میل اُمام املش

0 327

املش، یکی از شهرستان های جدید استان گیلان است که در شرق آن قرار دارد و وسعت آن 407 کیلومتر است. از شمال و شرق با شهرستان رودسر، از جنوب با شهرستان سیاهکل و از شمال غرب و غرب با شهر ستان لنگرود همجوار است. شهرستان املش دو بخش با عناوین مرکزی و رانکوه دارد. بخش مرکزی شامل دهستان های املش شمالی و املش جنوبی است. بخش رانکوه در نواحی غرب و جنوب شرقی شهرستان شامل قسمتی از ناحیۀ جلگه ای و کوه پایه ای و کوهستانی است. هر چند که این شهر از شهرهای جدید این استان است ولی همیشه در بخش های مختلفی از آن افرادی ساکن بودند و همین موضوع باعث شده است که در سراسر آن بتوان آثار تاریخی مختلفی را پیدا کرد که از قدمت بالایی برخوردارند. علاوه بر این در این ناحیه اشیایی مربوط به روزگاران بسیار دور پیدا کرده اند که نشان از ساکنان قدیمی این ناحیه دارد و این نظریه که این منطقه قدمتی فراوان دارد را تایید می کند. اگر دوست دارید در مورد آثار تاریخی این منطقه اطلاعاتی کسب کنید مجله مستر بلیط می تواند منبع مناسبی برای این کار باشد و در ادامه این مطلب نیز به توضیحاتی در مورد میل اُمام املش می پردازیم.

معرفی میل اُمام املش

معرفی میل اُمام املش

برخی از برج ها در زمان قدیم وجود داشتند که به عنوان راهنما از آنها استفاده می کردند و با نام میل راهنما معروف بودند. در سراسر ایران از این دست بناها بسیار وجود دارد و در بیابان ها، دشت و صحراها و مسیرهای کاروان رو ساخته می شدند. یکی از این بنا ها که البته در کاربری آن شبهه وجود دارد میل اُمام املش است. این بنا که با نام برج هم شهرت دارد در شهرستان املش و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. مردم محلی این میل را با نام برج امام و یا آتشکده ساسانی می شناسند. همانطور که قبلا گفتیم کاربری آن به طور دقیق مشخص نیست ولی حدس زده می شود به عنوان میل راهنما کاربرد داشته است. در اطراف آن اشیایی همچون آجر و سفال پیدا کرده اند که حدس می زنند که برای ارسال دود، آتش و غیره مورد استفاده قرار می گرفتند. این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت و ساختار میل

این بنا بر روی کوهی و در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد و پلان آن به صورت استوانه ای و از سنگ و ملات ساخته شده است و بدنه خارجی آن را با گچ سفید پوشانده اند. ارتفاع آن 670 متر بوده، که امروزه به خاطر آسیب هایی که دیده، کمی کوتاه تر شده است. قطر این بنا بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر در قسمت های مختلف آن متفاوت است. قطر داخلی برج ۱۶۰ سانتی متر و ضخامت دیواره ی برج در قسمت بالایی آن ۱۱۴ سانتی متر است. سوراخی هایی در ورودی آن دیده می شود که احتمال می رود محل نصب تیر های چوبی بوده است. اتاقی نیز در داخل وجود داشته که امروزه تنها آثاری از آن باقی مانده که شاید برای نگهبانی مورد استفاده قرار داشته است.

سفر به املش را می توانید از بهترین روش ممکن یعنی اتوبوس انجام دهید و برای خرید بلیط اتوبوس املش می توانید از طریق مستر بلیط اقدام کنید.

راه های دسترسی به میل امام

راه های دسترسی به میل امام

اگر دوست دارید که از این بنا دیدن کنید باید به شهرستان املش روستای امام سفر کنید. این روستا در 60 کیلومتری شهر املش قرار دارد و اگر می خواهید به این منطقه سفر کنید بهترین و راحت ترین وسیله، خودرو شخصی است.

بازدید از میل اُمام املش

بازدید از این مکان هزینه ای برای شما در بر ندارد و می توانید در زمان دیدار از آن در طبیعت پیرامون آن به گشت و گذار بپردازید و لحظاتی را به دور از استرس و هیاهوی شهر سپری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.