سفر کردن یکی از لذت بخش ترین جذابیت های دنیای امروز به شمار می رود که هر ساله بر محبوبیت آن افزوده می شود و افراد بیشتری به سمت آن سوق پیدا می کنند. فعالیت های گوناکونی در سفر انجام می پذیرد که یکی از آنها دیدار از اماکن مذهبی و تاریخی به شمار می رود. از زمانی که اسلام وارد ایران شد، مساجد زیادی در ایران ساخته شدند که برخی از آنها هنوز هم باقی مانده اند و به عنوان اثری مذهبی – تاریخی به شمار می روند. در گذشته مسجد به عنوان یک سازمان چند بعدی مردمی که می توانست تمام عرصه های زندگی فرد را مورد توجه قرار دهد، از دیرباز تاکنون به شیوه های مختلف خودنمایی است. با نگاهی گذرا به تاریخ ایران در دوره های دور و نزدیک می توان نقش بی نظیر مسجد را مشاهده کرد. مسجد در صدر اسلام در ا یران بنا شد و همیشه کانون آموزش، تهذیب و ایجاد تحولات اجتماعی به شمار می رفت. همانطور که گفتیم در ایران مساجد گوناگونی وجود دارد که از گذشته بر جای مانده اند و برخی هنوز هم کاربری خود را حفظ کرده اند. یکی از این مساجد مسجد طارق در شهرستان نهبندان به شمار می رود.

درباره مسجد طارق

درباره مسجد طارق

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این مسجد اطلاعاتی را برای شما ارائه می دهیم تا در صورتی که اگر تصمیم به سفر به این منطقه داشتید بتوانید بهترین سفر را داشته باشید. شهرستان نهبندان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می رود که امروزه یکی از مهم ترین مراکز گردشگری آن نیز به شمار می رود و دلیل آن نیز وجود جاذبه های گردشگری متعددی است که در آن وجود دارد و افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. یکی از این جاذبه های مسجد طارق به شمار می آید که در روستای طارق در فاصله حدود 40 کیلومتری شمال نهبندان قرار دارد و مربوط به اواخر دوره صفویه است، تاریخ ساخت آن را بر اساس لوحی که در آن یافت شده است تخمین می زنند. روستای طارق در دهستان شوسف واقع شده است و در آن جاذبه های مذهبی گوناگونی وجود دارد که آرامگاه شیخ ابراهیم ادهم و چشمه پریان برخی از آنها به شمار می آیند. سالانه افراد زیادی برای دیدن این اماکن راهی این شهرستان می شوند. این بنا به خاطر قدمتی که دارد در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است.

معماری بنای مسجد

معماری بنای مسجد

بنای این مسجد پلانی مستطیل شکل دارد و از قسمت های مختلفی مثل شبستان ستوندار با شش ستون مربع شکل قطور تشکیل شده است. حد فاصل ستونها با طاق جناغی و سپس حد فاصل طاق ها نیز با پوشش گنبدی بصورت چهار ترک پوشیده شده است. این مسجد لوحی سنگی دارد که تاریخ ساخت آن نیز بر روی آن حک شده است، همچنین معماری بنا با دیگر بناهای هم دوره خود هماهنگی دارد. این بنا در گذشته دارای صحن ورودی بوده است ولی هم اکنون بناهای دیگری به جای آن ساخته اند.

راه های دسترسی به مسجد

برای اینکه بتوانید از این بنا دیدن کنید می توانید به شهرستان نهبندان سفر کنید و پس از آن به با وسایل حمل و نقلی که به روستای طارق می روند خود را به این منطقه برسانید. برای خرید بلیط اتوبوس نهبندان می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کمترین زمان ممکن بلیط خود را خریداری کنید.

بازدید از مسجد طارق

بازدید از مسجد طارق

برای دیدار از این مسجد نیازی نیست هزینه ای به عنوان ورودی پرداخت شود و می توانید به صوت رایگان از آن دیدن کنید. نکته ای که در مورد این مسجد قابل ذکر است این است که مسجد هم اکنون هم کاربری خود را به عنوان مسجد حفظ کرده و می توانید در زمان هایی که موقع اقامه نماز است به این مکان مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *