رشد و گسترش پديده جهانی شهرنشينی در طو ل يك قرن اخير منجر به انفكاک كامل انسان از طبيعت و محيط های بكر و همين امر سبب شده است تا انسان محيط های طبيعی را برای گذران اوقات استراحت و تفريح خود انتخاب كند و با پناه جستن به دامان طبيعت از هياهوی شهر به دور باشد و فرصتی برای تجديد قوا و انرژی خود بيابد. تنوع اقليمی در ايران به گونه ای است كه بستر لازم برای هر نوع ماجراجويی در آن فراهم می شود. یکی از مقاصد برای اینگونه سفرها می توانند روستاها باشند، که امروزه هم بسیار پر طرفدار هستند. برخی از روستاها وجود دارند که امروزه از آنها به عنوان منطقه هدف گردشگری یاد می شود و در آنها انواع مختلفی از امکانات را برای گردشگران مهیا کرده اند. بعضی از آنها همراه با داشتن جاذبه های طبیعی، از قدمت بالایی هم برخوردارند و بعضی دیگر تنها از مواهب طبیعی بهره مند هستند. یکی از روستاهای ایران که در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد و به عنوان روستای هدف گردشگری مشهور شده است، روستای دو پلان نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط این روستای زیبا را برای شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی روستای دو پلان

معرفی روستای دو پلان

یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری، شهرستان اردل است که از طبیعتی بی نظیر برخوردار است. هر چند که تمامی بخش های این استان طبیعتی بکر و بی مانند دارند ولی این منطقه از جذابیت خاصی بهره مند است. اردل در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و دارای آب و هوایی معتدل و رو به سرد است. این شهرستان آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی گوناگونی دارد که برخی از آنها آبشار زردلیمه، آبشار لندی، رودخانه کارون، پل معلق دوپلان، آبشار دره عشق، چشمه سرخون و … هستند. یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای این شهرستان روستای دو پلان نام دارد که علاوه بر اینکه طبعتی بی نظیر دارد دارای جاذبه های تفریحی گوناگون و پر هیجانی نیز است. این روستا که بیشتر مردم آن بختیاری زبان هستند در گویش بختیاری دو پلون نامیده می شود. همانطور که به وضوح مشخص دلیل این نام گذاری نیز وجود دو پل در آن است. یکی از دلایلی که این روستا با اهمیت شده است، نزدیکی آن به پل اصلی جاده شهرکرد _خوزستان بر روی رودخانه کارون به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا علاوه براینکه دارای طبیعی بی نظیر و بکر است، جاذبه های تفریحی زیادی را نیز در خود جای داده است که در سال های اخیر در این روستا ساخته شده اند. این جاذبه ها شامل رفتینگ، زیپلاین، بانجی جامپینگ و پاراگلایدر می شود. در ادامه به اختصار در مورد هر یک از آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

رفتینگ

یکی از هیجان انگیز تفریحاتی که در هنگام سفر به طبیعت می توان انجام داد، رفتینگ است. قایق های رفتینگ در این روستا بر روی رودخانه ارمند به حرکت در می آیند. د رفتینگ قایق بر رودخانه خروشان و پر از موج به پیش می رود که هیجانی وصف ناپذیر را برای مسافران خود به همراه دارد.

پل معلق

پل معلق دوپلان بر روی رودخانه کارون در نزدیکی روستای دوپلان احداث شده است. پل سیمی دوپلان طولی برابر با 200 متر و عرض کمتر از یک متر دارد و در محلی بسیار مناسب و درست، در جایی که صخره های ساحل رودخانه به هم بسیار نزدیک شده و عرض آن در کمترین حد ممکن است، قرار دارد. پایه های این پل بر بقایای قدیمی تر از سنگ قلوه و لاشه، که بارها تجدید و احیا شده است، قرار دارد.

رفتینگ

زیپلاین

زیپلاین دوپلان با طول سیصد متر بر فراز پل معلق و دره قرار گرفته است. سرعت حرکت بر روی این زیپ لاین 30 کیلومتر بر ساعت است و هیجانی ویژه و فوق العاده دارد. در صورتی که از افرادی هستید که ترس از ارتفاع دارید پیشنهاد می کنیم این زیپلاین را امتحان نکیند.

بانجی جامپینگ

در این سرگرمی فرد خود را توسط طناب فنر دار از ارتفاع بلند به سمت پایین پرت می کند، سکوی پرش این ورزش معمولا ساختمان، یا پلی که بر روی دره عمیق واقع شده، است. این تفریح نیز برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود و بهتر است با توجه به شرایط جسمیتان این ورزش را انجام دهید.

پاراگلایدر

اولین سایت سنگ فرش ایران با لند چمن طبیعی به شمار می رود که در نزدیکی معدن شهید نیلچیان دوپلان قرار دارد.

پل معلق

راه های دسترسی به روستا

اگر با خواندن این سرگرمی های مهیج شما هم علاقمند شدید که به این روستا سفر کنید باید بگوییم، می توانید با خرید بلیط اتوبوس از مستر اقدام به این سفر کنید. در صورتی هم که با خودرو شخصی سفر می کنید به سمت روستای دو پلان حرکت کنید.

بازدید از روستای دو پلان

برای ورود به روستا نیازی به رداخت هزینه نیست ولی برای استفاده از هر یک از تفریحاتی که در بالا به آنها اشاره شد باید هزینه ای را بپردازید. نکته ای که هیچ نباید از یاد ببرید این است که از کثیف کردن محیط روستا و طبیعت اطراف آن خودداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *