گیلان یکی از استان های خوش آب و هوا و سر سبز کشور عزیزمان است که به دلیل جاذبه های گردشگری فراوان، سالانه افراد بسیاری را به خود جذب می نماید. این استان که در ناحیه شمالی کشور واقع شده است، دارای روستاها و شهرستان های متعددی است که هر کدام مزیت های بسیاری را از آن خود نموده اند. یکی از شهرستان های استان گیلان، ماسال نام دارد که در ناحیه مرکزی این استان واقع گردیده است. همانطور که می دانید، ماسال از آب و هوای مطلوب بی بهره نمانده و 4 دهستان و 2 بخش را در خود جای داده است. مساحت این مجموعه 622 کیلومتر است که این مساحت به دو شهر ماسال و شاندرمن اختصاص دارد. افراد بسیاری در شهرستان ماسال به سکونت می پردازند که پس از تحقیقات انجام شده توسط محققان، این جمعیت حدود 52642 در سال 1395 اعلام گردید. مذهب مردم این شهرستان شیعه بوده و به زبان گیلکی و تالشی سخن می گویند. اگر می خواهید با این شهرستان که در 50 کیلومتری شهر رشت واقع گردیده است بیش تر آشنا شود، کافی است با مستر بلیط تا انتهای این قسمت از مقاله همراه بمانید و از مطالب ذکر شده بهره کافی و لازم را ببرید.

تاریخچه ماسال

شواهد بسیاری بر قدمت شهرستان ماسال موجود است که قبرستان های کهن نمونه ای از این شواهد به شمار می رود. از دیگر شواهد موجود بر قدمت بسیار این شهرستان می توان به خرابه های شهرگاه، خو و نوآشه اشاره نمود. به شما پیشنهاد می کنیم تا حتما به این شهرستان کهن سفر کنید و از جاذبه های طبیعی موجود در آن بهره مند گردید. اگر می خواهید با جاذبه های گردشگری ماسال آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله همراهی نمایید.

تاریخچه ماسال

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در این قسمت از مقاله می خواهیم برای شما مکان های دیدنی شهرستان ماسال را به طور کامل بیان نماییم. این جاذبه ها به شرح زیر هستند:

1: ییلاقات ماسال

شهر کوچک ماسال که در استان گیلان واقع گردیده است، دارای ییلاق های زیبایی است که تمامی افراد را به وجد می آورد. این ییلاق ها سرشار از کلبه های کوچک و بزرگ است که فضای دل انگیزی را به وجود آورده است.

ییلاق اولسبلنگاه

یکی از این ییلاق ها که اولسبلنگاه نام دارد، در غرب این شهر واقع شده و آب و هوای بسیار مطلوبی را در تمامی فصول سال از آن خود نموده است که این موضوع سبب شده سالانه افراد بسیاری به آن سفر کنند و از مناطق سر سبز و بکر آن استفاده نمایند. بسیاری از افراد به دنبال معنی نام این ییلاق هستند، این اسم از دو بخش اولس و بلنگاه تشکیل شده است که این دو بخش در کنار هم معنایی جزء محل روییدن درخت ممرز نخواهند داشت. لازم به ذکر است که این درخت رشد بسیاری دارد، به طوری که ارتفاع آن تا 25 متر خواهد رسید. مانند تمامی درختان، برگ های این درخت نیز در فصل پاییز شروع به زرد و پژمرده شدن می کنند و تا انتهای فصل زمستان به طور کامل مورد ریزش قرار می گیرند. برای بسیاری از افراد سوال است که چرا تمامی کلبه های موجود در این ییلاق از چوب و امثال آن ساخته شده، در جواب این سوال باید بگوییم که این ییلاق جزء یکی از مکان های تحت حفاظت استان گیلان است و افراد تنها در صورتی می توانند اقدام به ساخت و ساز کنند که از صالح چوبی استفاده نمایند. لازم به ذکر است که افرادی که در ییلاق اولسبلنگاه سکونت دارند، تمامی نیاز های خود را در همین منطقه برطرف می نمایند، زیرا تمامی وسایل مورد نیاز برای زندگی در آن وجود دارد و نیازی به خارج شدن از این محدوده نخواهد بود. اگر قصد سفر به شهرستان ماسال را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا بازدید از این ییلاق را به هیچ وجه به تاخیر نیندازید و از طبیعت بکر و آب و هوای فوق العاده آن استفاده لازم را ببرید.

ییلاق ماسال سوچاله

ییلاق ماسال سوچاله

از دیگر ییلاق های این شهرستان، می توان به ییلاق ماسال سوچاله اشاره نمود. این ییلاق نیز مانند دیگر ییلاقات شهرستان ماسال دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است. لازم به ذکر است که تمامی افراد، این ییلاق را با خانه های چوبی و دو طبقه اش می شناسند و از آن ها به شدت استقبال می نمایند. شاید بسیاری از افراد با معنی ییلاق ماسال سوچاله آشنا نباشند، این نام به معنای مکانی است که در آن گیاه خنجری و گلپر به شدت می روید و باعث سر سبزی آن منطقه می گردد. در اطراف ییلاق سوچاله دره های بسیاری وجود دارد که البته مه موجود در این منطقه آن را به طور کامل محو می نماید و آن ها را از دید افراد مخفی می سازد. این ییلاق در 25 کیلومتری جنوب شهر ماسال واقع شده است که شما می توانید به آن مراجعه نمایید و جاذبه های بسیار آن را مورد بازدید قرار دهید.

ییلاق اسپی دشت ماسال

از دیگر ییلاق های ماسال می توان به ییلاق اسپی دشت اشاره نمود. این ییلاق که فضای بسیار زیبایی دارد، از آب و هوای بسیار مطلوبی بر خوردار است به طوری که گزینه بسیار مناسبی برای سفر ها تابستانه ای به شمار می آید. یکی از مواردی که به زیبایی این ییلاق افزون می کند، پدیده اقیانوس ابر است. در این پدیده ابر های بسیار زیادی در ارتفاعات بسیار بالا در کنار هم قرار می گیرند و یک اقیانوس ابری را به وجود می آورند که فضای بسیار دل انگیزی را می توان مشاهده کرد.

ییلاق شنبه راه ماسال

از ییلاق های بسیار سر سبز و زیبای شهرستان ماسال می توان به ییلاق شنبه راه اشاره کرد. این ییلاق سر شار از کلبه های چوبی است، که البته ویژه اقامت چند روزه مسافرین هستند و گردشگران محترم می توانند برای گذراندن چند روز متوالی در این منطقه این کلبه ها را مد نظر قرار دهند. توجه داشته باشید که اهالی این ییلاق مردمان به شدت خون گرمی هستند و پذیرای شما خواهند بود. اکثر مردم ییلاق شنبه راه ماسال به کشاورزی و دامپروی مشغول هستند و معیشت خود را از این طریق تامین می نمایند. اگر می خواهید با دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان ماسال آشنا شوید، کافی است با ما تا پایان این قسمت از مقاله همراه بمانید.

ییلاق شنبه راه ماسال

2: غار آویشو

یکی از بزرگ ترین غار های شهرستان ماسال، غار آویشو نام دارد که در 40 کیلومتری جنوب غربی شاندرمن واقع گردیده است و سالانه افراد زیادی را به سمت خود سوق می دهد. معنی نام این غار، محل فرو رفتن آب است که نام از آن از چشمه ای که در آن اطراف قرار دارد سرچشمه می گیرد. طی تحقیقاتی که توسط محققان صورت گرفته است، دریافتیم که غار آویشو قدمت بسیار طولانی دارد و قدمت آن به بیش از 75 میلیون سال پیش باز می گردد. لازم به ذکر است که جنس این غار، از آهک و طول و عمق آن به ترتیب 740 و 150 متر بیان گردیده است. از دیگر موضوعاتی که به اهمیت این غار می افزاید، می توان به وجود گونه های متفاوت جانوری در آن اشاره کرد. برخی از این گونه های جانوری عبارت اند از: خفاش، حلزون، پشه، آبدزدک. از جاذبه های درونی این غار می توان هفت چشمه که به صورت متوالی در کنار هم قرار دارند را بیان نمود. این چشمه ها آرامش و زیبایی های بسیاری را به غار آویشو افزون کرده اند که برای هر فرد بازدید از آن ها امری ضروری تلقی می شود. هنگامی که وارد این غار می شوید، قندیل هایی را مشاهده می کنید که از سقف غار با ارتفاع های مختلف آویزان هستند و نمای بسیار زیبایی را پدید آورده اند. برای این که بتوانید از این غار بازدید نمایید، می بایست از جنگل های متعددی گذر کنید. دقت داشته باشید که ابتدا باید خودتان را به شهر شاندرمن واقع در شهرستان ماسال برسانید و پس از آن به سمت روستای سیاه مرد حرکت نمایید. پس از این که این روستا را پشت سر گذاشتید، روستای چاله سرا مقصد بعدی شما خواهد بود. در اطراف روستای چاله سرا یک بقعه به نام درویش شاه امیر موجود است که شما باید مسیر آن را دنبال کنید تا به غار آویشو دست یابید. به شما توصیه می کنیم تا در صورت سفر به شهرستان ماسال، حتما به این غار مراجعه نمایید و از جاذبه های درون آن بهره کافی و لازم را ببرید.

تاریخچه غار آویشو ماسال

3: آبشار رامینه

یکی از آبشار های بسیار زیبا در استان گیلان و شهرستان ماسال، آبشار رامینه نام دارد. این آبشار در فضای بسیار سر سبزی واقع گردیده، به طوری که اطراف آن پوشیده از درختان جنگلی است. آبشار رامینه جزء یکی از بلند ترین آبشار های این شهرستان به شمار می آید، به صورتی که ارتفاع آن تا 10 متر می رسد. آب این آبشار با سرعت بسیاری به پایین می ریزد و صدای فوق العاده ای را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که معنی نام آبشار رامینه، شادی و سر زندگی است. اگر می خواهید از این آبشار بازدید نمایید، کافی است منطقه اسب ریسه را به پیش بگیرید تا کمی قبل تر از آن با این آبشار برخورد نمایید.

4: باغ پرندگان تمجیدی

از دیگر مکان های گردشگری شهرستان ماسال، می توان به باغ پرندگان تمجیدی اشاره نمود. این باغ در محدوده اسب ریسه واقع گردیده و آب و هوای بسیار مطلوبی را از آن خود نموده است. همانطور که از نام این باغ پیدا است، پرندگان مختلفی در آن وجود دارند که برخی از آن ها عبارت اند از: انواع قرقاول، مرغ و خروس، طاووس. شما می توانید با مراجعه به این باغ، از زیبایی های بسیاری بهره مند شوید. بدین منظور به شما پیشنهاد می کنیم تا بازدید از آن را به وقفه نیندازید و در اولین فرصت به تماشای این طبیعت زیبا بنشینید. توجه داشته باشید بازدید از این منطقه در فصل های بهار و تابستان به دلیل آب و هوای معتدل لذت بخش تر خواهد بود و می توانید این فصول را برای سفر به شهرستان ماسال مد نظر قرار دهید.

5: پارک جنگلی ریزمندان

همانطور که گفتیم، شهرستان ماسال مکان های گردشگری بسیاری دارد که پارک جنگلی ریزمندان یکی دیگر از این جاذبه های گردشگری است. این پارک بسیار وسیع تلقی می شود، به طوری که مساحت آن بیش از 200 هکتار است. این مجموعه تمامی امکانات و خدمات لازم را برای گردشگران عزیز به ارمغان آورده است که افراد می توانند برای رفاه و آسایش هر چه بیش تر خود از این خدمات بهره کافی و لازم را ببرند.

شرایط بازدید از ماسال

شرایط بازدید از ماسال

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، شهرستان ماسال در استان گیلان قرار گرفته است و در هر فصل آب و هوای متنوعی را از آن خود می کند. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا فصول پاییز و بهار را مد نظر خود قرار دهید، چرا که در این دو فصل آب و هوا بسیار مطلوب می باشد و در دمای معتدل و مناسبی به سر می برد. با مجله مستر بلیط تا انتهای این قسمت از مقاله همراه بمانید تا شما را با نحوه دسترسی به این شهرستان به طور کامل آشنا نماییم.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای این که بتوانید از شهرستان ماسال و جاذبه های گردشگری آن دیدن نمایید و خاطره خوشی را برای خود به ارمغان آورید، می توانید از دو روش اقدام کنید: استفاده از بلیط اتوبوس ماسال و استفاده از اتومبیل شخصی. اگر می خواهید با خودروی شخصی خود به این شهرستان سفر کنید، می بایست در ابتدا از طریق جاده های موجود به استان گیلان مراجعه کنید و سپس به سمت شهرستان مرکزی ماسال حرکت نمایید. لازم به ذکر است که در میان راه تابلو های راهنما را مشاهده خواهید کرد که می توانید از آن ها برای دسترسی آسان تر به این شهرستان استفاده نمایید. اما اگر مایل هستید تا سفری به دور از استرس و دغدغه را تجربه کنید، کافی است از سایت معتبر مستر بلیط به تهیه بلیط اتوبوس ماسال بپردازید و سفری راحت را برای خود رقم بزنید. البته برای آسانی هرچه بیش تر می توانید به اپلیکیشن مستر بلیط برای تهیه بلیط مراجعه نمایید. در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با شهرستان زیبای ماسال و جاذبه های گردشگری اطراف آن آشنا نماییم، امیدواریم سفر خوبی را در پیش داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *