در دوره ای زندگی می کنیم که به خاطر همهمه و شلوغی شهر ها، افراد نیاز مبرمی به گردش در طبیعت و دوری از شهر را پیدا کرده اند. به دلیل اینکه این نوع از سفر روز به روز بیشتر طرفدار پیدا کرده، به نام طبیعت گردی معروف شده است. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی عبارت اند از حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیطزیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان. در این نوع از سفر افراد به سمت منابع طبیعی کشیده می شوند و زمانی را در کنار آن ها می گذرانند و فعالیت های مختلفی را نیز انجام می دهند. در حال حاضر ایران دارای پدیده های طبیعی متنوعی است که گردشگران به سمت آنها گسیل پیدا می کنند. یکی از آنها آبشار هشترخان نامیده می شود و در شهرستان طارم استان زنجان قرار دارد. سالانه افراد زیادی با خرید بلیط اتوبوس طارم به این منطقه سفر می کنند و از آن دیدن می کنند.

معرفی آبشار هشترخان

معرفی آبشار هشترخان

شهرستان طارم که در استان زنجان قرار دارد دارای جاذبه های طبیعی متنوعی است که هر یک از آنها مقصد مناسبی برای طبیعت گردی به شمار می روند. این شهرستان در شمال استان واقع شده و با استان‌های گیلان و قزوین و اردبیل همسایه است. شهرستان طارم دارای ناهمواری های بسیار و رودخانه پر آب و خروشان قزل اوزن، دره عمیقی را در آن ایجاد نموده که ارتفاع کف این رودخانه در گیلوان به کمتر از ۴۰۰ متر از سطح دریا رسیده و طرفین آن رشته کوه‌هایی قرار گرفته است که ارتفاع برخی از قلل آن به بیش از ۲۸۰۰ متر بالغ می‌گردد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی آن یعنی آبشار هشترخان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. آبشار هشترخان یکی از آبشارهای زیبا و چشم‌نواز به شمار می رود که در منطقه ‌ای بکر و دست نخورده در روستای لار استان زنجان قرار گرفته است. این آبشار که در دشت هشترخان قرار دارد با این نام نیز شهرت پیدا کرده است. این آبشار در دره ای عمیق قرار گرفته است و دسترسی به آن به آسانی انجام نمی شود به همین خاطر آن را می توان از مناطق بکر و دست نخورده دانست.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این آبشار در دشت هشتر خان و دره ای عمیق قرار گرفته است. این آبشار از اتصال هشت چشمه جوشان از دل کوه‌های اطراف روستای لار ایجاد می‌شود و از بلندای صخره‌های بلند به درون دره‌ای سرسبز فرود می‌آید و رودخانه هشترخان را ایجاد می کند. اطراف دیوار صخره‌ای را خزه‌ها فرا گرفته و آب آبشار در پایین‌ دست حوضچه‌ای کوچک را تشکیل می دهد و در امتداد آن رودخانه به وجود می آید. صخره ‌ها و تخته‌ سنگ ‌های عظیم نیز در پای آبشار و همچنین مسیر رودخانه بسیار چشم‌ نواز است. درختان بلند و سرسبز و انواع گیاهان خودرو نیز مناظر اطراف آبشار را بسیار دیدنی و استثنایی کرده است. این دره سرسبز شامل جنگل‌های انبوه فندق است که مناظر بی‌بدیلی را پیش چشم مخاطبان قرار می دهد. در این منطقه علاوه بر درختان فندق می‌توانید شاهد درختان زیتون، زالزلک، تمشک و گردو را نیز باشید. دره هشترخان به سبب داشتن درختان فندق که در فصل پاییز به ثمر می‌رسند زیبایی خیره‌کننده‌ای در این فصل پیدا می‌کند.

راه های دسترسی آبشار

راه های دسترسی آبشار

برای اینکه بتوانید به این محل بروید باید راهی شهرستان طارم شوید و سپس از آنجا مسیر منتهی به روستای لار را در پیش  بگیرید. پس از اینکه به روستای لار رسیدید باید بخشی از مسیر را پیاده طی کنید که در برخی قسمت ها بسیار صعب العبور و سخت است.

بازدید از آبشار هشترخان

برای دیدار از این ناحیه نیاز به شرایط خاصی نیست و می توانید هر زمان که تمایل داشتید به آنجا بروید. در این محل امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد و باید تمام وسایل مورد نیازتان را با خودتان ببرید. ضمنا اگر توانایی بدنی مناسبی برای عبور از مسیر آن ندارید پای در این سفر نگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *