آبشار تنگ زندان

0 160

یکی از جذاب و پر طرفدارترین انواع سفر، سفر به طبیعت محسوب می شود که با نام طبیعت گردی شناخته می شود. افراد زیادی هستند که امروزه این نوع سفر را به صورت حرفه ای انجام می دهد و با وسایل و تجهیزات خاص به سوی طبیعت می روند و اکثرا مسیرهایی را انتخاب می کنند که بسیاری از افراد قادر به گذر از آنها نیستند. کسانی که در ظبیعت گردی به دنبال هیجان هستند ماجراجو می گویند و به سفری که می روند نیز سفر ماجراجویانه گفته می شود. چنين افرادی عمدتا به صورت گروهی و با كوله پشتی های خود اقدام به سفر به مناطق ناشناخته در طبيعت می كنند و شب را همان جا می گذرانند. این افراد فعالیت های گوناگونی را در حین سفر انجام می دهند که شامل كوهنوردی، ماهيگيری و صيد، گردشگری كشاورزی، گردشگری روستایی، دشت و صحرا، آبشارها، تالاب ها و مرداب ها، درياچه ها، ژئوتوريسم و فعاليت های زمستانه می شود. یکی از مقاصدی که افراد زیادی در هنگام طبیعت گردی انتخاب می کنند آبشار تنگ زندان در شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعات کاملی را برای شما تدارک دیده ایم.

درباره آبشار تنگ زندان

درباره آبشار تنگ زندان

شهرستان لردگان یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود که به همراه دیگر شهرستان های این استان جاذبه ها طبیعی متعددی را در خود جای داده است. این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سرد دارد به همین خاطر می تواند محل مناسبی برای سفرهای تابستان و فرار از گرمای آن باشد. هر چند زمستان در این محدوده از حال و هوای خاصی نیز برخوردار است. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان تنگ زندان به شمار می رود که در بین اهالی منطقه  مردم بومی با نام کِرو دی کُن نیز شناخته می شود. در زبان بختیاری کر به معنای مه، دی به معنای دود است و در نتیجه معنی این نام مه و دود کن می شود که حالت این آبشار گرفته شده است. این آبشار در منطقه حفاظت شده سبزکوه قرار دارد و یکی از زیباترین المان های این ناحیه به حساب می آید. در میان کوه های رشته کوه البرز دره ای ایجاد شده است که با نام تنگ زندان شهرت دارد و این آبشار زیبا و خارق العاده هم در داخل این دره روان شده است. این منطقه در ناحیه شرقی استان چهار محال و بختیاری واقع شده است و  در حدود دو ساعت از شهر شلمزار، مرکز شهرستان کیار، فاصله دارد. این ناحیه به علت طبیعت بی نظیری که دارد یکی از محل هایی به شمار می رود که بین طبیعت گردان و حتی گردشگران عادی محبوبیت دارد.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم این آبشار در دره ای با نام تنگ زندان قرار دارد و از میان صخره های گرداگرد آن سرازیر می شود. این آبشار در حدود صد متر ارتفاع دارد و اطراف آن را گیاهان خودرو و حیات وحش کمیاب فرا گرفته است. این آبشار به خاطر ارتفاعی که دارد در زمره بزرگترین آبشار های ایران جای می گیرد. این آبشار در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان این دره عمیق واقع شده است. این آبشار پس از فرو ریختن از دل صخره ها به رودخانه سبزکوه می پیوندد. از آنجایی که این آبشار با شدت و فشار زیادی به زمین می ریزد بهتر است هوس آب تنی در زیر آن پیدا نکرد. علاوه بر این آبشار می توان حدود ده آبشار دیگر را در این محوطه نیز یافت که می توان آن را از ویژگی های این دره دانست. گفته می شود که آبشار تنگ زندان سبزکوه را از کوه هزار دره در بخش مرکزی زاگرس در جنوب غربی ایران جدا می‌کند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

دسترسی به این آبشار کار چندان ساده ای نیست و به راحتی نمی توان به آن دست پیدا کرد. برای دیدن این آبشار باید در مسیری قرار گرفت که به سمت منطقه حفاظت شده سبزکوه می رود. از یک جایی به بعد دیگر نمی توان مسیر را با ماشین طی کرد و باید پای پیاده ادامه مسیر را رفت. برای اینکه راحت تر به این مکان بروید بهتر است بلیط اتوبوس لردگان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و سپس خود را به این محل برسانید.

بازدید از آبشار تنگ زندان

شرایط خاصی برای دیدن این آبشار وجود ندارد و حتی نیازی به پرداخت هزینه به عنوان ورودی ندارد ولی به یاد داشته باشید که به تنهایی به این محل نروید زیرا مسیر دسترسی به ان آسان نیست. همچنین وسایل و تجهیزات مرود نیازتان را به همراه داشته باشید و اگر از جمله افرادی هستید که پیاده روی طولانی مدت موجب آزارتان می شود به هیچ عنوان این سفر را انجام ندهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.