یکی از انواع گردشگری امروزه با نام ژئو توریسم شناخته می شود که در حال حاضر رو به گسترش است در بین افراد زیادی محبوبیت پیدا کرده است. ژئوتوريسم در واقـع نـوعی توريـسم فرهنگـی – زيـست محيطی است كـه در منـاطقی كـه دارای يادمـان هـا و آثـار خـاص زمين شناسی هستند، صورت می پذيرد و با جاذبه های خود می توانـد در گستره جهانی شدن، با ايجاد رابطه ای پويا و خلاق بين طبيعت و فرهنگ يك منطقه با گردشگران، جريان هـای جديـدی را در آينـده برای توريسم جهانی، صلح و توسعه پايدار فراهم كند. یکی از جاذبه های طبیعی که در ژئوتوریسم بسیار مورد توجه قرار دارد کویر به شمار می رود. در حدود جغرافیایی ایران مناطق خاصی از کویر وجود دارد که دارای جاذبههای شگفت و قابلتوجهی است. به عنوان نمونه می توان به کویرهایی چون کویر مرنجاب، کویر کوه سرخ، سمنان، بیابان سیازگه، ابوزیدآباد، بیابان درک، کنارک، ریگ جن ، ریگ میش مست سمنان، ریگ کله، روستای مصر، ریگزار چاه جام، طرود، کویر ابوغویر، دهلران، ریگ صادقآباد، بافق، کویر نمک استبرق، شهربابک، کویر حوض مره، قم، کویر غدیر اسب، قم، ریگ بلند مرنجاب، چاله سنبک، آران و بیدگل، کویرهای نمکی کرموستج، لار، بردسکن، شهربابک، بجستان و …، قله ریگ و ریگ یلان یا کویر حیدرآباد ، لوت مرکزی، کویر نمک نوق، بجستان، کویر طبقه یا نمک سیاه، خور، کویر کبودان ارومیه، کویر قوم تپه، تبریز و … اشاره کرد.

درباره کویر حیدرآباد

درباره کویر حیدرآباد

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از کویرهای ایران، که در استان خراسان جنوبی قرار دارد و از لحاظ گردشگری مکانی مورد توجه است، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. استان خراسان جنوبی یکی از استان های سه گانه خراسان است که در  قسمت شرقی ایران قرار دارد و با کشور افغانستان مرز مشترک دارد. در این استان جاذبه های گردشگری مختلفی وجود دارد که یکی از آنها کویر حیدرآباد نامیده می شود. امروزه کویرها با داشتن ویژگی های طبیعی منحصر به فرد از جمله آبهای گرم، دریاچه نمک، لجن، آفتاب، ماسه و شن و … توان های بالقوه‌ی فراوانی در توسعه گردشگری دارند. کویر حیدرآباد در 70 کیلومتری جنوب غربی نهبندان واقع شده است. این کویر یکی از مستعدترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری نهبندان به شمار می رود. این کویر با نام کویر ریگ یلان نیز در بین  دوستداران طبیعت نیز شناخته می شود. این کویر بخشی از کویر لوت را در بر می گیرد که در نزدیکی روستای حیدرآباد قرار دارد و همین موضوع باعث شده است که آن را با نام کویر حیدرآباد بشناسند. دمای هوای این کویر در برخی از روزها حتی تا 75 درجه سانتی گراد هم می رسد به همین دلیل نام گرم ترین نقطه زمین را از آن خود کرده است.

جاذبه های گردشگری کویر

جاذبه های گردشگری کویر

از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری که در این محل وجود دارد تپه های شنی و ماسه ای به شمار می رود. در این کویر می توانید تپه های شنی بسیار بلند را مشاهده کنید که از جمله جاذبه های اصلی آن محسوب می شوند. از جمله تفریحاتی که در این محوطه انجام می شود بالا رفتن از این تپه ها به صورت پابرهنه است. عکاسی سرگرمی به شمار می رود که افراد زیادی هنگام رفتن به این منطقه آن را انجام می دهند و حتی تنها به همین دلیل به کویر سفر می کنند. در گذشته این باور وجود داشت که هیچ موجود زنده ای در کویر لوت زندگی نمی کند ولی در حال حاضر حدود 51 گونه جانوری از جمله خزندگان، گوشت خواران و حشرات در این منطقه شناسایی شده است.

راه های دسترسی به کویر

برای اینکه بتوانید از این محوطه دیدن کنید باید در ابتدا بلیط اتوبوس نهبندان را از مستر به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس از شهر نهبندان خود را به روستای حیدرآباد در نزدیکی این منطقه برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید از همان ابتدا مسیرتان را در جهت رسیدن به روستای حیدرآباد در پیش بگیرید و خود را به این مکان برسانید.

بازدید از کویر حیدرآباد

بازدید از کویر حیدرآباد

دیدار از کویر حیدرآباد نهبندان شرایط خاصی ندارد و می توانید بدون هیچ شرط خاصی خود را به ای محل برسانید. لازم است حفاظت از این محل را فراموش نکنید و از ریختن زباله و آوده کردن آنجا جدا خودداری کنید. بهتر است در روزهای خنک سال از این محوطه دیدن کنید تا گرمای بیش از حد موجب آزارتان نشود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *