غار قوری قلعه

0 226

 غارهای متعددی در کشور ایران وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند. در بین تمامی غارهایی که وجود دارد غار قوری قلعه یکی از منحصر به فرد ترین غارها به شمارمی رود که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کرمانشاه یکی از شهرهای غرب نشین کشور به شمار می رود که شگفتی های طبیعی مختلفی را درون خود جای داده، علاوه بر جاذبه های طبیعی از جاذبه های تاریخی مختلفی هم برخوردار است. با توجه به اینکه مناطق بکر و طبیعی زیادی درون این شهر جای گرفته اند هر ساله گردشگران و مسافران زیادی راهی این دیار می شوند. در این مطلب از مجله مستر بلیط قصد داریم در مورد غار قوری قلعه صحبت کنیم.

تاریخچه

تاریخچه غار قوری قلعه

غار قوری قلعه یکی از غارهایی است که از سالیان خیلی قبل در کرمانشاه وجود داشته است، اما هیچ کس از وجود آن خبر نداشته تا اینکه در سال 1336 و 1345 و 1362 غارشناسان انگلیسی، آمریکایی و فرانسوی آن را کشف کردند. این افراد توانستند حدود 450 متر از این غار بزرگ را کشف نمایند، اما در سال 1368 جمعی از غارنوردان کرمانشاهی توانستند تا عمق 3140 متری از این غار را کشف نمایند. بعد از آن در سال 1370 دوباره غار نوردی را شروع کردند و عملیات ساخت و ساز را از سر گرفتند تا بتوانند این منطقه را برای بازدید عموم مردم راه اندازی نمایند. این غار بزرگ در سال1378 به اتمام رسید و آماده پذیرایی از گردشگران گردید.

نقشه و معرفی بخشی های مختلف

غار قوری قلعه در 25 کیلومتری از روانسر و 78 کیلومتری از استان کرمانشاه واقع شده است،  یعنی می توان گفت مسیر زیبای روانسر پاوه را در پیش بگیرید به غار قوری قلعه خواهید رسید. این غار در دامنه کوه های شاهو جای گرفته است. طبیعت منحصر به فردی که این غار دارد باعث شده که گردشگران زیادی این غار را مقصد اصلی خود به شمار آورند و برای بازدید از آن راهی شوند. در این قسمت از استان یکی از زیبا ترین دره ها وجود دارد که غار قوری قلعه درون آن جای گرفته است. چشم انداز های طبیعی، چشمه های مختلف و پوشش جنگلی که این ناحیه دارد چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند. درختان مختلفی در این منطقه وجود دارند که همگی طیف وسیعی از محصولات کشاورزی را در بر می گیرند، این محصولات شامل انجیر کوهی، بادام وحشی، آلبالوی کوهی یا زالزالک و بلوط می شوند. در اطراف غار قوری قلعه اگر به گشت و گذار بپردازید حیوانات مختلفی چون خرگوش، روباه، کل، بز و .. را خواهید دید. غار قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده  که حدود 40 سال قبل، همان طور که گفته شد توسط غارشناسان انگلیسی و آمریکایی و فرانسوی کشف شد. درون غار دمای 11 درجه را دارا است که به عنوان یکی از بزرگ ترین غارهای آبی آسیا شناخته می شود، چرا که این غار حدود 12 کیلومتر طول دارد. حوضچه هایی درون این غار وجود دارد که به اندازه 14 کیلومتر هستند. غار قوری قلعه را تالارهای متعددی تشکیل داده اند.

تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور، تالار عروس  از تالارهای این غار به شمارمی روند. تالار عروس در 1500 کیلومتری غار جای گرفته است و سنگ های آن از کریستال سفید و براق هستند این تالار به قدری زیبا است که قابل توصیف نیست. وارد غار که شوید مسیرهای پر پیچ و خمی را در راه خود دارید تا بتوانید به اولین محوطه غار برسید، این محوطه به دلیل اینکه قندیل هایی به شکل حضرت مریم دارد به نام تالار مریم معروف است. بعد از آن به تالار دوم خواهید رسید. همین طور که به راه خود ادامه دهید با دیگر تالار های این غار آشنا خواهید شد. اگر کسی قصد داشته باشد از روی سنگ های تالار عروس عبور کند جای پای وی بر روی سنگ ها باقی خواهد ماند. در این غار گونه کمیابی از خفاش موش گوشی زندگی می کند، گردشگرانی که وارد این غار می شوند به دلیل بلد نبودن فرهنگ گردشگری یادگاری های عجیبی را بر روی دیوارهای آن به جا می گذرند، که باعث شده آسیب های زیادی به داخل غار وارد شود. در اطراف غار قوری قلعه امکانات رفاهی بی نظیری را برای مسافران و گردشگران تعبیه کرده اند. در طول مدتی که در این مکان هستید می توانید از رستوران هایی که در آن جا قرار دارند برای وعده های غذایی خود استفاده نمایید، همچنین هتل هایی در اطراف غار موجود هستند که برای ماندن شما در این منطقه بسیار مناسب هستند. ناگفته نماند که در نزدیک غار یعنی نزدیک به ورودی، بازارچه ای کوچک قرار دارد که می توانید صنایع دستی زیبایی را از آن جا خریداری نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از غار قوری قلعه

غارها یکی از  طبیعی به شمار می روند که برای بازدید از آن ها باید شرایط خاصی در نظر گرفته شود. برای بازدید از بزرگ ترین غار خاورمیانه باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید. زمانی که وارد غار می شوید توجه داشته باشید که آسیبی به بدنه غار وارد نکنید. همچنین باید بگوییم در فصل های سرد سال اگر قرار است برای بازدید از غار قوری قلعه راهی شوید باید لباس گرم با خود به همراه ببرید، چرا که به دلیل شرایط دمایی که در غار حاکم است، بدون شک احساس سرما خواهید کرد.

آدرس و مسیر دسترسی

برای اینکه بتوانید به غار قوری قلعه دسترسی داشته باشید باید راهی کرمانشاه شوید. بسیاری از افراد برای مسافرت های خود از هواپیما بهره می برند، بنابراین با خرید بلیط هواپیما کرمانشاه می توانید سفر خود را به این شهر خوش آب و هوا شروع نمایید. بعد از اینکه به فرودگاه رسیدید می توانید از ماشین های دربستی یا آژانس بهره ببرید، اما اگر هنگام مسافرت از ماشین های خود استفاده می کنید، بعد از اینکه به کرمانشاه رسیدید می توانید مسیر خود را به سوی روانسر ادامه دهید. در این جاده 25 کیلومتری پاوه که رسیدید به این غار دسترسی خواهید داشت. روستای غار در سمت چپ جاده و غار قرار دارد. تمامی مسیرهای دسترسی به این جاذبه طبیعی آسفالت است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.