روستای دهسلم

0 171

یکی از جذابیت های زندگی سفر کردن به شمار می رود، که در بین تمامی سنین طرفداران خود را دارد و افراد در هر سن و شرایطی این فعالیت را انجام می دهند. طبیعت گردی بیشترین طرفدار را در بین مردم دارد و افراد زیادی این نوع سفر را بر می گزینند. طبیعت گردی با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی انجام می گیرد و طیف وسیعی را در بر می گیرد. روستاها می توانند یکی از مهمترین مقاصد برای کسانی باشند که می خواهند زمانی را در طبیعت بگذرانند. روستاها به سبب اینکه دارای جاذبه های طبیعی بی شماری هستند مقصدی مناسب به شمار می آیند. البته روستاها به خاطر قدمتی که دارند، ممکن است آثار تاریخی زیادی را نیز در خود جای دهند، و از این لحاظ نیز می توانند برای دوستداران طبیعت نیز جذابیت داشته باشند. از این نوع سفر با نام، گردشگری روستایی نیز نام برده می شود. از آنجایی روستاهای زیادی وجود دارد که هم از لحاظ طبیعی و هم از لحاظ طبیعی دارای ذخایر ارزشمندی هستند پس به عنوان روستای هدف گردشگری نام گذاری شده اند. یکی از این روستاها، روستای دهسلم نام دارد که در استان خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان قرار دارد.

درباره روستای دهسلم

درباره روستای دهسلم

اگر دوست دارید در مورد این روستا بیشتر بدانید می توانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید. شهرستان نهبندان یکی از شهرستان های خراسان جنوبی به شمار می رود که شرقی ترین شهرستان این استان محسوب می شود. این شهرستان از جمله شهرستان هایی به شمار می رود که دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است که هم شامل جاذبه های طبیعی و هم تاریخی می شود. یکی از این جاذبه ها، روستای هدف گردشگری دهسلم نامیده می شود که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کند. این روستا، محلی است که در حاشیه کویر قرار دارد و آن را همسایه گرم ترین نقطه زمین است. این روستا یکی از روستاهای کویری شهرستان نهبندان به شمار می رود که در ماه های خنک سال میزبان گردشگران زیادی است و دوستداران کویر این محل را برای سفر های خود انتخاب می کنند. منبع درآمد روستا، پرورش شتر به شمار می رود و از آنجایی که قنات های روستا دارای آب زیادی هستند کشاورزی هم رونق دارد. یکی از نکات جذاب در مورد این روستا این است که زنان در این روستا نقش پر رنگی دارند. روستای دهسلم به عنوان مقر پایگاه میراث طبیعی بیابان لوت و مسیر اصلی ورود به بیابان، پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران است.

تاریخچه روستا

در مورد نحوه تاسیس روستا داستان های گوناگونی روایت می کنند که یکی از آنها در مورد دو برادر به نام های سلم و تور است. گفته می شود که قنات های روستا را سلم آباد کرد و سبب آبادی این محوطه شد. و قنات های روستای تور آباد را که در فاصله کمی از این روستا قرار دارد را تور ایجاد کرد. و نام این دو روستا از نام آنها گرفته شده است.

تاریخچه روستا

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا از جمله روستاهایی به شمار می آید که در آن می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی اعم از طبیعی و تاریخی را در آن بیابید. از جمله مراکز گردشگری این روستا می توان به خانه‌های گنبدی و گلی، نخلستان‌های خرما، قلعه قدیمی دهسلم، دریاچه نمک، رودشور، زمین‌های پاشتری و شاید بتوان گفت عنوان مهم ترین بخش گردشگری روستا به کویر لوت تعلق می گیرد. این روستا را دروازه ورود به کویر لوت می نامند و افراد بیشماری برای اینکه به کویر لوت بروند از این طریق این روستا اقدام می کنند. کویر لوت دارای کوه های مریخی و تپه های ماسه ای یا همان ریگ یلان است که از جمله ویژگی های بی نظیر آن به شمار می آیند و مردم بسیاری از سراسر جهان برای دیدار از آنها راهی این منطقه می شوند. در این کویر اجازه انجام فعالیت هایی نظیر رالی، سافاری و اسکی داده نمی شود و دلیل آن نیز آسیب رساندن به اکوسیستم آن محسوب می شود.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه از این روستا دیدن کنید باید به شهرستان نهبندان سفری داشته باشید و برای اینکار می توانید از مستر بلیط، بلیط اتوبوس نهبندان را خریداری کنید. روستای دهسلم فاصله اش از شهر نهبندان حدودا 82 کیلومتر است، پس از رسیدن به شهر می توان به وسایل نقلیه ای که به سمت روستا حرکت می کنند خود را به این روستا برسانید. اگر با خودرو شخصی هم سفر می کنید بهتر است در جاده نهبندان – شهداد قرار بگیرید.

بازدید از روستای دهسلم

زمانی که از این روستا دیدن می کنید، نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از بخش های آن دیدن کنید. تایمی که برای دیدار از این روستا و جاذبه های آن ممکن است نیاز پیدا کنید بین یک تا دو روز می شود تا بتوانید از تمامی قسمت های آن دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.