آرامگاه استر و مردخای

0 90

از جاذبه های گردشگری که می توانند گردشگران زیادی را به سمت خود بکشانند، آرامگاه ها به شمار می روند. برخی از این آرامگاه ها متعلق به افراد مذهبی هستند و به عنوان جاذبه ای مذهبی هم شناخته می شوند و زیارتگاه به شمار می روند. برخی دیگر فردی که در آن دفن است جزء چهره های شناخته شده زمان معاصر خود به حساب می آید که مورد احترام قرار داشته است. احترام به متوفیان و سوگواری در مرگ عزیزان در ایران باستان رواج داشته است. نمونه های این سوگواری را می توان در شاهنامه فردوسی مشاهده کرد. (مرگ سیامک پسر کیومرث، مرگ ایرج، کشته شدن سهراب و…). در شاهنامه نیز در مورد مرگ رستم به صراحت به ساخت آرامگاهی در خور شأن او اشاره شده است. د کل در ایران آرامگاه های زیادی وجود دارد که مربوط به اشخاص و ادیان مختلف است و مورد احترام گروه خاص قرار دارد. یکی از این آرامگاه ها، آرامگاه استر و مردخای به شمار می رود که در شهر همدان قرار گرفته است. در این مطلب از مجله مستر بلیط شما را با این آرامگاه بیشتر آشنا می کنیم تا در صورت سفر به این منطقه از آن دیدن کنید.

معرفی آرامگاه استر و مردخای

معرفی آرامگاه استر و مردخای

شهرستان همدان با مرکزیت همدان از شهرستان های استان همدان است و مرکز این استان نیز به شمار می رود. شهرستان همدان از شمال به شهرستان های رزن و کبودرآهنگ، از جنوب به تویسرکان و از شرق به استان مرکزی و از غرب به شهرستان بهار محدود می شود. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری متعدد و مشهور را بیابید که آرامگاه استر و مردخای یکی از این جاذبه ها به شمار می رود. این آرامگاه، بقعه‌ای یهودی به شمار می رود که در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. گفته می شود که این مکان محل دفن استر و مردخای، دو تن از اسطوره های یهود، محسوب می شود و در بین یهودیان از اهمیت زیادی برخوردار است. قدمت بنای این آرامگاه به دوران ایلخانی بر می گردد به همین خاطر در لیست آثار تاریخی ایران جای گرفته است. در مورد این دو اسطوره داستانی وجود دارد که می گوید، خشایارشاه با دختری یهودی به نام استر ازدواج می کند و مردخای که دایی استر محسوب می شد به همراه او به دبار می آید. در این بین فردی به نام ماهان از نفوذ یهودیان در دربار رشک می ورزد و همین موضوع باعث می شود خشایار شاه را تحریک به کشتار یهودیان کند، ولی مردخای با کمک استر این فرمان را لغو می کند، البته داستان های دیگری نیز در این باره وجود دارد.

ساختار و معماری بنای آرامگاه

ساختار و معماری بنای آرامگاه

این بنا بسیار ساده و با کمترین تزئینات ساخته شده است و که در ساخت آن از آجر و سنگ استفاده کرده اند و سبک آن معماری اسلامی به شمار می رود. این بنا از قسمت های مختلفی مثل مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه ‌نشین تشکیل شده است. زیرزمینی در مدخل روبروی قبه طاق وجود دارد و دو ضریح خالی چوبی نیز در آن دیده می شود. گفته می شود که یکی از ضریح های قدیمی تر از دیگری است و متعلق به استر و دیگری که جدیدتر است به مردخای تعلق دارد. بر روی این صندوق مربوط به استر به زبان عبری متنی نوشته شده است که بانی ساخت صندوق را معرفی می‌کند، چنین است: «امر کرد به ساختن این صندوق، بانوی عفیفه صادقه، جمال‌الدوله ‌یوحرقیا و جمال‌ الدوله ‌یشوعا و یشعل، که هر سه نفر برادر خانم جمال ‌ستام هستند». یک جلد کتاب آسمانی تورات که قدمت بالایی دارد و بر پوست آهو نوشته شده ‌است، در حفاظ استوانه‌ای شکلی نگهداری می‌شود.

راه های دسترسی به آرامگاه

این آرامگاه در شهر همدان قرار دارد بنابراین شما می توانید با خرید بلیط هواپیمای همدان راهی این شهر شوید و از این زیارتگاه و اثر تاریخی دیدن کنید. این بنا در خیابان شریعتی شهر همدان قرار دارد و برای رفتن به آنجا می توانید از کلیه وسایل نقلیه ای که در شهر وجود دارند کمک بگیرید و راهی این منطقه شوید.

بازدید از آرامگاه استر و مردخای

بازدید از آرامگاه استر و مردخای

برای دیدار از این بنا باید در ساعات اداری مراجعه کنید و زمانی در حدود یک تا دو ساعت برای این کار کافی به نظر می رسد. برای دیدار از آن باید هزینه ای اندک پرداخت کنید و پیشنهاد مستر بلیط به شما این است در صورت سفر به همدان این بنا را در لیست برنامه های خود قرار دهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.