روستای سیور

0 599

سمیرم یکی از شهرستان های استان اصفهان به شمار می رود که به خاطر محیط کوهستانی که دارد از طبیعتی بی نظیر بر خوردار است. این شهرستان از روستاهای بسیاری تشکیل می شود و مناطق طبیعی زیادی دارد. سمیرم یکی از مقاصد اصلی برای گردشگری محسوب می شود که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت به آنجا می روند. این شهرستان را، سرزمین هزار چشمه می نامند و دلیل آن نیز وجود چشمه های رنگارنگ در آن است. در مورد گذشته این منطقه گفته می شود که از هزاران سال پیش محل زندگی افراد زیادی بوده است و شهرنشینی در آن رواج داشت. اوج شکوه و رونق سمیرم در دوران سلجوقیان بود که در این شهر قلعه بزرگی وجود داشت و وزرای زیادی از سلجوقیان در این شهر بودند. در دوران صفوی به خاطر نزدیکی آن به پایتخت و وجود آب و هوای مناسب، مورد توجه پادشاهان قرار گرفت و برای استراحت به این منطقه می آمدند. روستاهای منطقه نیز از اهمیت بالایی برخوردار بودند و اکنون نیز برای تعطیلات آخر هفته تعداد زیادی از مردم استان و کشور به این منطقه می روند. یکی از این روستاها، روستای سیور نام دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط به توصیف آن می پردازیم.

معرفی روستای سیور

معرفی روستای سیور

گردشگری روستایی دارای مزایای زیادی است و می تواند جزء گزینه های مناسب برای کسب درآود و اشتغال زایی و ایجاد تغییرات مثبت در درآمد روستایی در نظر گرفته شود. افرادی که در شهرها زندگی می کنند رد زندگی کمبود هایی احساس می کنند که یکی از آنها برخورد نداشتن با طبیعت است، همین موضوع آنها را به سمت روستاها و زندگی روستایی برای چند روز می کشاند، این موضوع در مردم شهرهای بزرگ بیشتر نمود پیدا می کند. یکی از روستاهایی که مردم کلان شهر اصفهان را به سوی خود فرا می خواند روستای سیور است که در شهرستان سمیرم قرار دارد. روستای سیور در 60 کیلومتری شهر سمیرم قرار دارد و در دامنه های رشته کوه زاگرس واقع شده است. همین قرار گیری در دامنه و کوهپایه باعث شده است که از طبیعتی بی نظیر و آب و هوای خنک در تابستان و سرد در زمستان برخوردار باشد. برای این سفر به این روستا می توانید در چهار فصل سال اقدام کنید زیرا هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد. شغل مردم روستا کشاورزی و باغداری است، به همین دلیل این روستا را باغ ها و درختان متعدد پوشانده اند. رودخانه ماربر در کنار این روستا جریان دارد که شور و شعفی خاص به روستا می بخشد و مناظر جذاب آن را شگفت انگیز تر از قبل می کند و می توان آن را دلیل اصلی تشکیل روستا دانست.

بخش های مختلف روستا

این روستا نه تنها به خاطر طبیعت بی نظیرش زبان زد خاص و عام است بلکه صنایع دستی و محصولات کشاورزی آن نیز دلیل دیگری برای سفر به این منطقه محسوب می شوند. در ادامه برخی از دلایل محبوبیت این روستا را توضیح می دهیم.

بخش های مختلف روستا

باغات میوه

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این روستا دارای باغات زیادی است و شغل اصلی مردم باغداری به شمار می آید. از جمله درختانی که در این روستا به چشم می خورد می توان به سیب (قرمز، گلاب، طلایی و …)، گردو، بادام، گلابی، انگور، هلو، توت قرمز، آلو زرد، زرد آلو، گیلاس، آلبالو، سیب دره ای(ترش و شیرین) اشاره کرد. اگر به این روستا سفر کردید لذت طعم این میوه های به هیچ عنوان از خود دریغ نکنید و حتما از آنها به عنوان سوغاتی بخرید.

مزارع کشاورزی

یکی دیگر از کارهایی که اهالی روستا به آن مشغولند، کشاورزی است. خاک مناسب و حاصلخیز این روستا باعث شده است که تعداد بسیار زیادی از زمین های کشاورزی در آن وجود داشته باشد. از جمله محصولاتی که در این زمین ها کشت می شود برنج است. برای سفر به سمیرم می توانید با خرید بلیط اتوبوس سمیرم از مستر بلیط به صورت آنلاین اقدام کنید.

گیاهان دارویی

در دشت های اطراف روستا می توانید انواع مختلفی از گیاهان دارویی، که برای مشکلات مختلف مناسب هستند، را بیابید. از میان آنها می توان را گون و آویشن، چایی کوهی و … نام برد. البته شناسایی و چیدن این گیاهان نیاز به تبحر دارد، زیرا از هر کدام از گیاهان دارویی نوع غیر دارویی آن نیز وجود دارد که تشخیص آن برای افرادی که شناخت کافی ندارند سخت است.

گیاهان دارویی

صنایع دستی و محصولات

مردم این روستا مانند دیگر روستاهای کشور کارهای دستی زیادی انجام می دهند و به بافت انواع مختلفی از زیر اندازها مشغولند که از میان آنها می توان به گلیم، قالی، جاجیم، طناب نخی، گیوه و نخ را نام برد. عسل را نیز می توان اصلی محصول خوراکی این ناحیه و این روستا دانست، پس بدون خرید عسل این روستا را ترک نکیند.

گونه های جانوری

این روستا مکان مناسبی برای زندگی حجم زیادی از حیوانات وحشی است. بزو کل، میش و قوچ، پلنگ و یوزپلنگ، خرس سیاه، قهوای و سفید، گرگ، شغال، کفتار، گراز، روباه، گورکن، سمور، جوجه تیغی، کبک و کبک دری، کبوتر، قرقی و عقاب، پرنده زنبورخوار، سار، کلاغ نوک قرمز، دال برخی از حیوانات و پرندگان هستند که این روستا زیستگاه آنها محسوب می شود.

جاذبه های طبیعی و گردشگری

به جزء مواردی که در بالا به آنها اشاره شد نواحی در  نزدیکی این روستا وجود دارد، که در زمان دیدار از روستا می توانید به آنها هم سری بزید و لحظات خاطره انگیزی را برای خود همراهانتان رقم بزنید. تنگ بالا، حوض دل، تنگ رزک، مور، خاراشتر، اتابکی، نعنا دون، بالا زیری ،سهران رو، خرسان بزرگ و کوچک، آب اسپید، قلات بزی، ده بالا و آبشار فصلی گود نسه، چشمه کهریز دره باغ و حاشیه رودخانه ماربر  برخی از این جاذبه های طبیعی هستند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

در صورتی که می خواهید سفری به این روستا داشته باشید و دمی را به دور از هیاهو استرس شهری بگذرانید باید به شهرستان سمیرم سفر کنید. بهتر است برای رفتن به روستا از خودرو شخصی استفاده کنید چون احتمالا به سختی بتوانید وسیله نقلیه ای عمومی بیابید که شما را به این روستا برساند. وقیتی به سمیرم رسیدید به سمت جنوب غربی آن و در جاده یاسوج قرار بگیرید، پس از گذشت 50 کیلومتری مسیر، به فرعی روستای سیور می رسید، به طرف روستا در مسیر فرعی حرکت کنید.

بازدید از روستای سیور

دیدار از این روستا را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه به انجام برسانید. ولی پیشنهاد ما به شما این است که صنایع دستی و محصولات کشاورزی مردم روستا حتما خرید کنید. زیرا با این کار کمکی به توسعه روستا و زندگی مردم آن می کنید، که این خود پاداش مهمانوازی مردم روستا به شمار می آید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.