موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

0 256

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همیشه به تاریخ و اشیا تاریخی علاقه مند بوده اید، احتمالا موزه ها و بازدید از آن ها همیشه برای تان جذاب و قابل توجه بوده است و همیشه جزئی جدا نشدنی از برنامه سفرتان محسوب می شود. قطعا سفر به شهرهایی با پیشینه تاریخی، جذابیت ها و طرفداران خودش را دارد. سمنان یکی از استان هایی به شمار می رود، که با وجود جاذبه های تاریخی فراوان پتانسیل گردشگری بالایی را به خودش اختصاص داده و هر ساله میزبان مهمان ها و گردشگرانی از سراسر ایران است. شهرستان دامغان در این استان قدمتی 7 هزارساله دارد و دارای دو هزار اثر تاریخی است که تا کنون تنها 126 اثر از آن ها ثبت ملی شده اند. در این مقاله از مجله مستر بلیط قصد داریم تا شما را با یکی از موزه های جذاب و دیدنی در این شهر یعنی موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی) آشنا کنیم که می تواند مقصد بعدی سفرتان باشد.

درباره موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

در مرکز شهر دامغان عمارتی قدیمی و بسیار زیبا به نام خانه لطفی قرار دارد که موزه تاریخی شهر دامغان در دل آن قرار گرفته است. در این موزه انواع مختلفی از اشیای تاریخی از قبیل وسایل زندگی، لباس های محلی، سند ها، ابزارآلات آهنگری و غیره … را می توانید ببینید. این موزه در سال 1392 افتتاح شده است. علاوه بر آثار مردم شناسی، اشیا تاریخی که توسط مردم به موزه اهدا شده است هم در این مکان نگهداری می شوند.

درباره موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

تاریخچه موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

جالب است بدانید که قدمت خانه لطفی به زمان قاجار برمی گردد و دارای بخش های مختلفی مثل اصطبل، خانه مستخدم ها و … است. در واقع این خانه محل زندگی و اقامت ارباب های شهر دامغان بوده است، بنابراین چشم نواز بودن این خانه دور از انتظار نیست. خانه لطفی حدود 110 سال قبل مقر حکومت یکی از حاکمان دوره قاجار به نام شجاع لشکر بوده است و اکنون در موزه آن حدود 500 اثر مختلف نگهداری می شود. به طور دقیق این عمارت در زمان مظفرالدین شاه قاجار و در زمینی به وسعت 10 هزار متر مربع ساخته شد. معماری زیبا و مقاوم این بنا یکی از اولین ویژگی هایی است که توجه تان را جلب خواهد کرد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اولین چیزی که در هنگام ورود به عمارت با آن مواجه می شوید راهنمایی است که در مورد بخش های مختلف و همینطور تاریخچه این عمارت و موزه آن به شما اطلاعات جامعی می دهد. عمارت خانه لطفی دارای آب انبار، حیاط داخلی و بیرونی و همچنین یک زیر زمین مجزاست که از طریق دالان های شرقی و غربی که ایوان های ساختمان هستند می توان وارد آن جا شد. در حیاط این خانه حوض بزرگی وجود دارد که همراه با طاق نماهای این بنا آن را به شدت دیدنی و با صفا کرده است. یکی دیگر از ویژگی های این خانه وجود دیوار های بلندی است که علاوه بر سایه انداختن، یکی از راه های محافظت در برابر باد ها و طوفان های فصلی محسوب می شده اند.

در قسمتی از این موزه شما قادر خواهید بود تا علاوه بر اشیاء قدیمی و آثار مردم شناسی از بخشی به نام آثار دانش آموزی دیدن کنید که شامل دست نوشته ها، عکس ها و وسایلی از دانش آموزان سال 1327 است. اگر به مشاهیر و افراد معروف علاقه دارید هم در این موزه جایی را پیدا می کنید که برای افراد معروف و شاعران دامغانی ایجاد شده است. در اتاق مشاهیر این موزه تاریخی، زندگی نامه و عکس های مشاهیر به همراه تندیس های آنان موجود است. اشیاء قدیمی و تاریخی در کنار فضا و معماری این عمارت شما را به زمان های قدیم می برد و قطعا بازدید از آن خالی از لطف نیست و تجربه فوق العاده ای برای تان خواهد شد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

جاذبه های گردشگری اطراف عمارت

اگر دوست داشته باشید که از زمان و سفرتان بهترین استفاده را ببرید می توانید بازدید از سایر جاذبه های تفریحی و گردشگری نزدیک را هم در برنامه خودتان بگنجانید. پارک ملت در فاصله 211 متری، امام زاده سید جعفر در 316 متری و بازار دامغان در فاصله 400 متری از دیگر مکان هایی هستند که می توانید در طول اقامت تان به آن ها سر بزنید. علاوه بر آن در نزدیکی خانه لطفی، خانه تاریخی و دیدنی دیگری به نام خانه صدیق وجود دارد که فاصله آن حدود 15 دقیقه با پای پیاده است و می تواند تجربه بی نظری را در خاطرات سفرتان ثبت کند.

هتل های نزدیک برای اقامت

اگر قصد دارید شب را در دامغان سپری کنید می توانید در هتل های زیر اتاق رزرو کنید: هتل جهانگردی دامغان به فاصله 130 متری، خانه معلم و مرکز رفاهی به فاصله 1 کیلومتری.

امکانات اطراف موزه تاریخی دامغان

از دیگر امکانات موجود می توان به انواع گسترده ای از رستوران ها و فست فود هایی در فاصله نزدیک این موزه اشاره کرد که باعث می شود به راحتی گشت گذار کنید و برای تهیه غذا هیچ مشکلی نداشته باشید.

شرایط بازدید موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

شرایط بازدید موزه تاریخی دامغان (خانه لطفی)

ساعت بازدید: 7:30 صبح الی 14:30 بعد از ظهر. برای بازدید از خانه لطفی و موزه تاریخی آن به تهیه بلیط احتیاج خواهید داشت که طبق اخرین به روز رسانی ها در سایت گردشگری استان سمنان، مبلغ آن چیزی حدود 2 هزار تومان است. مدت زمانی که طول می کشد تا از این عمارت و موزه آن بازدید کنید چیزی در حدود 1تا 2 ساعت خواهد بود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس دقیق این عمارت: ایران، استان سمنان، شهرستان دامغان، میدان امام، خیابان 12 فروردین، جنب پارکینگ، خانه لطفی. اگر قصد دارید که از موزه تاریخی دامغان در خانه لطفی دیدن کنید و در کنار لذت بردن از آن هزینه های سفرتان را هم کاهش دهید، مستر بلیط به شما پیشنهاد می دهد که با خرید بلیط اتوبوس دامغان سفری امن و کم هزینه را تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.