شهرستان کیار یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود که دارای طبیعتی زیبا است. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی گوناگونی است که یکی از آنها منطقه حفاظت شده سبزکوه محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم. منطقه حفاظت شده سبزکوه قبل از سال ۱۳۶۵ به عنوان منطقه آزاد مورد حفاظت قرار داشت ولی بعد از سال ۱۳۶۵ با بررسی و مطالعاتی که انجام شد و به دلیل دارا بودن پتانسیل های غنی گیاهی و جانوری و توپوگرافی ویژه به صورت منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت. منطقه حفاظت شده سبز در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۳۰ کیلومتری شهر لردگان واقع شده است و در شهرستان های بروجن، لردگان و کیار قرار دارد و از لحاظ اقلیمی بیشتر به شهرستان لردگان شبیه است. آب و هوای این منطقه به صورت نیمه مرطوب با تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و همین طور میانگین بارش سالانه آن ۸۰۰ – ۴۰۰  میلی متر و میانگین دمای سالانه 14.2 درجه سانتی گراد و ارتفاعات سرد برفگیری است.

درباره منطقه حفاظت شده سبزکوه

درباره منطقه حفاظت شده سبزکوه

این منطقه، ساختاری کوهستانی دارد و به دلیل اینکه ارتفاعات مختلفی دارد از مناظر زیبا و چشم‌اندازهای بدیعی برخوردار است. چشم اندازه های آن شامل کوهستان های پرشیب و صخره‌ای و رخنمون‌های سنگی، مراتع و جنگل های با تراکم مختلف و مناظر آبی موجود در منطقه می شود، که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. از آنجایی که یکی از المان های وجود آبشار ها، وجود کوه است در این منطقه می توان آبشارهای بسیاری را دید که از آن جمله می توان به آبشار قزل، آبشار دره عشق، آبشار تنگ زندان اشاره کرد. علاوه بر آبشار ها، رودخانه های زیادی نیز در این محل به چشم می خورد که رودخانه نمک، رودخانه کره بس و … تعدادی از آنها هستند. علاوه بر این جنگل های بلوط نیز بخش دیگر از این منطقه را تشکیل می دهند که در کنار دیگر بخش ها منظره ای فوق العاده را به وجود آورده اند.

طبیعت منطقه حفاظت شده

از بخش های مختلف این مکان می توان به پوشش گیاهی و گونه های جانوری آن اشاره کرد که در ادامه برخی از آنها را توضیح می دهیم.

طبیعت منطقه حفاظت شده

پوشش گیاهی

منطقه حفاظت شده سبز کوه منطقه ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس که بسیار ناهموار به شمار می رود و مراتع آن بیشتر در بخش های مرتفع منطقه قرار گرفته اند. بیشتر از ۲۷۲ گونه گیاهی از ۵۰ خانواده و ۱۷۴ جنس در منطقه دیده می شود که به واسطه شرایط توپوگرافی پوشش منطقه به قسمت های مختلف تقسیم بندی می گردند: اراضی صخره ای معمولا فاقد پوشش گیاهی هستند ولی در قسمت هائی از آن ها به طور پراکنده گونه هائی از گون و زالزالک  پیدا می شود. اراضی کوهستانی که دارای خاک های کم عمق، شیب تند و ارتفاع زیاد به همراه سرمای طولانی هستند شامل گونه هایی چون گون گزی، گون کتیرایی و گندمیان چند ساله را شامل می شود. در اراضی دامنه ای و کوهپایه ای گیاهانی چون زالزالک، بادام، گوش بره، ارس، کیکم ، گون، دافنه شن را می توان دید. اراضی تپه ای و واریزه ای دارای گونه های غالب علف پشمکی، کنگر صحرایی و زالزاک هستند. گیاهان مربوط به اراضی جنگلی که از جنگل بلوط پوشیده شده است و گونه غالب آن پسته وحشی، زیتون و بلوط هستند.

گونه های جانوری

از آنجایی که این محل دارای پوشش گیاهی مناسبی و مطلوبی است، این منطقه تبدیل به زیستگاه جانوران بسیاری شده است. که از آن جمله می توان به پستاندارانی مثل کل و بز، پلنگ، گربه وحشی، کفتار، راسو، رودک، خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، روباه، شغال، پایکا، خفاش ها، تشی، شنگ، خارپشت، گراز، خرگوش و گرگ، پرندگان مانند انواع چکاوک، انواع گنجشک ها،  جغد کوچک، هدهد، کبوتر چاهی، کبوتر کوهپایه ای، کبک، کبک دری، تیهو، دلیجه، عقاب طلائی، جی جاق، سارگپه، کلاغ ابلق، زاغی، کلاغ نوک قرمز، کلاغ نوک زرد، و مار جعفری، مار پلنگی، انواع مارمولک، انواع لاک پشت، مار قیطانی، شترمار، افعی، تیرمار که در دسته خزندگان قرار می گیرند اشاره کرد.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

برای اینکه به این منطقه سفر کنید می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس خود را به صورت انلاین از مستر بلیط خریداری کنید و به شهر شلمزار بروید و سپس از آنجا به این منطقه سفر کنید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید هم از طریق مسیر های جاده آسفالته و خاکی پاسگاه برجوئی، جاده خاکی سر پیر، جاده آسفالته بروجن به لردگان، جاده آسفالته لردگان به معدن و معدن به دورک و جاده آسفالته حیدرآباد شهر ناغان و جاده خاکی وستگان، روستای وستگان و جاده خاکی تنگ زندان جاده خاکی حیدر آباد به دم آب و تنگ لاغر و جاده خاکی روستای چاه گاه اقدام کنید.

بازدید از منطقه حفاظت شده سبزکوه

از آنجایی که این منطقه، حفاظت شده است هر گونه آسیب به آن موجب عواقب قانونی می شود پس به هیچ عنوانی به این محل آسیب نرسانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *