شیر سنگی

شیر سنگی؛ تاریخچه + راه های دسترسی

همدان یکی از شهرهای غربی کشور که آثار باستانی و طبیعی مختلفی را درون خود جای داده است. یکی از اثرهای تاریخی این شهر شیر سنگی نام دارد که در وسط میدانی به شکل مربع قرار گرفته است. شیر سنگی ها از گذشته نماد محافظان شهر را داشته اند. زمانی که برای بازدید از این اثر تاریخی راهی می شوید می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

تاریخچه شیر سنگی

تاریخ دانان بر سال ساخت شیر سنگی اختلاف نظر دارند و بعضی از باستان شناسان آن را متعلق به زمان مادها می دانند. از طرفی هم نحوه کنده کاری ها و نزدیک بودن به باروی اشکانی و پیدا شدن تابوت دوره اشکانی ها این گونه به نظر می رسد که متعلق به زمان اشکانیان است این احتمال را می دهند که اسکندر آن را به افتخار سردارش هفایستیون ساخته باشد. همچنین در کتاب تاریخ ایران و جهان هم این اثر را مربوط به زمان مادها می دانند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر همدان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “همدان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مجسمه شیر سنگی بر روی تپه ای بنا نهاده شده است که خود این تپه یک اثر باستانی به شمار می رود چرا که تابوتی که متعلق به زمان اشکانیان بوده از آن بیرون آمده است و آن را در موزه هگمتانه همدان نگهداری می کنند.

این شیر سنگی در اوایل ساخت در دروازه شهر همدان قرار گرفته که اعراب زمانی که همدان را فتح می کنند آن را باب الاسد خطاب می کنند، یعنی دروازه شیر دیلیمان در سال 319 قمری به همدان حمله ور شدند  و دروازه شهر را به کلی خراب کردند.

در آن زمان مردآویج قصد داشت شیر های سنگی را به ری منتقل نماید، اما چون موفق نشد این کار را انجام دهد یکی از آن ها را به کلی تخریب کرد و پنجه دیگری را هم شکست. مجسمه ای که آسیب دیده بود تا سال 1328 بر روی زمین قرار داشت تا وقتی که مهندس سیحون کسی که آرامگاه ابو علی سینا را طراحی کرده بود آن را در جای امروزی قرار داد.

در زمان اسلامی این شیر را به عنوان محافظ شهر خطاب می کردند و اعتقاد داشتند که طلسمی برای رد بیماری است. هنگامی که تصمیم می گیرید راهی همدان شوید می توانید با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل همدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید

زمانی که راهی شهر همدان می شوید مطمئناً از جاذبه‌ های طبیعی و اثرهای تاریخی آن‌ هم اطلاعاتی را به دست آورده‌ اید. شیر سنگی یکی از اثرهایی تاریخی هست که هنگام ورود به شهر توجه مسافران را به خود جلب می‌ کند. برای بازدید از این مجسمه می توانید به میدان مربعی شکل بروید و حدود نیم ساعت از وقت خود را صرف دیدن از آن نمایید، چرا که بازدید از یک اثر تاریخی با قدمتی چند هزار ساله خالی از لطف نیست.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

راه های دسترسی به شیر سنگی

زمانی که درصدد برنامه ریزی برای مسافرت هستید دو راه پیش رو دارید که به مقصد خود برسید یکی از راه های موجود استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است و دیگری هم استفاده از خودروهای شخصی.

اگر برای سفر به همدان از اتوبوس استفاده می کنید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتویوس همدان نمایید و در آن جا با استفاده از اتوبوس های داخل شهری یا تاکسی ها خود را به میدان شیر سنگی برسانید.

عده ای دیگر سفر با خودرو های شخصی را مناسب می دانند، بنابراین زمانی که با ماشین خود راهی همدان می شوید باید به دنبال بلوار مطهری باشید سپس در خیابان ابن سینا می توانید مجسمه شیرسنگی را مشاهده نمایید.

آدرس: همدان، بلوار مطهری، خیابان ابن سینا، میدان سنگ شیر.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *