استان گیلان بدون شک یکی از زیباترین استان های ایران یه شمار می رود که هرساله افراد بسیاری برای لذت بردن از طبیعت زیبا و بکر و آب و هوای خنک، به این شهر سفر می کنند. همچنین تمام شهرهایی که در گیلان واقع شده اند، از جمله ماسال، جزء شهرهای گردشگری محسوب می شوند که مکان های گردشگری آن بسیار زیاد هستند. البته لازم به ذکر است که بیان کنیم، اکثر مکان های و جاذبه های گردشگری در ماسال، طبیعی هستند و این طبیعت زیبا و انبوه درختان محیط هایی را به وجود آورده اند که چشم هر بیننده ای را نوازش و روح هرکسی را جلا می دهند. یکی از این مکان های بسیار پرطرفدار و محبوب در ماسال، دشت النزه است، که قسمتی از ییلاق شاندرمن هم در آن واقع شده است. این محیط بسیار چشم گیر و زیبا، دارای جزئیاتی است که در ادامه مجله مستر بلیط می توانید آن ها را مطالعه کنید.

درباره ییلاق شاندرمن

درباره ییلاق شاندرمن

باور غلطی که راجع به شاندرمن وجود دارد و اکثر افراد هم آن را نادیده می گیرند، این است که شاندرمن در واقع یک بخش از شهر ماسال محسوب می شود و افراد زیادی هم در آنجا زندگی می کنند و مشغول به کارند. از آنجایی که در شاندرمن منطقه ای خوش آب و هوا محسوب می شود و به جرأت می توان گفت یکی از بکر ترین مناطق ماسال است، که منطقه ای برای ییلاق دارد که هر ساله افراد زیادی برای زندگی به این دشت خوش آب و هوا می آیند تا هم زندگی بهتری و هم گوسفندان آن ها چرای خوبی داشته باشند. ییلاق شاندرمن علاوه بر این که در دشت النزه واقع شده و یک‌ مکان بسیارمناسب برای کسانی است که ییلاق و قشلاق می کنند، یک محیط تفریحی هم در ماسال و شاندرمن شناخته می شود. به نوعی که تعطیلات، در این منطقه، از‌افراد زیادی پوشیده می شود که اکثر آن ها هم مردم بومی ماسال یا استان گیلان می باشند‌. در واقع اگر بخواهیم مکان اصلی ییلاق را بیان کنیم، می توان گفت این محیط، پس از‌گذشتن از دشت النزه خود را نشان می دهد که زیبایی و سرسبزی این دشت، با هوای‌ پاک و بدون هر نوع آلودگی، نشانه هایی هستند تا ثابت کنند شما وارد ییلاق شاندرمن شده اید. البته این منقطه دارای انواع پوشش گیاهی هم است که در ادامه مستر بلیط می توانید راجب این پوشش گیاهی که درون منطقه ییلاق شاندرمن واقع شده است، اطلاعاتی کسب کنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

منطقه ییلاقی شاندرمن، با وجود این که یک محیط بسیار زیبا و بکر است و آب و هوای خوبی هم دارد، اما برای فصل های سرمای سال اصلا مناسب نیست و پیشنهاد نمی شود. زیرا در این زمان سرمای این منطقه تا حد زیادی افزایش می یابد و با وجود برف و بارانی که در دشت النزه و ییلاق رخ می دهد، این مکان به یک محوطه صعب العبور تبدیل می شود و پیشنهاد می شود تا حد امکان گردشگران در فواصل زمستان و حتی پاییز برای بازدید سفر نکنند. فصل پاییز هم به دلیل بارش باران های موسمی، ممکن است که بازدید و سفر را برای افراد سخت سازد و از همین رو بهترین فصل برای بازدید از این ییلاق، تابستان است. در کل، شهرهای شمالی کشور با وجود درختان انبوه و بارندگی های زیاد، حتی در فصل تابستان هم آب و هوای خنک و معتدلی دارند که ماسال هم از این موضکع مستثنا نیست. در تابستان می توان به راحتی از درختان انبوه ییلاق شاندرمن و آب و هوای پاک آن لذت برد و یک تجربه جدید را در دل طبیعت ثبت کرد.

در مطالب بالا اشاره کوتاهی کردیم که این‌ منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی هم است، در ییلاق شاندرمن انواع گیاهان‌ خودرو و درختان انبوهی وجود دارد که برخی از این گیاهان، قابل استفاده هستند. البته استفاده کردن از آن ها فقط در صورتی امکان پذیر است که گیاهان را به درستی تشخیص دهید تا دچار مسمومیت ها نشوید. همچنین در منطقه ییلاق شاندرمن، چشمه های متعددی هم دیده شده است که در کنار تفریح و لذت بردن از طبیعت اطراف می‌ توانید از آن جا بازدید کنید. در اطراف ییلاق هم باغ هایی وجود دارد که اکثر آن ها متعلق به اشخاص هستند، معمولا درخت هایی که درون باغ ها وجود دارد، گردو و … هستند. موضوعی که اکثر گردشگران در حین بازدید از ییلاق به آن جذب می شوند، وجود خانه های زیبا و چوبی در اطراف دشت النزه و منطقه ییلاقی است. این خانه ها به دلیل وجود بارش برف و باران زیاد، سقف مسطحی ندارند و جنس اکثر آن ها هم از چوب و سنگ است. همچنین در پایه های اکثر خانه ها سنگ هایی مشاهده می شود که به دلیل مرطوب بودن زمین ها در فصل پاییز و زمستان، پایه آن ها را به دلیل تخریب نشدن از سنگ می سازند.

شرایط‌ بازدید از ییلاق شاندرمن

شرایط‌ بازدید از ییلاق شاندرمن

شرایط‌ و محدودیت هایی برای بازدید از ییلاق شاندرمن وجود ندارد، جزء توجه به آب و هوا و فصل سال، همان طور که در بالا هم بیان کردیم، حتما قبل از سفر و بازدید این منطقه، از شرایط‌ آب و هوای ان مطلع شوید تا بتوانید به خوبی از طبیعیت و آب و هوای مناسب دشت بهره مند شوید. بازدید از ییلاق شاندرمن در فصل تابستان حتی از فصل بهار هم بهتر است زیرا در فصل بهار هم در شمال نسبتاَ بارندگی های زیادی رخ می دهد و تفریح کردن را برای‌ گردشگران و عموم مشکل می سازد. همچنین برای بازدید از این‌ منطقه  فراموشش نکنید که لوازم و تجهیزات مناسب برای طبیعت گردی را به خود به همراه داشته باشید. نکته قابل توجه ییلاق شاندرمن نزدیکی آن به آبشار واشیار است که در حین بازدید از دشت النزه و ییلاق می توانید کمی هم پیشروی کنید و به دل کوه ها بروید تا آبشار زیبا و پر خروش واشیار نمایان شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

تا کنون باید به خوبی متوجه شده باشید که ییلاق شامدرمن بعد از دشت النزه واقع شده است و در یک محیط باز بدون هیچ‌ گونه دیوار یا ساختمانی قرار دارد. از این رو امکان دسترسی با تمام وسایل های مختلف نقلیه امکان پذیر است و می توان با ماشین تا خود ییلاق را طی کرد. البته لازم به ذکر است که بیان کنیم، برای بازدید از ییلاق زیبا و خوش آب و هوای شاندرمن، حتما باید وارد شهر ماسال، بخش شاندرمن شوید و از دشت النزه گذر کنید تا منطقه ییلاقی شاندرمن برای شما ظاهر شود. اگر در فصل تابستان به آنجا بروید، می توانید عشایرها با دام ها را هم مشاهده کنید که تصویر زیباتری را در این منطقه به وجود آورده اند.همچنین اگر هم که کلا قصد دارید به ماسال سفر کنید و از ییلاق شانندرمن و بقیه جاذبه های دیدنی این شهر بازدید کنید، با تهیه بلیط‌ اتوبوس ماسال، این اقدام امکان پذیر است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *