چاه های تل او لافت

چاه های تل او لافت؛ تاریخچه + راه های دسترسی

چاه آب های زیادی درون جزیره زیبا و دیدنی قشم قرار دارند که گردشگران برای بازدید از این جاذبه راهی قشم می شوند. لذتی که از سفر به این منطقه نصیب شما می شود قابل توصیف نیست. خانه هایی که در این منطقه ساخته می شود در فصل های گرم سال به هیچ وجه گرما را به درون خود راه نمی دهند.

چاه های تل او لافت که در این جزیره قرار دارد به توصیف مناسبی نیاز دارند، چرا که از این چاه ها به عنوان چاه طلا یاد می شود. در مجله مستر بلیط خواهید خواند که تعداد این چاه ها به اندازه روز های، سال های کبیسه می باشد و در پشت قلعه لافت مردم محلی برای ذخیره آب باران آن ها را ساخته اند.

تاریخچه چاه های تل او لافت

چاه های معروف به طلا لافت به دوران هخامنشیان باز می گردند. این چاه ها که در سنگ سیست کوه و در داخل گودال حفر شده اند مانند آب انبارها عمل می کنند که آب این چاه ها از باران و سرریز های تل تامین می شود به همین علت آن ها را تل او می نامند.

در روایاتی دیگر گفته شده است که در زمان های خیلی دور در این منطقه به شدت کمبود آب وجود داشته است و مردم برای ذخیره آب به کندن این چاه ها مشغول شده اند، به همین علت آن ها را چاه طلا می نامند. در سال 1377 این اثر تاریخی را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده اند.

چاه های تل او با عمق 3 متر حفر شده اند که آب شیرین مردم این روستا را تامین می کردند و از دیگر استفاده های  که از این چاه ها می شد کاربری تقویم را داشتند، چرا که در هر روز از سال یکی از این چاه ها مورد استفاده قرار می گرفت و هر روز صبح یکی از آن ها را خالی می کردند.

تاریخچه

معرفی قسمت های مختلف

زمانی که راهی بندر لافت می شوید می توانید حفره هایی را ببینید که اهالی این منطقه به آن ها تل او می گویند. این چاه ها از مناطق دیدنی جزیره قشم به شمار می روند. زمانی که برای بازدید از این چاه ها می روید از بین 366 حلقه چاه تنها 60 عدد آن را می توانید ببینید، چرا که بقیه آن ها از گل و لای پر شده اند.

در کنار این چاه ها درختانی کهن وجود دارد که ساقه های آن ها پیچ در پیچ و گره خورده اند و درون سنگ های سخت منطقه ریشه داده اند و برای تامین آب مورد نیاز خود به سمت چاه های طلا روانه شده اند. مردم این منطقه این درختان را بسیار گرامی می دارند به نحوی که در زیر سایه آن ها قربانی هایی را انجام می دهند.

در شاخه های درختان کهنه با توجه به رسم به یادگار مانده از گذشته، پارچه های سبز رنگی را پیچیده اند که برای بستن دخیل از آن ها استفاده می کنند. افرادی که می خواهند از طریق وسایل نقلیه عمومی راهی جزیره قشم شوند می تواند بلیط هواپیما قشم را تهیه نمایند و سفر خود را شروع نمایند.مردم این منطقه اعتقاد دارند که درخت های قدیمی نگهبان این چاه ها هستند و علت سرحال بودن درختان را آب شیرین چاه ها تل او می دانند.

برای ساخت این چاه ها معماری بی نظیری را به کار برده اند به این گونه که در تل بالای چاه از مرجان استفاده کرده اند تا آب به داخل این گودال راهی شود و ته آن را گچی ساخته اند تا آب درون آن ها برای مدت زمانی طولانی خنک بماند. در اطراف چاه ها تل او جاذبه های دیگری هم قرار دارد که می توانید سفر خود را با بازدید از آن ها پر از خاطره های شیرین کنید. از جاذبه های موجود در این مکان آب انبار، مسجد، خانه های بومی، قلعه نادری، درخت نیاز و … است.

بادگیرهایی که در بالای خانه های مردم روستا وجود دارد از جذابیت خاصی برخوردار هستند همچنین در بالای چاه های طلا، دو برج دیده بانی هم از قدیم باقی مانده، که نشان دهنده قدمت تاریخی روستا است. قلعه نادری در جنوب روستای لافت واقع شده است که آن را بر اساس نقشه ای مربعی شکل ساخته اند و تنها قسمت هایی مانند 4 برج، 3 برکه، 30 حلقه آب شیرین و باروی قلعه از آن بر جای مانده است.

گردشگران می توانند با مراجعه به مجله مستر بلیط اقدام به تهیه بلیط مورد نیاز خود نمایند. از دیگر جاذبه های لافت زیارتگاه های آن هستند که در جزیره کوچکی به اسم شیخ اندر آبی قرار گرفته است و زمانی که مد اتفاق می افتد قسمت هایی از آن ها زیر آب می روند، زیارتگاه هایی در این جزیره قرار دارند که معروف به شیخ آبی هستند و دریانوردان احترام ویژه ای برای آن ها قائل هستند.

از دیگر مکان هایی که در نزدیک چاه های تل او قرار دارد آب انبار های گنبدی است. چاه های آب نمی توانستند جوابگوی آب مورد نیاز مدرم این روستا باشند چون به دلیل آب و هوای گرم در تمام روز های سال با خشکی رو به رو بودند به همین علت از آب انبار هم استفاده می کردند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

 همان طور که متوجه هستید هنگام مسافرت بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار لذت بخش است. جزیره قشم جاذبه های گوناگونی چون چاه های طلا را درون خود جای داده است، که برای گردشگران بسیار جذاب هستند و بدون اینکه نیازی به پرداخت پول داشته باشند می توانند از آن ها دیدن نمایند.

ر اه های دسترسی به چاه های تل او لافت

برای رفتن به بندر لافت می توانید به جزیره زیبای قشم بروی و از آن جا با استفاده از تاکسی از جاده ای که در شمال جزیره قرار دارد به لافت بروید. بسیاری از افراد هنگام مسافرت از ماشین های شخصی استفاده می کنند، بنابراین می توانند از این مسیر خود را به بندر لافت برسانند و به بازدید از چاه های تل او بپردازید. از طرفی اگر قصد دارید از طریق قطار راهی این جزیره شوید و از جاده های ریلی لذت ببرید می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط قطار بندرعباس را تهیه نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قشم شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *