موزه تاریخی طبیعی تبریز

موزه تاریخی طبیعی تبریز؛ تاریخچه + راه های دسترسی

در کشور ما همان گونه که مطلع هستید جاذبه های تاریخی بی شماری وجود دارد علاوه بر این گونه‌های متنوع جانوری نیز در ایران یکی از موارد بسیار جذاب و منحصر به فرد است البته بدانید که این گونه ها بسیار کمیاب و نادر هستند، برای این که بخواهید از گونه های متنوع و زیبای جانوری دیدن کنید موزه‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد یکی از این موزه‌های حیات وحش که توسط سازمان محیط زیست مدیریت می‌شود.

علاوه بر این باید نمونه های داخل موزه با دقت بسیار زیادی نگه داشته شوند تا هیچ گونه آسیبی به آن نرسد در غیر این صورت برای آن‌ها باید هزینه‌های زیادی را متقبل شد، بنابراین بدانید که بازدید از این موزه تاریخی حداقل یک بار ارزش دیدن دارد. با مجله مستر بلیط همراه باشید تا با اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان می گذاریم اندکی با این موزه آشنا شوید و از گونه‌های حیوانی و جانوری مختلف در این موزه دیدن کنید.

تاریخچه

تاریخچه موزه تاریخی طبیعی تبریز

در حال حاضردر ایران موزه های زیادی وجود دارد یکی از این موزه ها، موزه طبیعی تبریز است، که این موزه به وسیله سازمان حفاظت از محیط زیست استان در سال 1372 فعالیت خود را شروع کرده است. در این موزه نمونه هایی از گونه های جانوری و گیاهی گونه هایی مربوط به اسکلت ها و خزندگان نگه داری می شود و افراد برای بازدید از این نمونه ها به این موزه سفر می کنند، از گونه‌های ایرانی و اغلب جانورانی است که زیستگاه‌ آن‌ها در مناطق آذربایجان و شمال‌غرب کشور و سایر نقاط ایران است.

برخی از نمونه های جانوری که در این مکان نگه داری می شود از جمله گونه های نادر و کم یاب در ایران می باشد که در مقابل دیدگان افراد به نمایش گذاشته می شود، موزه تاریخ طبیعی یا حیات وحش تبریز، را در میان موزه ها می توان یکی از کامل‌ترین موزه‌ها در کشور دانست با این که این موزه یکی از بهترین و کامل‌ ترین مجموعه‌ها برای نگه‌ داری انواع گونه‌های حیوانی و جانوری است و تمامی این نمونه‌های ارزشمند در مجموعه‌ای کوچک نگه‌داری می‌شوند اما بازدید از آن جذابیت خاصی دارد.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تبریز و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “تبریز” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

برای این که از این موزه بازدید کنید باید ابتدا به سازمان کل محیط زیست استان بروید، بعد از آن ساختمانی را مشاهده می کنید که باید از طبقه اول وارد شوید، در سمت چپ ساختمان موزه تاریخی قرار دارد. این موزه طبیعی دارای انواع متنوعی از گونه های جانوری و طبیعی است حیوانات وحشی و اهلی در آن به وفور دیده می شود و سرهای حیوانات که به دیوار موزه زده شده است دیده می شود.

این موزه دو بخش دارد در بخش اول موزه ماکت هایی مربوط به پرندگان و دایناسورها وجود دارد علاوه بر این گونه های شکاری و اهلی از تمام نقاط ایران و چندین اسکلت که مربوط به حیوانات است به شکلی علمی ضدعفونی شده در داخل موزه قرار گرفته است. پس از این که از قسمت اول موزه دیدن کردید از چند پله به سمت پایین بروید و وارد قسمت دوم موزه شوید قسمت دوم موزه اندکی بزرگ تر از قسمت اول می باشد.

در قسمت دوم موزه شما شما اغلب گونه های حیوانی تاکسی درمی شده را مشاهده می کنید این حیوانات شامل؛ خزندگانی سمی، مارهای سمی که در اندازه ها و انواع مختلفی هستند به صورت خشک شده و یا برخی از آن ها در الکل و درون شیشه نگه داری می شود علاوه بر این حیوانات می تواند انواعی از پروانه ها، خرچنگ ها و عقرب و دوکفی های دریایی را مشاهده کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گونه های بسیاری از انواع متنوع پرندگان شکاری و دریایی و گونه‌های متنوع ماهی‌ها و آبزیان، حیوانات اهلی و وحشی مانند گرگ‌ها، گراز و خیلی حیوانات دیگر که اغلب این حیوانات متعلق به آذربایجان هستند و چندین نمونه دیگر از آن ها هم برای کشورهای دیگر است، تمام این نمونه ها در این موزه به ‌نمایش گذاشته شده است.

موزه تاریخی تبریز یکی از متنوع ترین موزه ها در ایران است که در آن جانورانی از جمله پستان‌داران، پرندگان، خزندگان، آبزیان، سنگ ‌پوستان و…وجود دارد. اکثر نمونه های خشک شده و یا نگه داری شده در این موزه به صورتی است که بدن حیوانت کامل و یا نیمه بدن و یا سر و اسکلت از آن وجود دارد.

همان طور که گفته شد در این موزه هم نمونه هایی از حیوانات اهلی وجود دارد و هم نمونه هایی از حیوانات وحشی که از نمونه‌های حیوانات اهلی می توان به؛ پستانداران اهلی، به بز وحشی، گوزن یا مارال قرمز اشاره کرد که تقریبا اکثر آن ها متعلق به منطقه آذربایجان و ارسباران هستند.

گونه های وحشی که در این موزه وجود دارند نیز شامل؛ پستانداران وحشی و شکاری، گربه‌های وحشی، گراز و بچه‌ گرازهای کوچک و سایر گونه‌های جانوری که در ایران هستند، اشاره کرد. علاوه بر این نمونه های اهلی و وحشی گونه های خارجی هم که از مناطق دیگر جهان به این موزه آورده شده اند شامل؛ انواع گوز‌ن، گوزن کاریبو، قوچ مارکوپولو، گورخر آفریقایی و… می باشند.

خزندگانی که داخل موزه جای دارند نیز شامل؛ انواع مختلفی از مارها مثل مار افعی، گرزه مار، آگاما و بزمجه در اینجا دیده می‌شوند. انواع پرندگانی که در موزه قرار دارند نیز شامل؛ انواع مهاجر و آبزی مثل اردک سرسفید، فلامینگو و… هستند.

پرندگان شکاری هم جز دیگری از پرندگان است که شامل؛ انواع عقاب، انواع جغدها و… می شود. در موزه تاریخ طبیعی تبریز از تمامی گونه های جانوری اطلاعات مفید و کاملی در دست می باشد که افراد با آن ها در زمان بازدید آشنا می شوند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از موزه حیات وحش و مشاهده کردن گونه های مختلفی از جانوران که هر کدام در اندازه و شکل متفاوتی هستند یکی از جاذبه ها و دیدنی ترین های هر بازدید است، به پیشنهاد مستر بلیط افرادی که به موزه علاقمند هستند موزه تبریز گزینه مناسبی برای سفر می باشد در میان موزه های مختلف موزه تبریز در نوع خود یکی از متنوع‌ترین و کامل‌ترین موزه‌های حیات ‌وحش ایران است، هزینه ورودی برای هر فرد 1000 تومان می باشد و مدت زمان مناسب برای بازدید نیز 1تا 2 ساعت می باشد.

راه های دسترسی به موزه تاریخی طبیعی تبریز

آدرس موزه تاریخی تبریز در بلوار آزادی، نرسیده به خیابان آبرسان، محل سازمان محیط زیست کل استان است. موزه هر روزه از ساعت 9الی 18 باز است البته در روزهای تعطیلی موزه نیز تعطیل است افراد می توانند در تایم گفته شده به بازدید بروند، برای رسیدن به مقصد افراد می بایست بلیط قطار تبریز تهیه کنند تا هم سفر راحتی داشته باشند و هم زودتر به مقصد برسند و در صورت نبود شرایط می توانند با وسیله نقلیه شخصی خود به تبریز رفته و از جاذبه های به شمار آن دیدن کنند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تبریز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *