روستای اولسبلنگاه ماسال

روستای اولسبلنگاه ماسال

یکی از کوچک ترین و در عین حال سرسبزترین شهرهای ایران، ماسال است که در استان گیلان قرار دارد. این استان، از دیرباز به علت طبیعت و آب و هوای دلپذیر خود نزد مردم کشور معروف بوده و اخیرا، میزان بازدید از مناطق مختلف آن بیش تر از قبل شده است. روستای اولسبلنگاه، در ماسال واقع شده است و همانند استان و شهرهای این ناحیه، اغلب با فضای سبز و طبیعت خود شناخته می شود. این روستا، مقصد سفرهای بسیاری از ساکنان شهرهای مختلف و حتی بومیان گیلان است و عده زیادی از افراد، به دلیل عدم مشاهده آلودگی در آب و هوای آن و رفتار محترمانه مردم، برای خود خانه هایی کوچک و بزرگ و هم شکل با بافت روستا ساخته اند. علاوه بر مرتع های گیلان و شهرستان های آن، یکی دیگر از دلایل استقبال گردشگران از این مناطق را می توان دریا و سواحل دانست که خوشبختانه، در اولسبلنگاه نیز قسمت هایی به دریا اختصاص داده شده است. بازدید از این روستا، شما را به یاد کارتون ها و انیمیشن ها می اندازد! چرا که، در زمین های کشاورزی و دشت ها، حیوانات اهلی فراوانی از جمله اسب ها و دام ها در حال تغذیه هستند و بسیاری از افراد و به خصوص نوجوان ها، از این طریق سوارکاری می آموزند!

تاریخچه روستای اولسبلنگاه ماسال

تاریخچه روستای اولسبلنگاه ماسال

جالب است بدانید، نام این روستا به دو طریق تلفظ می شود. اکثر مردم، آن را به نام اولسبلنگاه می شناسند ولی برای قدیمی های این ناحیه، اولسبلانگاه آشناتر به نظر می رسد و بیش تر به همین شیوه آن را تلفظ می کنند. علاوه بر آن، بر اساس تحقیقات صورت گرفته، تاریخ دانان و پژوهشگران معتقد اند که واژه اولسبلنگاه، در اصل به زبان تالشی تعلق دارد و معنای آن، به درخت ممرز اشاره می کند. در حال حاضر، سبک مدرن در زندگی انسان جایگاه بالایی به دست آورده است و در تمام قسمت ها، اثری از آن به چشم می خورد. به همین خاطر، اغلب روستاها، حتی غیر قابل دسترس ترین آن ها، سبک ساخت خانه و معماری خود را تغییر داده و به شیوه های جدید و مدرن روی آورده اند. اما اولسبلنگاه، هنوز به سبک قدیمی خویش پایبند بوده است و خانه های چوبی و کاهگلی آن، گردشگران را بیش تر به این روستا جذب می کند. اگر شما نیز به فکر بازدید از روستای اولسبلنگاه افتاده اید، جهت دسترسی به اطلاعات بیش تر درباره تاریخچه آن، می توانید در مجله مستر بلیط نکات مورد نیاز خود را به دست آورید!

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

 همانطور که گفته شد، مهم ترین دلیل معروفیت و محبوبیت این روستا، طبیعت آن شناخته می شود. نکته حائز اهمیت درباره اولسبلنگاه، این محسوب می شود که در میان کوه های تالش واقع شده است و بازدید کنندگان آن، می توانند علاوه بر روستا، به اطلاعات شان درباره ارتفاعات تالش و سایر ویژگی های آن نیز اضافه کنند. با توجه به منابع منتشر شده، این ناحیه در ارتفاع 1489 متری سطح دریا قرار دارد و متاسفانه به دلیل عدم دسترسی مردم به آب لوله کشی، آب شرب این منطقه از طریق چشمه ها تامین می شود. لازم به ذکر است، آب دریافتی کاملا بهداشتی و تا کنون، برای افراد مشکلی را به همراه نداشته است. با افزایش تعداد توریست های این روستا، اقامتگاه و کلبه هایی مناسب و چوبی شکل برای مسافران به وجود آمده است که در صورت تمایل، بازدید کنندگان می توانند با پرداخت مبلغی مشخص، از امکانات این مکان ها استفاده کنند. مردم اولسبلنگاه، بخش عمده ای از درآمد خود را همانند سایر روستاییان از طریق کشاورزی و دامپروری به دست می آورند. البته به دلیل توریستی بودن این ناحیه، بخشی از افراد نیز اسب و دوچرخه به مسافران کرایه می دهند و عده دیگر نیز محصولات محلی خود را به عنوان سوغات به فروش می رسانند. در صورت امکان و داشتن وقت آزاد، مناطق نزدیک به روستا نیز برای دیدن و تفریح مناسب اند. از جمله این نقاط، می توان به سوئه چاله، روستای گیلوان، ارتفاعات آلاله و … اشاره کرد که همانند اولسبلنگاه، مورد استقبال عده زیادی قرار می گیرند. برای رفتن به مکان های ذکر شده، از ماشین های موجود در خود روستا می توانید استفاده کنید. زیرا هرروز در ساعات مختلف، رانندگان برای آشنایی گردشگران با فرهنگ و جاذبه های روستاهای اطراف داوطلب می شوند.

شرایط بازدید از روستای اولسبلنگاه ماسال

شرایط بازدید از روستای اولسبلنگاه ماسال

با استناد به منابع منتشر شده در سایت مستر بلیط و تجربه کسانی که قبلا از این استان و روستا بازدید کرده اند، بهترین زمان برای سفر به این ناحیه گردشگری، فصل بهار و تابستان است. چرا که در این زمان ها، به علت بارش های بهاری، زمین ها و دشت ها در سرسبزترین حالت ممکن قرار دارند و هوا نیز معتدل ارزیابی می شود. علاوه بر ماسال، گیلان و خود روستا، جاده هایی که به این مقصد می رسند نیز بسیار دلنشین هستند و انبوه درختان، تجمع ابرها و مه موجود در قسمت های بالایی جاده ها، لذت سفر را چند برابر افزایش می دهد و عکس های زیبایی را برای تان به وجود می آورد. به یاد داشته باشید که در صورت عدم امکان سفر در زمان های گفته شده و برنامه ریزی برای سایر فصول، دمای هوا در این روستا پایین است و جهت جلوگیری از هرگونه مشکل، شما به تجهیزات و لباس های گرم خود نیاز پیدا خواهید کرد!

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

 یکی از مشکلات اکثر افراد در آغاز سفر، وسیله حمل و نقل شان است! این موضوع، شاید در ابتدا ساده به نظر برسد ولی در صورت عدم توجه کافی به آن، می تواند بسیار دردسرساز باشد. برای سفر به روستای اولسبلنگاه، علاوه بر جاده مناسب برای استفاده از ماشین شخصی، امکان بهره مندی از فرودگاه و راه آهن رشت نیز وجود دارد که راه خوبی برای خاطره سازی نیز هستند! اگر تمایلی به راه های موجود ندارید، با دریافت بلیط از پایانه های معتبر و اخذ بلیط اتوبوس ماسال، می توانید سفر خود را شروع کنید. اتوبوس ها، معمولا در قسمت های مختلف جاده و به خصوص مسیرهای منتهی به شمال، توقف های زیادی دارند و علاوه بر مقصد اصلی، مناطق دیدنی دیگر را نیز به شما نشان می دهند. برای رسیدن به روستای اولسبلنگاه، علاوه بر خدماتی که در ماسال وجود دارند، خود نیز می توانید تنها با قرار گرفتن در جاده گیلوان و پیش رفتن در آن، راه منتهی به روستا را پیدا کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *