استان چهارمحال و بختیاری که جزئی از پیکره ایران به شمار می آید، از جاذبه های بسیار غنی طبیعی، مذهبی، تاریخی و فرهنگی برخوردار است و یکی از قطب های مهم توریسم در ایران محسوب می شود. استان چهارمحال و بختیاری با در اختیار داشتن پارک ملی تنگ صیاد، اثر طبیعی ملی دشت لاله ها و تالاب هایی، مانند: چغاخور، گندمان و …، علاوه بر این تنوع گونه های جانوری، گیاهی، وجود آبشار، چشمه و … دارای قابلیت های فراوانی در جذب گردشگران داخلی و خارجی است. استان چهار محال و بختیاری با مساحت 16403 کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی در 31 درجه و 9 دقیقه تا 32 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 28 دقیقه تا 51 درجه و 52 دقیقه طول شرقی قرار دارد. براساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهارمحال و بختیاری دارای 7شهرستان (اردل، بروجن، شهرکرد، فارسان، کوهرنگ، لردگان و کیار) و 31 شهر ، 21 بخش و 44 دهستان است. اردل که یکی از شهرستان های این استان به شمار می رود از جاذبه های طبیعی گوناگونی برخوردار است که یکی از آنها آبشار دره عشق محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط پدیده طبیعی را برای شما معرفی می کنیم.

معرفی آبشار دره عشق

معرفی آبشار دره عشق

اردل که یکی از شهرستان های استان چهار محال و بختیاری محسوب می شود، دارای جاذبه های طبیعی فوق العاده ای است که گردشگران و طبیعت گردان زیادی را به سمت خود جذب می کند. این شهرستان دارای آب و هوایی سرد و معتدل است که تابستان و بهاری بسیار خوش آیند دارد. منطقه اردل یکی از مناطق طبیعت گردی در جنوب غربی استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود. این شهرستان جاذبه های طبیعی متعددی از جمله تنگه درک و ورک، چشمه هوا و آبشارهایی همانند آبشار دره عشق، چشم مال و سرداب و آبشار لندی را در خود جای داده است. در این بخش در مورد آبشار دره عشق توضیحاتی را برای شما ارائه می کنیم. این آبشار در نزدیکی روستایی با نام دره عشق قرار دارد به همین خاطر به آن آبشار دره عشق می گویند. داستانی در مورد نام گذاری این روستا به نام دره عشق وجود دارد که می گوید داستان مربوط به دو دلداده است که در طرف رودخانه بودند و برای رسیدن به هم به آب زندند ولی نتوانستند از آن جان سالم به در ببرند، به همین خاطر به این محل دره عشق گفتند.

طبیعت و ساختار آبشار

طبیعت و ساختار آبشار

این آبشار که از دل کوه بیرون می آید در ارتفاعاتی 100 متری از سطح زمین قرار دارد و همین موضوع باعث شده است رسیدن به آن دشوار به نظر آید. ریزش آب از این کوه باعث سایش صخره ها و سنگ ها در طول مسیر شده و راهی باریک را به وجود آورده است. شدت جریان آب آن در بهار بسیار شدید است و دلیل آن هم آب شدن برف های روی کوه است. در کنار این آبشار رود کارون جریان دارد که در کنار انارستان‌ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، صحنه دیدنی را ایجاد کرده است. کوه های سبز کوه و لجی به صورت دیواری بزرگ در بخش شمال شرقی دره و کوه بزمنی، کرمان و کرکنجی نیز به صورت دامنه های تند به همراه صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب نمایان هستند. این آبشار را یکی از بلندترین آبشار های ایران به شمار می آید که صحنه ای بی نظیر را برای بینندگان خود به وجود می آورد. پلی در این محل وجود دارد که زمانی مردم عشایر از آن عبور می کردند ولی در حال حاضر استفاده دیگری از آن نمی شود و تنها گردشگران بر روی آن می روند.

راه های دسترسی به دره عشق

راه های دسترسی به دره عشق

همانطور که متوجه شدید و توضیح دادیم این آبشار در شهرستان اردل قرار دارد و برای رفتن به شهر اردل می توانید به صورت آنلاین خرید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط انجام دهید و به شهر اردل، مرکز شهرستان، بروید. اگر با خودرو شخصی به این سفر می روید باید از روستاهای گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید، دره اس، سررک و گل کله عبور کنید تا به این آبشار برسید که نرسیده به روستای دره عشق قرار دارد.

بازدید از آبشار دره عشق

برای دیدار از این منطقه نیازی به شرایط خاصی نیست و تنها باید نکاتی را در ارتباط با محیط زیست و طبیعت گردی رعایت کنید تا سفری خوش را تجربه کنید. از به جای گذاشتن زباله های تولیدی در طبیعت خودداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *