آبشار آب ملخ

0 220

یکی از فعالیت هایی که در بین بسیاری از مردم طرفدارن خاص خودش را دارد، سفر است. افراد در سفر هدف های مختلفی دارند برخی برای دیدار از آثار تاریخی مقصد، عده ای دیگر برای لذت بردن از طبیعت آن به سفر می روند. یکی از پرطرفدارترین نوع سفر، سفر به نواحی طبیعی است که سالانه افراد زیادی به این نوع سفر می روند. از آنجایی که ایران کشوری چهار فصل است، از طبیعتی بکر و منحصر به فرد برخوردار است و در بخش های مختلف آن می توانید مناطقی را بیابید که سفر به آنها می تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. یکی از این مراکز آبشار آب ملخ نام دارد که در استان اصفهان شهرستان سمیرم قرار دارد. اگر مشتاق شدید تا در مورد این جاذبه طبیعی بیشتر بدانید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی آبشار آب ملخ

معرفی آبشار آب ملخ

شهرستان سمیرم یکی از شهرستان های استان اصفهان به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و بیشتر بخش های دارای طبیعتی زیبا و جذاب است. این شهرستان را سرزمین هزار چشمه می نامند و دلیل آن وجود چشمه های متعدد در آن است. سمیرم در دامنه پرشیب کوه بهرز و کوه سیاه قرار گرفته‌ و در واقع شهر سمیرم توسط کوه‌های متعددی احاطه شده ‌است. در این شهر می توانید انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی را مشاهده کنید که باعث می شود که افراد زیادی برای سفر این شهرستان را انتخاب کنند. یکی از این مناطق آبشار آب ملخ نامیده می شود و در 60 کیلومتری شهر سمیرم و در نزدیکی روستای آب ملخ واقع شده است. در مورد وجه تسمیه این آبشار گفته می شود که در آب آن ترکیباتی وجود دارد که سبب از بین رفتن ملخ ها می شود و به همین آن را با این نام می شناسند. به خاطر این ویژگی از این آب برای از بین بردن ملخ های مزارع منطقه از آن استفاده می کنند. همچنین این آبشار در این منطقه با نام تخت سلیمان نیز شهرت دارد و دلیل آن را وجود تخته سنگی می دانند که دو طرف دره را به هم متصل می کند.

ساختار  آبشار آب ملخ

این آبشار از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است و نمایی خاص دارد. این آبشار شامل تخته سنگی می شود که پوشیده از خزه و گیاهان سبز است و از آن آب به صورت آبشارهایی کوچک از روان می شود. رودی در زیر آبشار و در دره ای جاری است که آب آبشار نیز به آن می پیوندد و این خود باعث هر چه زیباتر و هیجان انگیز تر شدن آن می شود. این رودخانه که آب آبشار به آن می ریزد، رودخانه ماربر نام دارد. این پدیده منحصر بفرد، طی ریزش قسمت بزرگی از کوه در این محل پدید آمده و جلوی عبور آب را گرفته است. سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی با اندازه تقریبی هشتاد متر باز کند و به جریان خود ادامه دهد. اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. برای سفر به سمیرم می توانید بلیط اتوبوس را خریداری و به این منطقه سفر کنید.

راه های دسترسی به آبشار آب ملخ

راه های دسترسی به آبشار آب ملخ

برای اینکه بتوانید از این آبشار دیدن کنید، باید به شهرستان سمیرم سفر کنید و سپس به سمت روستای آب ملخ بروید.

بازدید از آبشار آب ملخ

دیدار از این آبشار شرایط خاصی ندارد، تنها باید وسایل مورد نیازتان را همراه خود ببرید، و سعی در حفاظت از محیط زیست داشته باشید. بهترین زمان برای رفتن به این منطقه فصل بهار محسوب می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.