در سال های اخیر گردشگری در نواحی با جاذبه های طبیعی خاص، فرایندهای اکولوژیکی مهم و جوامع گیاهی و جانوری خاص جایگاه مهمی پیدا کرده است و با نام طبیعت گردی شناخته می شود. یکی از مناطق طبیعی که افراد زیادی دوست دارند از آنها دیدن کنند، تالاب ها هستند. حيات روى كره زمين وابسته به آب است. در ميان ذخاير آبى موجود در جهان، تالاب ها، كه از آ نها به عنوان شاهكارهاى خلقت خداوند ياد مى شود، به دليل داشتن استعدادهاى منحصر به فرد از جايگاه ويژه اى برخوردارند و در سلامت و حفظ تعاد ل كره زمين نقش به سزايى ايفا مى كنند و قدمت تالاب ها نزديك به قدمت كره خاكى است و مى توان آ نها را بر روى كره زمين، از استوا تا نزديك قطب، يافت. اين اكوسيستم ها از ارزش اقتصادى زيادى برخوردارند كه از جمله آ نها مى توان تأمين آب، شيلات، زراعت، چشم انداز تفريحى و گردشگرى، پشتيبانى از تنوع گسترده حيات وحش و … را نام برد. کشور ایران نیز دارای تالاب های بی نظیر با جاذبه های گردشگری منحصر به فرد بسته به شرایط طبیعی و اقلیمی منطقه است. یکی از این تالاب ها که در استان چهار محال و بختیاری و شهرستان اردل قرار دارد و با نام تالاب سولقان شناخته می شود.

معرفی تالاب سولقان

معرفی تالاب سولقان

شهرستان اردل یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری شناخته می شود که از طبیعتی بی نظیر برخوردار است. آب و هوای آن معتدل رو به سرد است که بیشینه دمای آن در تابستان‌ ها ۳۵ درجه و کم ‌ترین درجه حرارت آن در زمستان ‌ها ۷ درجه زیر صفر می شود. همین آب و هوای معتدل باعث شده است که از طبیعتی متفاوت و سرسبز بر خوردار باشد. در این شهرستان می توان جاذبه های طبیعی فراوانی را یافت که یکی از یکی زیباتر و دلنشین تر هستند. یکی از این جاذبه های بی نظیر  تالاب سولقان نام دارد که در نزدیکی شهر ناغان قرار گرفته است و 28 کیلومتر با شهر اردل فاصله دارد. این تالاب به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است و در مسیر جاده شهرکرد به ایذه قرار دارد، تالاب غربی را با نام تالاب ولگان نیز می شناسند. در بعضی از سال ها در تابستان می توان عشایر بختیاری را دید که در کنار این تالاب چادر زده اند و نمایی خاص را به وجود آورده اند. اگر می خواهید با این چدیده طبیعی بیشتر آشنا شوید این بخش از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

طبیعت و ساختار تالاب

طبیعت و ساختار تالاب

این تالاب مساحتی برابر با 300 هکتار دارد و همانطور که گفتیم از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. در این تالاب مانند همه تالاب ها می توانید پوشش گیاهی خاصی را ببنید که شامل نیزارها و گیاهان آبی می شود. علاوه بر این ها گرداگرد تالاب را گیاهان رنگارنگی احاطه می کنند که صحنه ای بی نظیر را می سازند و هر مسافری با دیدن آن ها هوش از سرش می رود و جذب این زیبایی می شود. این تالاب زیستگاه جانوران گوناگونی است که از آن جمله می توان به پرندگان مهاجر، مرغابی، قورقور، چنگر، قزل غار، یوزگنبی و خزندگان متعدد اشاره کرد. در زمان بارش های فصلی عمق این محوطه به یک متر هم می رسد.

راه های دسترسی به تالاب

راه های دسترسی به تالاب

برای اینکه بتوانید از تالاب بی مانند دیدن کنید باید در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و به شهر اردل بروید و پس از آن می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی موجود در این شهر خود را به شهر ناغان که در نزدیکی تالاب قرار دارد برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر خود را انجام می دهید باید در جاده شهر کرد به ایذه قرار بگیرید و پس از 70 کیلومتر قادر خواهید بود که این تلاب را در کنار جاده مشاهده کنید.

بازدید از تالاب سولقان

برای دیدار از این محوطه شرایط خاصی وجود ندارد و هزینه ورودی از شما دریافت نمی شود ولی نکاتی وجود دارند که باید موقع گشت و گذار در این محل رعایت کنید. اول اینکه از آزار ساندن به جانوران اطراف این تالاب پرهیز کنید و به محیط زیست آنها آسیبی وارد نیاورید تا بتوانید همیشه این صحنه زیبا را ببنید. نکته بعدی در مورد زباله هایی است که ایجاد می کنید، به هیچ عنوان این زباله ها را در طبیعت جای نگذارید و با خود به همراه ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *