در زمان نزدیک شدن فصل تابستان، اکثر افراد به دنبال مکان هایی هستند تا بتوانند در یک آب و هوا و محوطه ای زیبا، تابستان خود را به خوبی بگذراند. شهرستان دامغان، یکی از زیباترین شهرهای کشور ایران است که جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد که یکی از نمونه های بارز آن، تنگه زندان دیباج است. این جاذبه بسیار زیبا و دلنواز در شهرستان دامغان و روستای دیباج واقع شده که هرساله پذیرای بسیاری از گردشگران، از سراسر کشور ایران است. این مکان گردشگری، دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است که در ادامه مجله مستر بلیط، به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

درباره تنگه زندان دیباج

تنگه زندان دیباج، همانند تمام تنگه های موجود در کشور ایران، مکانی به شمار می رود، که در دل طبیعت واقع شده است و با زیبایی های منحصر به فرد خود، چشم هر بیننده ای را جلا می دهد. در اطراف این تنگه که از دشت های گل پوشیده شده است، به خوبی مکانی برای استراحت و حتی ثبت خاطره و عکس برداری محسوب می شود. تنگه زندان در بین دو صخره قطور و محکم به وجود آمده و رودخانه ای که حاصل از آبشارهای موجود در اطراف دره است، در آنجا جریان دارد. البته در اطراف و داخل دره، انواع برخی گیاهان دارویی و خوراکی یافت شده است که به محوبیبت تنگه افزوده اند. به عنوان مثال گیاهانی از جمله: آویشن، زیره، سریشو، خاکشیر، زرشک کوهی، اشتل غاز و … در این روییده اند که استفاده کردن از آن ها، در صورت تشخیص صحیح، موردی ندارد.

درباره تنگه زندان دیباج

شاید با خود بیاندیشد که تنها جاذبه های تنگه، تنها به طبیعت پاک و وجود درختان ختم می شود، اما باید بگوییم که اصلا اینگونه نیست و آبشارهایی هم وجود دارند که به تنهایی جزء زیباترین مکان های گردشگری دیباج و حتی دامغان محسوب می شوند. تنگه زندان دیباج، از نظر آب و هوای جزء مناطق خشک و کوهستانی محسوب می شود ولی به دلیل این که کلاً استان سمنان آب و هوای معتدل اما نسبتا گرمی دارد، این تنگه هم آب و هوای خوبی دارد، اما زمستان های آن به شدت سرد و خشک است. بهترین زمان بازدید از تنگه اوایل بهار و فصل تابستان است. نکته مثبت این تنگه وجود درختان قطور و قدیمی است که با ایجاد سایه، می توانند بهترین پناهگاه برای گردشگران حتی در گرم ترین مواقع سال باشند. وجود آب و زلال و شفاف دره، و نسیمی که از آن گذر می کند، سبب می شود تا آب و هوای تنگه زندان دیباج عوض شود و در روزهای گرم، خنک باشد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب قبل تر سایت مستر بلیط ذکر شد، این تنگه در بین کوه ها و صخره ها قرار گرفته و می توان گفت که یک دره خوش آب و هوا و دلپذیر است. از این رو دره دارای منطقه نسبتا کوهستانی و خشک است و برای بازدید کردن از آن، حتما باید وسایل مربوطه را به همراه داشته باشید تا اگر خواستید خیلی از تنگه پایین یا بالا بروید، دچار مشکل نشوید‌. نام بردیم که در اطراف تنگه آبشار و رودخانه هایی وجود دارد. آبشار نسروا نمونه ای بارز از این آبشارهای موجود است که به تنهایی یک مکان گردشگری دیگر محسوب می شود. این آبشار فاصله نسبتا کمی تا تنگه اصلی دارد که با قدم زدن و پیاده روی در بین دشت گل های شقایق، می توان به آنجا رفت. طول آبشار هم نسبت به آبشارهای موجود دیگر در دیباج زیاد نیست و حتی مسیرهایی هم وجود دارد که از بالای کوه، به تنگه و مناطق زیبای دیباج نگاهی بیاندازید. همچنین این آبشار، یکی از قدیمی ترین آبشارهای شهرستان دامغان و روستای دیباج محسوب می شود که با وجود درختان روییده در اطراف آن، به بهشتی بی مانند تشبیه می شود.

شرایط بازدید از تنگه زندان دیباج

شرایط بازدید از تنگه زندان دیباج

برای بازدید کردن از تنگه زندان دیباج، هیچ شرایطی وجود ندارد و تمامی افراد می توانند از آن جا بدون محدودیت بازدید کنند. نکته قابل توجهی که در بالا هم ذکر کردیم، این است که حتما افراد بازدید کنند باید لوازم و تجیهیزات مورد نیاز کوه نوردی را به همراه داشته باشند. زیرا تنگه در یک محیط کوهستانی و صخره ای واقع شده است. همچنین برای بازدید، به شرایط جوی و آب و هوای تنگه زندان نیز، توجه داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

تنگه زندان دیباج، در شهرستان دامغان و استان سمنان واقع شده است که افراد مشتاق بازدید کننده، می توانند با تهیه کردن بلیط قطار دامغان به این مکان بهشت مانند سفر کنند. برای سفر کردن به این مکان، می توان از تمامی وسایل نقلیه استفاده کرد، فقط باید توجه داشت که این وسیله ها تا حدی امکان پیش روی دارند و بقیه راه را به دلیل پست و بلندی های موجود، باید پیاده طی کرد. اگر قصد سفر به روستای زیبای دیباج را دارید، فراموش نکنید که از دیگر مکان های زیبای این شهر و روستا نیز بازدید کنید و بهترین خاطره را برای خود و خانواده تان ثبت کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *