آبشار سرخه میشه

0 239

استان زنجان یکی از استان های شمالی ایران به شمار می رود که مرکز آن شهر زنجان محسوب می شود. واژه زنجان، که در منابع عربی به صورت زنکان هم ضبط شده است، معرب کلمه زنگان محسوب می شود که کاربرد آن در شماری از منابع فارسی تا دوره قاجار متداول بوده است. ظاهرا برای ائلین بار در فرهنگ انندراج، اثر محمدپادشاه ب غلام محیی الدین شاد به وجه تسمیه زنجان اشاره و نام زنجان بر گرفته از واژه زندیگان، به معنای اهل کتاب زند، دانسته شده است. پس از آن، در منابع دیگر، وجوه تسمیه دیگری نیز برای زنجان ذکر شده است که چندان درست به نظر نمی رسند. با وجود محوطه ها و آثار باستانی در اطراف شهر زنجان، که سایقه برخی از آنها به پیش از تاریخ می رسد، اطلاع چندانی از ووضع این شهر در دوره پیش از اسلام در دست نیست. البته می دانیم که رنجان در دوره انوشیروان در منطقه ماد/ماه در کوست خوربران در مغرب ایران قرار داشت. این استان از تنوع آب و هوایی گوناگونی برخوردار است البته بیشتر بخش های آن آب و هوایی کوهستانی دارند و همین امر موجب شده است که دارای جاذبه های طبیعی متعددی باشد. یکی از این جاذبه های طبیعی آبشار سرخه میشه به شمار می رود.

معرفی آبشار سرخه میشه

معرفی آبشار سرخه میشه

شهرستان طارم یکی از شهرستان های استان زنجان به شمار می رود که دارای آب و هوایی معتدل و مناسب برای سفر در فصل تابستان است.  این شهرستان در شمال استان واقع شده است و با استان ‌های گیلان و قزوین و اردبیل مجاورت دارد. این شهرستان در منطقه ای قرار دارد پستی و بلندی های زیادی دارد و رودخانه پر آب و خروشان قزل اوزن، دره عمیقی را در آن ایجاد نموده و طرفین آن رشته کوه‌هایی قرار گرفته است. همین ناهمواری ها و المان های طبیعی باعث شده است که در این شهرستان جاذبه های طبیعی بی شماری به وجود آید که آبشار سرخه میشه یکی از آنهاست. آبشار سرخه میشه در غرب روستایی به همین نام در منطقه طارم استان زنجان قرار دارد. روستای سرخه میشه در استان زنجان، شهرستان طارم، بخش چورزق، دهستان چورزق قرار گرفته و فاصله آن تا شهر زنجان ۱۵۰ کیلومتر است. در اطراف این آبشار طبیعتی بی مانند دیده می شود که باعث شده است سالانه افراد زیادی برای دیدار آن و لذت از طبیعت اطرافش راهی این منطقه شوند. این آبشار را بلدترین آبشار شهرستان طارم می نامند که در عین حال زیبایی بی نظیری به محیط اطراف خود داده است. افراد زیادی با خرید بلیط اتوبوس طارم به این شهرستان سفر می کنند و از این آبشار زیبا دیدن می کنند.

 

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار که در ارتفاع 1470 از سطح دریا قرار دارد از میان شکاف دو صخره بسیار بلند به سمت پایین حرکت می کند و با وجود 50 متر ارتفاع، صحنه ای را خلق می کند که چشم از دیدن آن خسته نمی شود. آب آبشار پس از این که به زمین می رسد، حوضچه ای را تشکیل می دهد که در نوع خود بسیار دیدنی و جذاب است. به خاطر اینکه این آبشار از ارتفاع زیادی به پایین می ریزد فشار بسیار زیادی دارد به خصوص در فصل بهار که اوج حجم آب را تجربه می کند. به خاطر همین بهتر است از ایستادن زیر آب خودداری کنید. آبشار در ادامه‌ی مسیر خود، رودخانه زیبای سرخه میشه را ایجاد می کند که از نزدیکی روستا و از مسیری با درختان بلند و قدیمی و باغات سرسبز و زیبای سرخه میشه عبور می کند. در مسیر عبور رودخانه تخته سنگ ها و درختان فراوانی به چشم می خورد که بر زیبایی هر چه بیشتر این منطقه افزوده اند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به این آبشار برسید باید به شهرستان طارم سفر کنید و سپس با گذشتن از جاده درام – زنجان وارد جاده فرعی شوید و با عبور از روستا های اندز و گوهر به روستای سرخه میشه می رسید. مسیر دیگر جاده زیبا منجیل به گیلوان است که بعد از رسیدن به روستای اندز مسیر قبلی را تکرار می کنید.

بازدید از آبشار سرخه میشه

دیدار از این آبشار نیازی به پرداخت هزینه ندارد و می توانید در هر زمانی که اراده کنید خود را به این ناحیه برسانید. پیشنهاد مجله مستر بلیط به شما این است که در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید زیرا طبیعت در این فصل ها در زیباترین حالت خود قرار دارد و می توانید بیشترین بهرره را از آن ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.