منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه

0 201

استان های ایران همگی دارای تاریخی طویل هستند که در کنار طبیعت زیبا و منحصر به فردی که دارند برای سفر و تفریح مقاصد مناسبی به حساب می آیند. استان ایلام یکی از همین استان ها به شمار می آید که سرشار از جاذبه های تاریخی و طبیعی است. از جاذبه های طبیعی این استان که در شهرستان ملکشاهی قرار دارد می توان به منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه را نام برد. استان ایلام درغرب سلسله جبال زاگرس با مختصات جغرافیایی بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و10 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویج در گوشه غربی کشور واقع شده است. این استان از شمال با استان کرمانشاه از جنوب با خوزستان، از شرق با لرستان و از غرب با مرز حدود 425کیلومتر با کشور عراق همسایه است. تغییرات جغرافیایی در این استان نسبتا قابل توجه است. نقاط مرتفع و کوهستانی استان مانند کبیرکوه سردسیری هستند، در حالی که در مناطق کم ارتفاع غرب و جنوی غربی استان که شامل دشت های گرمسیری مهران، دهلران و دشت عباس می شود، به لحاظ ارتفاع کم، هوا نسبتا گرم است. از جمله ویژگی های آب و هوایی استان، بادهای خشک و سوزان عربستان است که در تابستان بخش جنوب غربی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

معرفی منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه

معرفی منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه

متناطق محافظت شده یکی از بهترین جاذبه های طبیعی در هر منطقه ای به شمار می آیند. بنابر تهدیدات مختلفی تعیین می شود که از آن جمله می توان نابودی زیستگاه ها، بهره برداری بی از حد از منابع، دست اندازی به جنگل های طبیعی، تغییرِ الگوی کاربری زمین، و تعارضات کاربری زمین اشاره کرد. مادامی که تغییرات محیط زیستی در درون یا پیرامون مناطق حفاظت شده رخ می دهد بهره وری آن ها برای حفاظت تنوع زیستی در آینده با تهدید روبه رو می شود. یکی از این مناطق حفاظت شده منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه در شهرستان ملکشاهی به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. منطقه حفاظت شده کبیرکوه منطقه‌ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس به شمار می رود که در دامنه ارتفاعی ۹۵۰ تا ۲۸۱۰ متر از سطح دریا قرار دارد. این منطقه به لحاظ داشتن تنوع ارتفاعی دارای اکوسیستم‌های مختلف است که اغلب غیرقابل دسترس هستند و نسبت به سایر مناطق، به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند. کبیرکوه مهم ‌ترین و بزرگترین رشته کوه استان ایلام محسوب می شود که طول آن ۱۶۰ کیلومتر می شود و در جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی به صورت دیواری منظم امتداد دارد. این منطقه طی مصوبه شماره ۲۱۶ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۰/۷/۲۵ با مساحت ۱۷٬۹۲۳ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست.

ساختار و بخش های مختلف منطقه حفاظت‌شده

ساختار و بخش های مختلف منطقه حفاظت‌شده

این منطقه از زمانی که در زمره مناطق حفاظت شده قرار گرفت به نحو چشم گیری از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری دچار تحولاتی زیادی شد و بسیار پیشرفت کرد. این منطقه پوشش گیاهی و جانوری خاص خود را دارد که به دلیل نیاز مبرم به حفاظت در این لیست قرار گرفت. در ادامه این بخش ها را برای شما معرفی می کنیم. قسمت بزرگی از این منطقه را کوه ها تشکیل می دهند و بخش کمی هم به دره ها و دشت ها اختصاص دارد.

پوشش گیاهی

در این منطقه انواع مختلفی از گیاهان وجود دارد که هر چه به سمت ارتفاعات پیش برویم این تنوع و تعدد بیشتر می شود. از میان این گیاهان می توان به گون، شبدر، زبان گنجشک، داغداغان، ارژن، آلبالو وحشی، پرسیاوش، اسپند، گوش بره، دافنه، بلوط ایرانی، بروموس، بومادران، جو دوسر، چمن، بنه، بادام، زالزالک، تمشک، گاو زبان، کنگر، پنیرک، ملیکا، شنبلیله و … اشاره کرد.

گونه‌های جانوری

این محل زیستگاه حیوانات مختلفی است که هر یک در نوع خود بی نظیر هستند و برخی از آنها بومی منطقه به شمار می آیند. مهم ترین آنها کل و بز محسوب می شوند که با توجه به شرایط توپولوژی منطقه، زیستگاه مناسبی برای آنها به حساب می آید. خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی، کاراکال، گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، سمور، راسو، کل و بز، گراز، خرگوش، سنجاب ایرانی، خارپشت اروپایی، خارپشت گوش بلند، هامستر خاکستری و موش خانگی دیگر حیواناتی هستند که در این منطقه زندگی می کنند. علاوه بر این ها پرندگانی نیز در این محوطه زندگی می کنند که ۴۶ گونه هستند که در ۷ راسته و ۱۹ تیره قرار دارند.

راه های دسترسی به منطقه حفاظت‌شده

راه های دسترسی به منطقه حفاظت‌شده

بری رفتن به این منطقه می توان از مسیر های گوناگونی اقدام کرد. یکی از این راه ها خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط و سفر به شهرستان ملکشاهی به شمار می آید. اگر هم تصمیم دارید با خودرو شخصی به این محل سفر کنید می توانید از راه های مختلفی خود را به این محل برسانید.

بازدید از  منطقه حفاظت‌شده کبیر کوه

در صورتی که تمایل دارید از این محل دیدن کنید باید بدانید که می توانید در هر روز هفته به این محوطه سفر کنید. پیشنهاد می کنیم در فصل های گرم سال به این محل بروید تا از زیبایی ها و سرسبزی های آن بهرمند شوید. در سال های سرد به علت بارش برف و باران در این منطقه امکان گردش برای شما کمتر می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.