در سال های اخیر یکی از محبوب ترین شکل های سفر، سفر به دل طبیعت و طبیعت گردی به شمار می آید که هر ساله بر طرفداران آن افزوده می شود. این نوع از سفر در بین جوانان به خصوص بسیار پر طرفدار شده است. در این نوع از سفر فعالیت های زیادی را انجام می دهند، که یکی از آنها کمپینگ به حساب می آید. کمپینگ یک فعالیت در طبیعت به شمار می آید که شامل اقامت شبانه در چادر یا وسیله نقلیه تفریحی می شود. به طور معمول گردشگران محل زندگی خود را ترک می کنند تا در خارج از منزل در مناطق طبیعی به دنبال فعالیت هایی که به آنها لذت می دهد، باشند. گذران وقت در شب در خارج از منزل، کمپینگ را از سفرهای روزانه، پیک نیک و سایر فعالیت های تفریحی کوتاه مدت متمایز می کند. کمپینگ به عنوان یک فعالیت تفریحی در اوایل قرن بیستم در بین جوانان رواج یافت، با گذشت زمان، محبوبیت آن در بین سایر افراد نیز افزایش پیدا کرد. در کنار بسیاری از مناطق طبیعی می توان کمپ زد که یکی از آنها تالاب سیاب درویش شهرستان ملکشاهی استان ایلام به شمار می رود.

معرفی تالاب سیاب درویش

معرفی تالاب سیاب درویش

تالاب، نمونه اى از مظاهر طبيعى خدادادى به شمار می رود كه در روند پيدايش، خاک آن در اثر تماس با آ ب هاى سطحى و زيرزمينى به صورت اشباع شده در آمده و در طى يك دوره كافى و شرايط عادى محيطى تشكيل شده و داراى توالى زيستى است. اين مجموعه داراى جوامعى از گياهان و جمعيت هايى از جانوران ويژه است كه امكان سازگارى در چنين نقاطى را دارند. هر منطقه اى كه در آن نيزار، آب، پرنده، ماهى، چمنزار و موجودات بهره مند از آن، موجود باشد تالاب ناميده مى شود. یکی از تالاب های ایران که امروزه به عنوان جاذبه گردشگری نیز شناخته می شود تالاب سیاب درویش به شمار می آید. تالاب سیاب درویش یکی از جاذبه های طبیعی استان ایلام محسوب می شود که در روستای سیاب و دریاچه سد چم گردلان واقع شده است از جاذبه های گردشگری اصلی شهرستان ملکشاهی در جنوب غربی بخش ملکشاهی به حساب می آید.  این تالاب در منطقه ای کوهستانی واقع شده به همین خاطر دارای طبیعتی بی نظیر و آب و هوایی خنک در تابستان و بهار است. اگر دوست دارید در مورد این پدیده طبیعی بیشتر بدانید این بخش از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ساختار و طبیعت اطراف تالاب

ساختار و طبیعت اطراف تالاب

تالاب سیاب درویش ایلام دارای آب دایمی و همچنین دایره ای شکل است و مساحتی حدودا برابر با 4 هکتار دارد. حداکثر درجه حرارت در این تالاب 14 درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی سالیانه آن نیز به بیش از 600 میلی متر می رسد. پوشش گیاهی اطراف این تالاب شامل گیاهانی همچون علف هفت بند، نی، جگن و اسفناج می شود. این تالاب و محیط اطراف آن زیستگاه جانوران بسیاری است که با توجه به شرایطی که دارند در این تالاب زندگی می کنند. گرداگرد این تالاب را تپه ها و کوه های بلند به همراه چمن زار های زیبا فرا گرفته است که در کنار هم صحنه ای خارق العاده را به وجود آورده اند. در بخشی از این تالاب نیز می توانید تعداد کمی درخت های خودرو را نیز مشاهده کنید که محل مناسبی برای استراحت به حساب می آیند. این درختان شامل درخت های بلوط ایرانی، بنه، زالزالک، کیکم و بادام می شود.

راه های دسترسی به تالاب سیاب

راه های دسترسی به تالاب سیاب

اگر مشتاق به گذران وقت در این محل شدید می توانید در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط کنید و خود را به شهرستان ملکشاهی برسانید. سپس از آنجا به سمت روستای سیاب حرکت کنید، وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر برای این کار می توانند به شما کمک کنند. اگر هم که با خودرو شخصی سفر می کنید به صورت مستقیم باید خود را به روستای سیاب برسانید سپس از آنجا به دو کیلومتری روستا بروید که بخشی از مسیر را هم باید پیاده طی کنید.

بازدید از تالاب سیاب درویش

برای بازدید از این ناحیه در هر روزی که تمایل داشته باشید می توانید بروید ولی پیشنهاد می کنیم فصل بهار و تابستان را برای این کار انتخاب کنید زیرا در این زمان در بهترین حالت خود قرار دارد. در زمان گشت و گذار در این ناحیه از آسیب رساندن به محیط زیست و همچنین ریختن زباله در محل به صورت جدی خودداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *