روستای تشویر

0 287

گردشگری نوع های مختلفی دارد و یکی از آنها گردشگری روستایی است که به هدف دیدار از روستاها انجام می گیرد. اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود درروستا هست که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجادفرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. گردشگری روستایی به مثابه ی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری، از یك سو می تواند به رشداقتصادی و تنوع فعالیت های روستایی بی انجامد و از سوی دیگر با جذب مازاد نیروی انسانی، به ایجاداشتغال و درآمدزایی برای ساکنان روستاها کمك کند و بدین ترتیب فرصتی برای توسعه ی همه جانبه قلمداد می شود. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادر شهرها و شهر های بزرگ گسترش پيدا كرده و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافته و نواحی روستايی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در ایران روستاهای زیادی وجود دارد و یکی از آنها روستای تشویر در استان زنجان و شهرستان طارم به شمار می رود.

معرفی روستای تشویر

معرفی روستای تشویر

شهرستان طارم یکی از شهرستان های استان زنجان به شمار می رود که در شمال آن قرار دارد و شهر آب بر مرکز آن است. این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل و خنک است به همین خاطر جاذبه های طبیعی متعددی می توان در آن یافت. یکی از این جاذبه ها روستای تشویر نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد آن توضیحاتی را برای شما ارائه می کنیم. روستای تشویر از توابع طارم علیاست و در ۴۸ کیلومتری جنوب غربی رودبار، در یک منطقه کوهپایه‌ای قرار دارد. در این روستا می توانید انواع مختلفی از المان های طبیعی را مشاهده کنید که هر یک به نوبه خود زیبایی وافری به چهره آن بخشیده است. علاوه بر این در روستای تشویر جاذبه های تاریخی مشهوری نیز دیده می شود که نشان از قدمت آن دارند. از آنجایی که این روستا در ناحیه خنک و خوش آب و هوا همراه با جاذبه های طبیعی متعدد قرار دارد سالانه افراد زیادی برای دیدن آن راهی این منطقه می شوند. لازم به ذکر است که آثار تاریخ باقی مانده در این روستا اکثرا به دوران ساسانی تعلق دارند به همین خاطر می توان گفت قدمت روستا شاید به پیش از این زمان برگردد.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم در این روستا هم می توانید شاهد جاذبه های طبیعی و هم آثار تاریخی باشید. در ادامه این مبحث در مورد هر یک از آنها توضیحاتی با شما به اشتراک می گذاریم.

جاذبه های طبیعی

این روستا در یک ناحیه کوهستانی واقع شده است و بافت مسکونی متمرکزی دارد، به طوری که به وسیله کوه های رکان، قلعه پره و قاپلان تی محصور شده است. دامنه این کوهها به ویژه قاپلان تی، چشم انداز های بسیار زیبایی و مناظر دلپذیری را خلق کرده اند. در گذر از میان این روستا عبور رودخانه امیر آباد، علاوه بر جلوه زیبایی که به روستا بخشیده، مزارع و باغات را نیز سرسبز کرده است. رودخانهٔ قزل‌اوزن از شمال شرقی آبادی می‌‌گذرد و کوه قلعه‌پره در شمال غربی، و کوه زکان در جنوب روستای تشویر واقع شده است.

آثار تاریخی

آثار تاریخی

در این روستا آثار تاریخی متعددی یافت می شود که مسجد و گورستان تاریخی و آتشکده برخی از آنها به شمار می روند. آتشکده موجود در این روستا یکی از معروف ترین و با اهمیت ترین آتشکده های به جای مانده از دوران ساسانی محسوب می شود. این آتشکده در میان گورستان تاریخی با سنگ و ساروج و با طرح چهار طاقی در ابعاد ۴ × ۴ متر مربع، با پوشش گنبدی شکل ساخته شده است.

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این روستا سفر کنید باید در ابتدا راهی شهرستانی طارم و مرکز آن شوید. برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس طارم را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به طارم می توانید با وسایل نقلیه عمومی به این روستا بروید و از زیبایی های طبیعی و تاریخی آن نهایت لذت را ببرید.

بازدید از روستای تشویر

بازدید از روستای تشویر

برای دیدار از این روستا هیچ شرط  خاصی وجود ندارد و می توانید هر موقع که قصد کردید به آنجا بروید. البته بهتر است فصل بهار یا تابستان را برای این سفر انتخاب کنید زیرا زیبایی روستا در این دو فصل دو چندان است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.