موزه قاجاریه

0 281

موزه قاجاریه در تبریز یکی از موزه ‌های موضوعی و تخصصی در کشور است که در زمان قاجار حاکمان بسیاری در آن زندگی کرده اند. تبریز یکی از کلان شهر های ایران است که در گذشته پایتخت ایران نیز بوده است. این شهر در دوره قاجار به اوج شکوفایی رسید به طوری که به عنوان مهم ترین شهر ایران شناخته می شد. در دوران معاصر نیز این شهر یکی از مرکز های مهم اقتصادی و صنعتی در سطح کشور بوده است به همین علت جاذبه های گردشگری زیادی در تبریز وجود دارد. با توجه به وسایل و اشیاء زیادی که در این موزه وجود دارد می توان گفت که هر کدام از آن ها دارای ارزش و اهمیت بسیاری هستند. این موزه در یک ساختمان کاملا بی نظیر و باشکوه قرار دارد که هر بیننده ای را به خود مات و مبهوت می کند. اگر قصد دارید بیشتر با موزه قاجاریه آشنا شوید؛ تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما باشید.

تاریخچه موزه قاجاریه

 

تاریخچه موزه قاجاریه

موزه قاجاریه یکی از موزه‌ های قدیمی تبریز است که دارای معماری بسیار زیبایی است. این موزه در دوره قاجار به دست امیر نظام گروسی ساخته شد و در دوره پهلوی از آن به عنوان اداره دارایی و فرهنگ استفاده می کردند. موزه قاجاریه در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد و سر انجام با شماره ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این موزه در سال ۱۳۸۵ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به رسمی راه اندازی شد.

معرفی بخش های مختلف موزه قاجاریه

ساختمان قاجاریه از ۲ طبقه ساخته شده که زیر بنای آن ۱۵۰۰ متر مربع است. موزه این ساختمان در طبقه اول قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از پله های فلزی عبور کنید. در این موزه تالار های زیادی از جمله تالار سکه، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار  فلزات، تالار بافته، تالار موسیقی، تالار خاتم، تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین وجود دارد. همچنین در این طبقه یک حوض خانه بسیار جالب دیده می شود که  ستون های استوار و آجر کاری سقف آن بسيار چشم گير است. این حوض خانه ب‍‍ا دالان های اطراف به اتاق ها و حیاط راه دارد.

برای سفر به شهر تبریز می توانید بلیط های خود را با مناسب ترین قیمت از سایت مستر بلیط خریداری کنید و یک سفر عالی را تجربه کنید. در موزه قاجاریه یک بخش مخصوص تندیس‌ و تابلو های تصویری است که بسیار دیدنی هستند. در قسمتی دیگر آثاری همچون خوشنویسی، خاتم کاری، دست نویس ها، لباس ها، ابزار و لوازم زندگی و چیز هایی از این قبیل دیده می شود.

در طبقه بالای آن دو باب پذیرایی بزرگ با پنجره های مشبک رنگی، گچ بری های بسیار زیبا و آیینه کاری قرار دارد. در طبقه دوم اتاق های زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها معماری خاص خودشان را دارند. همچنین این ساختمان دارای دو حیاط درونی و بیرونی  است که در آن ها باغچه ها و حوض های زیبایی به چشم می خورد. نا گفته نماند که به مرور زمان آسیب های زیادی به موزه قاجاریه وارد شده بود اما به صورت معماری سنتی آن را تعمیر کردند و هم اکنون می توانید این قصر رویایی را در تبریز مشاهده کنید.

شرایط بازدید از موزه قاجاریه

شرایط بازدید از موزه قاجاریه

افرادی که قصد بازدید از موزه قاجاریه را دارند، می توانند در هر روز از هفته به غیر از دوشنبه ها و روزهای تعطیل رسمی، با پرداخت هزینه ای بابت خرید بلیط ورودی به این مکان بروند و از تماشای این موزه و آثار موجود در آن لذت کافی را ببرند.

آدرس و نحوه دسترسی به موزه قاجاریه

برای رفتن به موزه قاجاریه ابتدا باید به آذربایجان شرقی، تبریز بروید و بعد باید به سمت خیابان ششگلان رفت. این موزه جنب اداره صنعت، معدن و تجارت جنب مقبره الشعرای تبریز قرار دارد. افراد گردشگر می توانند با تهیه کردن بلیط قطار تبریز ، هواپیما، اتوبوس و هر وسیله مسافربری که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.