستوفی به عنوان شاعر و جغرافی دان شناخته می شود که ما بین سال های 682 تا 750 زندگی کرده است. حمدالله به عنوان یکی از متصدیان حکومت ایلخانیان مشغول به کار بوده است و در دستگاه حکومتی در آن زمان وی را با نام مستوفی می شناختند. مقبره حمدالله مستوفی در سال 1318 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بازدید از آثار تاریخی باعث می شود که به دل تاریخ بروید و از نزدیک زندگی پیشینیان را حس کنید، اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه مند به بازدید از اثرهای تاریخی هستید می توانید با خرید بلیط هواپیما قزوین راهی سفر به سوی این شهر پر از جاذبه شوید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آرامگاه حمد الله مستوفی که در قزوین قرار گرفته است، معماری زیبایی دارد. لازم به ذکر است که بگوییم دور تا دور این آرامگاه را با حفاظ های آهنی پوشانده اند. هنگامی که به حیاط این آرامگاه وارد می شوید با گنبد فیروزه ای رنگی رو به رو خواهید شد که تمامی آن را با کاشی های آبی رنگ پوشش داده اند، این گنبد با زیبایی بی نظیر خود توجه هر گردشگری را به خوب جلب می کند. قسمت های پایین گنبد را با آجرهای بسیار قدیمی پوشش داده اند که مرمت گرهای کشور توانسته اند آن را همچنان سالم نگه دارند. آرامگاه حمد الله مستوفی در قرن چهاردم آسیب هایی را متحمل شد که توسط مردمان آن جا دور تا دور آن را دیواری کشیدند تا بتوانند بنا را تعمیر کنند و در نهایت در سال 1319 به صورت اساسی این بنا را مورد مرمت قرار دادند.

زمانی که وارد آرامگاه مستوفی می شوید در ابتدا با چند پله کوچک رو به رو خواهید شد که شما را به حیاط هدایت می کند درون محوطه حیاط علاوه بر گنبد فیروزه ای شکل می توانید کتیبه هایی قدیمی را مشاهده کنید که با خط نستعلیق زندگی حمد الله مستوفی را بازگو می کنند. برای دیدن آرامگاه باید وارد یک زیر زمین شوید. چند پله که پایین روید با آرامگاهی رو به رو می شوید که در زمان های قدیم در خیابان قزوین قرار داشته است و امروزه سطح خیابان ها بسیار بالا تر آمده اند. برای راهی شدن به سوی قزوین و بازدید از آرامگاه مستوفی می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه کنید و برای خرید بلیط مورد نیاز خود از طریق این سایت اقدام نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از آرامگاه حمدالله مستوفی

برای بازدید از آرامگاه حمد الله مستوفی می توانید بدون اینکه هیچ هزینه ای را پرداخت نمایید وارد محوطه شوید، اما توجه داشته باشید که آثار باستانی به عنوان گنجینه های کشور ما به شمار می روند که باید به درستی با آن ها رفتار کرد، بنابراین نباید کاری را انجام دهید که باعث تخریب و خراب شدن دیوارها یا موارد دیگر این آرامگاه شود.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

برای رفتن به آرامگاه مستوفی کافی است که چهار راه ولیعصر را پیدا کنید. با پیدا کرد این مکان می توانید به تمامی نقاط مختلف شهر دسترسی داشته باشید. اگر با استفاده از وسایل نقلیه عمومی راهی این شهر شده اید به راحتی می توانید از تاکسی های موجود استفاده نمایید و بدون هیچ مشکلی به این آرامگاه دسترسی داشته باشید. عده ای دیگر از افراد با خودروهای شخصی به سوی قزوین راهی می شوند. در این صورت زمانی که به قزوین رسیدید می توانید بعد از پیدا کردن چهار راه ولیعصر به سمت بلوار آیت الله طالقانی بروید و بعد از آن خیابان باغ را پیدا نمایید، اگر همان مسیر را ادامه دهید به تقاطع آرامگاه مستوفی خواهید رسید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *