روستای رشم

0 264

کویر همیشه یکی از مکان های خاص و اسرار آمیزی است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. آرامش کویر در کنار آسمان دیدنی آن در شب از زیباترین مکان هایی است که می توانید در طول سفرتان تجربه کنید. در این بخش از مجله مستر بلیط می خواهیم روستای حیرت انگیزی را در قلب کویر های استان سمنان به شما معرفی کنیم. پس اگر از طرفداران پر و پا قرص کویر هستید این مقاله را از دست ندهید.

درباره روستای رشم

سمنان استانی است که دوران رونق و شکوه آن پس از به قدرت رسیدن اشکانیان شروع شد و تا حدی پیش رفت که در سال 1392 یکی از گزینه ها برای انتقال پایتخت سیاسی کشور به شمار می رفت. شهر دامغان با پیشینه تاریخی هفت هزار ساله اش یکی از شهر های تاریخی این استان محسوب می شود که به علت وجودش در مسیر جاده ابریشم همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. در این روستای صخره ای خانه ها به صورت پلکانی بنا شده اند و چشم انداز آن ها مزارع زیبای این روستا و کوه های اطراف آن است. در جنوب شهر دامغان در فاصله ده کیلومتری معلمان، در دل کویر نام روستای رشم به چشم می خورد. این روستا با چشم اندازی خیره کننده از محبوب ترین مکان های گردشگری استان سمنان محسوب می شود، که هر ساله شاهد گردشگران زیادی از شهرهای مختلف است.

درباره روستای رشم

نقشه و معرفی بخش های مختلف

با کمی فاصله گرفتن از این روستا و رسیدن به کویر می توانید حسابی از تجربه کویر گردی لذت ببرید. علاوه بر آن در خود این روستا هم جاذبه هایی را خواهید دید که سفر به این منطقه را برای تان فراموش نشدنی خواهد کرد.

چشمه هایی در دل کویر

یکی از زیباترین بخش های این روستا وجود چشمه های زلال و پر آبی است که در گوشه و کنار طبیعت آن جا خوش کرده اند. وجود روستایی با چشمه های پر آب، آن هم در دل کویر خشکی که عاری از پوشش گیاهی و حتی گاهی جانوری است، از شگفت انگیز ترین چیزهایی به شمار می رود، که این مکان را به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان سمنان تبدیل کرده است. در سمت چپ روستای رشم و در نزدیکی جاده دامغان به جندق، دو چشمه پر آب وجود دارد که سر راه مسافران است و یکی از چشم نواز ترین منظره های طبیعی برای در کردن خستگی به شمار می آید.

کوه ها و معادن روستای رشم

اگر به این روستا سفر کنید احتمالا اسم کوه انار به گوش تان خواهد خورد، در واقع این همان کوهی به شمار می رود، که روستای رشم در دامنه آن واقع شده است. در دامنه شرقی این منطقه کوهی به اسم دختران یا چهل دختر قد علم کرده است که از بلندترین کوه های این ناحیه محسوب می شود. نقش و نگار های حک شده روی کوه های این روستا گرچه کم هستند اما به قدری زیبا و چشم نواز اند که بدون شک از دیدنی ترین بخش های این روستا محسوب می شوند. در دل این کوه ها معادنی وجود دارد که مردم با آگاهی از وجود آن ها و استخراج منابع، توانسته اند روستای رشم را به یک منبع برای در آمدزایی تبدیل کنند و بهره های اقتصادی از آن ببرند.

گورستان تاریخی!

گورستان تاریخی!

احتمالا با شنیدن نام گورستان تنها مکانی که توی ذهن تان دارید جایی ترسناک و پر از ارواح است! اما لازم است بگوییم که اینطور نیست، بلکه این گورستان یکی از جاذبه های گردشگری محبوب این روستا محسوب می شود. وجود قبرهایی با قدمت سه هزار ساله و چینش آن ها بر اساس زمان از جذاب ترین ویژگی های تاریخی رشم محسوب می شود. هر چه از سمت شمال به جنوب این گورستان پیش بروید از قدمت قبرها کم می شود و شما به تاریخ کنونی می رسید. در بخش شمالی این قبرستان، یعنی قدیمی ترین قسمت آن، گور هایی وجود دارد که به علت شرقی و غربی نبودن جهت آن ها تخمین زده می شود که متعلق به دوران صدر اسلام و زمانی باشند که هنوز مردم مسلمان نشده بودند. گورستان رشم در بخش شرقی این روستا واقع شده، که عرض آن 200 متر با طولی در حدود یک کیلومتر است. اهالی این روستا، این گورستان را با نام ایرجی ها هم می شناسند که اگر از دسته طرفداران افسانه های ایرانی باشید می دانید که ایرج پسر فریدون بود که بخش میانی جهان که ایران هم قسمتی از آن است به دستش رسید.

امامزاده عباس (ع)

ساختمانی هشت گوشه با گنبدی پلکانی ویژگی بنایی است که از آن با نام امامزاده شاهزاده عباس هم یاد می شود. در سمت شرقی این امام زاده پلکانی وجود دارد که به سقف گنبد آن منتهی می شود. طبق گفته هایی که سینه به سینه نقل شده، سقف این گنبد نه تنها برای اذان گفتن استفاده می شده، بلکه به عنوان برج دیده بانی هم کاربرد داشته است.

امامزاده عباس (ع)

شرایط بازدید از روستای رشم

از آن جایی که این روستا کویری و با آب و هوای خشک و معتدل محسوب می شود مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند تا حد امکان فصول خنکی مثل بهار و تعطیلات عید یا اواخر شهریور را برای سفر و بازدید از این روستا انتخاب کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

این روستا حدود 142 کیلومتر از مرکز استان سمنان فاصله دارد و در شهر دامغان، حد فاصل 10 کیلومتری روستای معلمان واقع شده است. اگر قصد دارید که دامغان را برای مقصد سفر بعدی تان انتخاب کنید، خرید بلیط قطار دامغان را به شما پیشنهاد می دهیم تا در کنار لذت بردن از این شهر تاریخی و سرشار از جاذبه بتوانید سفری امن و کم هزینه را هم تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.