طاقبستان

0 244

کرمانشاه یکی از استان هایی است که بیش از سه هزار اثر تاریخی دارد و حدود 700 مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که علاوه بر جاذبه های تاریخی از جاذبه های طبیعی مختلفی هم برخورداراست. طاقبستان یکی از مکان های توریستی معروف کرمانشاه به شمار می رود که مجموعه ای از سنگ نگاره ها دارد و درشمال غربی شهر جای گرفته که یادگاری از دوران حکومت ساسانیان است. در این میان پارک شرقی طاقبستان و پارک کوهستان از دیگر جاذبه هایی است که برای گذراندن اوقات فراغت مکان بسیار مهمی به شمار می رود. در ادامه مطالب مجله مستر بلیط به بحث در مورد طاقبستان کرمانشاه خواهیم پرداخت.

 تاریخچه

طاقبستان یکی از اثرهای ارزشمند کرمانشاه به شمار می رود که در قرن سوم میلادی یعنی زمان حکومت ساسانیان ساخته شده است. این مجموعه توریستی که در شمال غربی کرمانشاه واقع شده، جاذبه های دیگری چون پارک کوهستان که در سال های کنونی به دستور شهرداری کرمانشاه برای ایجاد مکانی تفریحی برای مردمان کرمانشاه و گردشگران مورد توجه زیادی قرار گرفته است و پارک شرقی و … همگی از جاذبه هایی هستند که در نزدیکی مجموعه تاریخی طاقبستان قرار گرفته اند. شما می توانید هنگام استراحت در این پارک به بالاترین نقطه از کرمانشاه بروید و چشم اندازی بی نظیر از تمامی سطح کرمانشاه را  داشته باشید. برای لذت بردن از زیبایی های بام کرمانشاه می توانید به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و برای تهیه بلیط مورد نظر خود اقدام نمایید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

طاقبستان در زمان های گذشته اسم روستایی در 9 کیلومتری از شهر کرمانشاه بوده که با گذشت زمان و با توسعه روستا در محدوده شهر قرار گرفته است. در طول تاریخ پادشاهان تلاش های زیادی انجام دادند که هنر و عظمت خود را برای تمام تاریخ به نمایش بگذارند، به همین علت حجاری هایی را روی سنگ های موجود در طاقبستان انجام دادند. طاقبستان به عنوان یادگاری از زمان های گذشته دارای سنگ نگاره هایی است که تاج گذاری خسرو و پرویز، اردشیر دوم، شاپور دوم و سوم را نشان می دهد. این مکان از دو طاق بزرگ و کوچک تشکیل شده است که بر روی طاق کوچ تاج گذاری شاهپور دوم و سوم را به نمایش گذاشته اند و بر روی طاق بزرگتر تاج گذاری خسرو پرویز را ایجاد کرده اند. هنگام وارد شدن به طاق می توانید تصاویری را مشاهده نمایید که به صورت فرشتگان بالایی کنده کاری شده اند، همچنین تصویر هایی از شکار فیل و اسب را می توان در این منطقه مشاهده کرد.

در این طاق سه تندیس قابل مشاهده است که در سمت راست فروهر، در سمت چپ آناهیتا و در میان آن ها شاه قرار دارد. آناهیتا به عنوان فرشته آب و سمبل سرسبزی است. در زیر کتیبه تاج گذاری خسرو و پرویز فردی اسب سوار را می توان مشاهده کرد که معلوم نیست از پیروان ساسانیان یا خسروپرویز، اما نشان دهنده قدرت پادشاهان ایرانی است. طاق کوچکتر همچنین از سنگ نوشته هایی برخوردار است که به خط پهلوی نوشته شده اند. از زمان حکومت قاجاریان سنگ نگاره هایی به جای مانده که با کتیبه ای به خط نتسعلیق حجاری شده است و پسر فتحعلی شاه قاجار را نشان می دهد. در کنار این مجسمه شعری نوشته شده که طبق آن می توان گفت محمد علی میرزا یعنی پسر فتحعلی شاه قاجار خسرو پرویز را دربان خود نامیده است و طاقبستان را به کوه طور تشبیه کرده است. فرشی از جواهر روی کف طاقبستان قرار داشته که هنگام حمله عرب ها به ایران بین فرمانده ها تقسیم شده است.

پارک های اطراف طاقبستان

پارک های اطراف طاقبستان

همان طور که می دانید پارک نقش مهمی در معماری شهرها ایفا می کند، پارک ها علاوه بر اینکه باعث تمیز شدن آلودگی هوا می شوند می توانند محیط مناسبی را برای آرامش فکری به وجود آورند. پارک شرقی طاقبستان یکی از مهم ترین پارک های این شهر به شمار می رود که به عنوان جاذبه ای گردشگری بسیاری از مسافران و گردشگران برای استراحت و گذراندن اوقات خود به بازدید از این پارک می روند. پارک شرقی مانند پارکی جنگلی دارای امکانات رفاهی بی نظیری است. با وارد شدن به وردی پارک  می توانید درختان سر سبزی را مشاهده نمایید که دور تا دور پارک را فرا گرفته اند پارک شرقی یکی از بزرگترین پارک های کشور به شمار می رود، همچنین از بزرگ ترین پارک ها در غرب کشور است. برای راهی شدن به سوی این پارک و لذت بردن از حس آرامشی که درون آن نهفته است می توانید بلیط اتوبوس کرمانشاه را تهیه نمایید وسفر خود را به این شهر غرب نشین خوش آب و هوا شروع نمایید.

زمانی که وارد این پارک می شوید می توانید به بوفه های مختلفی دسترسی داشته باشید که آماده خدمت رسانی به مسافران و گردشگران هستند، همچنین یک شهربازی در این پارک قرار دارد که می توانید ساعاتی از اوقات خود را به تفریح در این شهربازی بپردازید. علاوه بر شهر بازی از وسایل ورزشی مختلفی هم برخوردار است. جاده ای را به سمت بالا در دامنه کوه قرار داده اند که با رفتن به آن جا نمایی کلی و منحصر به فرد را از شهر کرمانشاه می توانید مشاهده نمایید. در بالای کوه هم اغذیه فروشی هایی قرار دارند که می توانید هنگام نیاز از آن ها خوراکی های را خریداری نمایید. از دیگر امکانات این پارک می توان به دریاچه مصنوعی آن اشاره کرد که قایق های را برای استفاده مردم در آن قرار داده اند. پیست دوچرخه سواری، آلاچیق، صندلی  و حوض آب از دیگر امکانات رفاهی این پارک به شمار می روند.

پارک کوهستان از دیگر پارک هایی است که در نزدیکی طاقبستان قرار دارد این پارک یک مسیر پیاده روی را دارا است که اطراف آن را درختان کهنی احاطه کرده اند. در طول مسیر پیاده روی نیمکت هایی هایی را قرار داده اند که افرادی تا در میانه راه خسته می شوند بر روی آن ها استراحت نمایند. دو آبشار مصنوعی درون این پارک قرار دارد که محیطی فوق العاده ای را برای تفریح ایجاد کرده اند. این پارک به دلیل نور پردازی هایی که دارد به عنوان یکی از بهترین تفریحات شبانه به شمار می رود. یک زمین بازی درون این پارک قرار داده اند که جوانان می توانند از آن استفاده نمایند، همچنین امکانات دیگری چون پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی، رستوران و … را دارا است.

 معنی و اهمیت طاقبستان

 معنی و اهمیت طاقبستان

مورخان و جغرافی دانان در دوران اسلامی این مکان را به اسم های مختلفی یاد می کردند ابن رسته و ابن فقیه به این شاهکار تاریخی سبدیز، یاقوت حموی آن را قصر شیرین، حمدالله مستوفی طاق بسطام را به آن لقب داده بود و تخت بستان، طاق بیستون و طاق بهستون از دیگر اسم هایی است که برای این منطقه به کار برده اند، اما مردم محلی با توجه به نام روستا از این منطقه به اسم طاق بستان یا طاق وسان یاد می کنند. امروزه این منطقه تاریخی را تاق وه سان تلفظ می کنند که تاق به معنای طاق و وه به معنای از و سان هم به معنای سنگ می باشد به طور کلی یعنی طاقی از سنگ! طاق بستان از جاهای دیدنی کرمانشاه به شمار می رود که از نظر تاریخی و هنری دارای ارزش و اهمیت زیادی است می توان هنر به کار رفته به وسیله قدرتمندان را در این بخش مشاهده کرد.

شرایط بازدید

همان طور که گفته شد طاقبستان مجموعه ای بی نظیر از شاهکار دوران حکومت پیشینیان است. برای بازدید از طاق های موجود در این مجموعه توریستی باید بهای ورودی را پرداخت نمایید و هنگام وارد شدن از طاقچه های آن و دریاچه ای که در آن جا قرار دارد نهایت لذت را ببرید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

مجموعه نفیس طاقبستان در 9 کیلومتری از شمال غرب کرمانشاه واقع شده که برای رفتن به آن جا اگر خودروی شخصی در اختیار دارید اول باید به دنبال بلوار شهید بهشتی باشید، اگر همین مسیر را ادامه دهید به بلوار طاقبستان خواهید رسید در این جا با میدانی رو به رو می شوید که در  قسمتی از آن تابلوی جاده قدیم تهران را قرار داده اند، این مسیر را اگر دنبال کنید به راحتی می توانید به طاقبستان دسترسی داشته باشید. افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی مثل هواپیما راهی کرمانشاه می شوند می توانند بلیط هواپیماکرمانشاه را خریداری نمایند و زمانی که به فرودگاه رسیدند با استفاده از تاکسی هایی که در آن جا قرار دارند در مدت زمان بسیار کمی به این مجموعه دسترسی خواهند داشت.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.