آرامگاه عارف قزوینی؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 677

ابوالقاسم عارف قزوینی شاعر و تصنیف ‌ساز اهل ایران بود و آرامگاه وی اکنون در استان همدان واقع شده است. مزار عارف قزوینی، پیشروی انقلاب مشروطه و نماد ممتازی از رهبران بزرگ تفکر آفرین عصر حاضر در کشور ایران است. آرامگاه او در کمال سادگی، در کنار مقبره بوعلی سینا قرار دارد.

این آرامگاه توسط معمار مشهور و توانا، هوشنگ سیحون جا به جا شده و به این قسمت منتقل شد و شاید اگر وی نبود امروزه نامی از عارف به جای نمی‌ ماند. افراد علاقه مند در هر جای دنیا که باشند می توانند بلیط هواپیما همدان را خریداری کرده و به این شهر پر رمز و راز سفر کنند.

تاریخچه آرامگاه عارف قزوینی

کار ساخت آرامگاه قزوینی در دوره تاریخی قاجاریان، سال 1312 توسط هوشنگ سیحون آغاز شد. سر انجام ساخت بنای آرامگاه در سال ۱۳۳۰ به پایان رسید و در بهمن‌ ماه همان سال به نمایندگان انجمن آثار ملی، تحویل داده شد. همچنین این بنا از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر همدان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “همدان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آرامگاه عارف قزوینی

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آرامگاه عارف در محوطه‌ آرامگاه شیخ الرییس قرار دارد. در این محوطه کتاب خانه‌ نفیس و موزه ارزشمندی از تاریخ سرزمین ایران احداث شده است و گردشگران را با فرهنگ ایرانی آشنا می‌ کند. اطراف آرامگاه سایر امکانات رفاهی مانند هتل، رستوران و فروشگاه ها در دسترس گردشگران قرار دارد.

در هنگام بازدید از مزار ایشان می‌ توانید آرامگاه بوعلی سینا، را هم تماشا کنید. مساحت زمینی که آرامگاه ابوعلی سینا در همدان در آن ساخته شده است حدود ۳۰۹۰ مترمربع است و زیر بنای اصلی آن چیزی در حدود ۱۷۹۲ مترمربع تخمین زده شده است.

در راهروی اصلی مقبره بوعلی سینا، می‌ توان آرامگاه عارف قزوینی را دید که با سنگ مرمر سفیدی مزین شده و شعری از او نیز روی سنگ حک کرده اند. با مراجعه به سایت معتبر مستر بلیط می توانید هرگونه بلیطی که بخواهید را به صورت آنلاین و با قیمت مناسب خریداری کنید.

در زندگی پر فراز و نشیب، او گاهی همنشین اشراف قاجار بود و در دوران مشروطه به مردم روی آورد و هم رزم و همپای آن‌ ها شد. به بسیاری از کشورها سفر کرد و در اواخر عمر، در تنهایی و بیماری در همدان از دنیا رفت.

در حیاط آرامگاه و در روبروی در موزه، سنگ قبری کوچک وجود دارد که روی آن را با شیشه محافظت کرده اند و یک تابلو کوچک در گوشه سمت چپ کنار در ورودی سالن قرار دارد که شرح مختصری از عارف بر روی آن نوشته شده است. جنس ستون های مرتفع این آرامگاه  از سنگ گرانیت و نمای آن باعث شکوه و ابهت ویژه در همدان است.

بنای آرامگاه عارف قزوینی به دو سبک ایران باستان و ایران بعد از اسلام ساخته شده است. المان هایی که در ساخت این آرامگاه به کار گرفته شده است الهام از برج گنبد قابوس، باغچه هایی که در محوطه این آرامگاه ساخته شده اند نیز نمونه ای از باغ های ایرانی هستند و آب نمای آن هم متاثر از حوض خانه های سنتی هستند. بر روی سنگ قبر عارف قزوینی شعری با مضمون زیر حک شده است:

« عمرم گهی به هجر و گهی در سفر گذشت      تاریخ زندگی همه در دردسر گذشت»

شرایط بازدید از آرامگاه عارف قزوینی

شرایط بازدید

برای بازدید از مقبره عارف می توانید همه روزه البته به غیر روز هایی که تعطیل رسمی است به آن جا بروید.

راه های دسترسی به آرامگاه عارف قزوینی

آرامگاه عارف قزوینی در جوار مقبره ابوعلی سینا و در میدان ابوعلی سینای همدان قرار دارد. شما می توانید با استفاده از قطار، هواپیما، اتوبوس و یا خودروی شخصی به استان همدان و دیدن آرامگاه عارف قزوینی بروید. ممنون از این که تا پایان مجله مستر بلیط ما را همراهی کردید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل همدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.