یکی از محل هایی که امروزه به عنوان جاذبه گردشگری مورد استفاده قرار دارند، مناطق شکار ممنوع یا حفاظت شده به شمار می آیند. اهداف و معیارهای متفاوتی برای ایجاد مناطق حفاظت شده وجود دارد. حفاظت از زیستگاه های طبیعی و حفظ اکوسیستم در کنار اهداف اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف حفاظت از این مناظق به شمار می آید. مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش به محدوده هایی از منابع طبیعی اعم از جنگل ها، مراتع، بیشه های طبیعی، اکوسیستم های بیابانی یا کوهستانی گفته می شود که دارای شرایط طبیعی خاصی برای جانداران حیات وحش و گیاهان باشد. در ایران مناطق حفاظت شده بی شماری دیده می شود که از آن جمله می توان به منطقه شکار ممنوع میشوداغ اشاره کرد. این منطقه در شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی  واقع شده است و در این بخش از مجله مستر بلیط تصمیم داریم که در مورد این پدیده طبیعی اطلاعات جامعی را در اختیار شمار قرار دهیم. اگر تمایل دارید زمانی به این منطقه سفری داشته باشید پیشنهاد می کنیم این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید، تا در صورت سفر به این محل بتوانید سفری با کیفیت تر را تجربه کنید.

معرفی منطقه شکار ممنوع میشوداغ

معرفی منطقه شکار ممنوع میشوداغ

شهرستان شبستر که یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی به شمار می رود دارای جاذبه های گردشگری بی شماری است که شما می توانید با سفر به این منطقه از آنها دیدن کنید. این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار دارد که همین امر باعث شده است که سرشار از جاذبه های طبیعی باشد که در نوع خود بی نظیرند. در کنار این موضوع آب و هوای معتدل و مطلوب آن نیز جذابیت محیط را چند برابر کرده است. یکی از جاذبه های طبیعی شبستر، منطقه شکار ممنوع میشوداغ به شمار می رود که در اطراف کوه میشو قرار دارد. منطقه شکار ممنوع میشوداغ دره ای زیبا و دلپذیر  در دامنه کوه میشو به شمار می رود که در شمال و شمال غرب شهرستان شبستر، جنوب و جنوب غربی شهرستان مرند و غرب شهر تسوج واقع شده است. این منطقه در سال 1385 از سوی سازمان محیط زیست به مدت 5 سال به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد. این منطقه از آن جهت که در حدفاصل بین پارک ملی و دریاچه ارومیه، منطقه حفاظت شده مرکان، منطقه شکار ممنوع یکانات و پناهگاه حیات وحش کیامکی قرار دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی و گونه های جانوری نیز  دارای اهمیت زیادی است.

بخش های مختلف منطقه شکار ممنوع

بخش های مختلف منطقه شکار ممنوع

این منطقه همانطور که  گفته شد از گونه های جانوری و پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است که هر کدام از آنها به نوبه خود دارای اهمیت ویژه ای برای منطقه هستند. در ادامه هر یک از این بخش ها را توضویح می دهیم.

پوشش گیاهی منطقه

براساس مطالعات انجام شده در منطقه میشوداغ، بیش از 385 گونه گیاه شناسایی شده است. این حجم از تنوع گیاهان نشان می دهد که این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی چقدر دارای اهمیت است و می تواند در نوع خود بی نظیر باشد.  انواع مختلفی از گیاهان دارویی در میان این گونه ها نیز شناسایی شده است.

گونه های جانوری منطقه

علاوه بر پوشش گیاهی  بی نظیر در این منطقه، می توان طیف وسیعی از انواع مختلفی از حیوانات را نیز مشاهده کرد. این حیوانات شامل خزندگان، دوزیستان، پستانداران و پرندگان می شود.

پوشش گیاهی منطقه

خزندگان و دوزیستان

خزندگانی که در این مکان زندگی می کنند بوآی شنی باریک، کوره مار شنی، بوآی شنی معمولی کورمار، مار آتشی، قمچه مار، مار پلنگی، مار قیطانی، مارکوتوله ارمنی، گونه مار قفقازی، مار چلپیر، مار آبی، پله مار، گـــرز مار و افعی البرزی هستند. از دوزیستان موجود در این محوطه می توان وزغ، قورباغه معمولی، قورباغه درختی، لاک پشت برکه ای اروپایی، لاک پشت برکه ای خزری، لاک پشت مهمیز دار، آگمای قفقازی، لاسرتای سبز خزری، لاسرتای آذربایجان، لاسرتای علفزار، لاسرتای ارومیه و اسکینگ علف زار را نام برد.

پستانداران

 یکی از مهمترین گونه های جانوری که این محل زیستگاه آنها حساب می شود، خارپشت اروپایی، حشره خوار دندان سفید، خفاش نول اسبی بزرگ، خفاش نول اسبی مدیترانه ای، خفاش سبیل دار، خفاش لب کوتاه، خفاش بال سفید، خفاش بال بلند، دو پای کوچک، جرد ایرانی، موش خانگی، موش صحرایی، خرگوش، گرگ، روباه معمولی، راسو، سمور، شنگ، رودک، گربه وحشی، سیاه گوش، قوچ ارمنی، پازن، گراز هستند.

پرندگان

در این میان پرندگان نیز نقش اساسی در اکوسیستم این منطقه دارند که شامل کور کور، کرکس سیاه، سنقر خاکستری، سنقر گندم فرار، سارگپر معمولی، عقاب طلایی، دلیجه، بالابان، کبک دری، کبک، کبک چیل، باقرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبوتر کوهپایه، مرغ حق، شاه بوف، جغد کوچک، زنبور خوار، سبزقبا، هدهد، چکاوک کوچک، چکاوک کاکلی، دم جنبانک شکم زرد، بلبل، چلچک گوش سیاه، سسک دم پهن، سسک نیزار، سسک بزرگ نیزار، چرخ ریسک سر سیاه، زرد پره تالابی، گنجشک خانگی، زاغی، کلاغ سیاه و  کلاغ ابلاق می شود.

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع 

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع 

اگر می خواهید به این مکان بروید باید به شهرستان شبستر سفر کنید و این سفر را می توانید با خرید بلیط اتوبوس شبستر از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن انجام دهید. پس از آن می توانید از این شهر خود با وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر از جمله تاکسی خود را به ای محل برسانید.

بازدید از منطقه شکار ممنوع میشوداغ

برای دیدار از این محل شرایط خاصی وجود ندارد ولی نکاتی وجود دارد که در هر صورت برای سفر به طبیعت باید رعایت کنید که یکی از آنها آسیب نرساندن به محیط است. از آنجایی که این محل یکی از مناطق شکار ممنوع است هر گونه شکار مشکل قانونی برای شما ایجاد می کند. از به جا گذاشتن زباله های خود در طبیعت بپرهیزید و آنها را با خود برگردانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *