دره ویژدرون

0 204

برخی از گردشگران دوست دارند که به سفری بروند که در آن به اوج هیجان و لذت برسند. به این نوع افراد ماجراجویان گفته می شود که اغلب طبیعت را برای سفر خود انتخاب می کنند. گردشگری ماجراجویانه یکی از انواع گردشگری مدرن است که اکثرا در مناطق بکر و دور از هیاهوی شهری انجام می گیرد و می توان آن را از مصادیق گردشگری مدرن و به دلیل علاقمندان خاص، گردشگری علایق خاص نیز قلمداد کرد. باید این موضوع را به یاد داشت که تفریحات و ورزش های ماجراجویانه در قلب گردشگری ماجراجویانه قرار دارد و جزء جدایی ناپذیر آن محسوب می شوند. گردشگری ماجراجویانه در عصر حاضر سفر، ورزش، تفریحات بیرونی را یکجا با هم دارد. در گردشگری ماجراجویانه افراد در اوقات فراغت خود به مقتاصدی غیر معمول، نا متعارف، بکر و پرت و بعضا روستایی می روند و انتظار دارند ریسک در سطوح مختلف را تجربه کنند. در ایران جاذبه ها طبیعی ناشناخته زیادی وجود دارد که اینگونه افراد برای دیدار از آنها راهی سفر می شوند. یکی از این نواحی، دره ویژدرون در استان ایلام شهرستان ملکشاهی به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی دره ویژدرون

معرفی دره ویژدرون

شهرستان ملکشاهی یکی از شهرستان های استان ایلام به شمار می رود که ضمن برخوداری از تاریخی غنی دارای جاذبه های طبیعی زیادی نیز است. مردم این شهرستان به زبان کردی سخن می گویند و اهالی ایل ملکشاهی هستند. شهرستان ملکشاهی در دامنه کبیرکوه قرار گرفته‌است و در سه هزار سال قبل از میلاد به عنوان (ورهشی) در کتیبه‌های آشوری واقع در سر چشمه رودخانه گُل گُل در بخش گچی ذکر شده‌ است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری گوناگون وجود دارد که یکی از آنها دره ویژدرون به شمار می رود. ویژدرون یکی از دره‌های بسیار زیبا و دیدنی ایلام است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهرستان ایلام و در کنار سد زیبای چم گردلان در نزدیکی روستای مهر شهرستان ملکشاهی قرار گرفته است. به واسطه زیبایی و جذابیتی که دارد که سالانه افراد زیادی به آنجا می روند. این محل در گذشته حتی برای ساکنا نطقه نیز ناشناخته بود و در چند سال اخیر شهرت پیدا کرده است و مردم برای دیدن آن به این منطقه می روند. پیدایش و شکل‌گیری دره ویژدرون به اوایل دوران دوم زمین‌شناسی با تریاس بالایی بر می‌گردد و هزاران سال طول کشیده است تا چنین جای شگفت آوری پدید آید. دلیل به وجود امدن دره مانند دیگر دره ها فرسایش صخره های اطراف به وسیله آب و باد است.

وجه تسمیه دره

وجه تسمیه دره

ویژدرون نامی کردی به شمار می آید که از دو واژه ویژ و دَروَن تشکیل شده است. ویژ به معنای عمیق و درون معنی دره می دهد که در کل به معنی دره عمیق است. البته ویژ در زبا کردی معنی باد هم میدهد و شاید بتوان گفت معنی این اسم دره باد هم می شود که دلیل آن وزش بادهای زیاد در این دره است.

ساختار و طبیعت دره

این دره در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و بسیار طولانی است، طوری که طول آن به ۶ کیلومتر می‌رسد. ارتفاع صخره‌های ویژدرون در برخی قسمت ها به ۲۰۰ متر هم می ‌رسد. سنگ ‌های این دره جنس آهکی دارند و دارای ترکیبات کربنات کلسیم هستند و سازند آهکی آسماری، که از سازند‌های زمین‌شناسی ایران و غنی‌ترین مخزن نفتی ایران و خاورمیانه و یکی از غنی‌ترین مخازن کربناته جهان است، به شمار می‌رود. این دره دارای دیواره های صخره ای بسیار بلند است که زیبایی وصف ناپذیری دارد و هر کس با دیدن آن دچار شگفتی خارق العاده ای می شود. این محل، زیستگاه حیوانات مختلفی است و پوشش گیاهی خاصی نیز دارد. گفته می شود در قدیم حیواناتی مانند خرس، پلنگ، گرگ، گراز و … در آن زندگی می کردند. از آنجایی که حیوانات منطقه به خاطر شکار بی رویه رو به انقراضض رفتند، این محل را منطقه شکار ممنوع اعلام کرده اند. از آنجایی که در نزدیکی این دره سدی ساخته شده است در حال حاضر آب دره بسیار کم است و تنها مقدار کمی آب دارد.

راه های دسترسی به دره

راه های دسترسی به دره

برای اینکه به این محل سفر کید باید در ابتدا بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به شهرستان ملکشاهی برسانید. پس از آن راهی روستای مهر، که در نزدیکی این دره قرار دارد، بشوید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید به سمت سد ایلام حرکت کنید زیرا این دره در ضلع غربی این سد قرار دارد.

بازدید از دره ویژدرون

بازدید از این دره نیاز به تجهیزات و امکانات خاص دارد و دیدار از آن به تنهایی امکان پذیر نیست. زمانی که به این دره می روید باید به همراه یک راهنما و با استفاده از تجهیزات دره نوردی، طناب استاتیک و ابزار فنی به آنجا بروید. همچنین در این محل می توانید انواع مختلفی از سرگرمی ها را تجربه کنید که شامل صخره‌نوردی، دره‌نوردی، شنا، قایق‌سواری، عکاسی و … می شود. همچنین در بخش هایی از این دره امکان کمپ و چادر زدن نیز وجود دارد که می تواند تجربه ای جذاب را برای شما رقم بزند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.