امامزاده معصومه خاتون

امامزاده معصومه خاتون

امروزه مردم برای سفر کردن دلایل و مقاصد مختلفی دارند یکی از انواع سفر، سفر مذهبی است که برای دیدار و زیارت محلی مذهبی افراد رهسپار سفر می شوند. این نوع سفر از دیرباز مورد توجه بوده است و شاید بتوان گفت از نوع سفر هایی است که نسبت به دیگر انواع سفر از قدمت بیشتری نیز برخوردار است. گردشگری مذهبی، یکی از قدیمی ترین و پر رونق ترین گردشگری های گذشته و حال حاضر در سراسر جهان است. گردشگری مذهبی که ریشه در باورها و اعتقادات دینی و مذهبی دارد، به مفهوم تخصصی خود فراتر از وابستگی به زمان و اوقات فراغت، عامل جغرافیای انسانی در شکل گیری مسافرت، ایجاد تمرکز و چشم انداز فرهنگی است. در این نوع سفر بر خلاف دیگر انواع سفر، که مردم براساس پر کردن اوقات فراغت خود دست به سفر کردن می زنند، افراد به خاطر اعتقادات دینی و مذهبی خود راهی سفر می شوند. شهرهای زیادی در ایران وجود دارند که مقبره یکی از نوادگان امامان شیعه را در خود جای داده اند و امروزه مقصدی برای سفر به شمار می روند. یکی از این امامزادگان، امامزاده معصومه خاتون در شهرستان سمیرم است، که در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی در مورد این امامزاده می پردازیم.

معرفی امامزاده معصومه خاتون

معرفی امامزاده معصومه خاتون

ایران به سبب اینکه کشوری اسلامی است و بیشتر مردم آن شیعه مذهب هستند، دارای اماکنی مذهبی با نام امامزاده است. امامزادگان آرامگاه هایی هستند که در آنها افرادی به خاک سپرده شده اند که فرزندان و نوادگان امامان شیعه بودند، به سبب این نسبت هم، در بین مردم از ارج و قرب فراوان برخوردارند. همانطور که قبلا هم گفتیم یکی از این امامزادگان در شهرستان سمیرم قرار دارد که با نام امامزاده معصومه خاتون شهرت دارد. این امامزاده در فاصله ۳۴ کیلومتری شهرستان سمیرم و ۲ کیلومتری شهر ونک قرار دارد. شهر ونک مانند دیگر شهرهای ایرن منطقه از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است و طبیعتی بی نظیر و دلچسب دارد. دلیل نام گذاری این شهر را به ونک وجود تعداد بیشماری درخت ون در آن می دانند. این شهر با توجه به آثار و شواهدی که در آن پیدا کرده اند دارای قدمتی چند هزار ساله است. در این شهرستان به جزء امام زاده معصومه خاتون، چند امام زاده دیگر نیز وجود دارد. گفته می شود امامزاده معصومه خاتون از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است که نسب ایشان با پنج واسطه به ایشان می‌رسد.

ساختار و موقعیت امامزاده

بنای این امامزاده در ابتدا به صورت خشت و گل بود که در سال 1356 با کمک مردم و خیرین منطقه این بنا تخریب و بخشی از آن ساخته شد و در سال 1375 این بنا به طور کامل به اتمام رسید. در صحن امامزاده می توانید تعداد بی شماری از درخت را مشاهده کنید که شامل درختانی مانند ون، زرشک، تاک، زالزالک، چنار، بید و … می شود و همچنین داخل شبستان و در کنار حرم  چشمه آبی است که یکی از دیژگی های ای محیط است و مردم برای گرفتن شفا از آب آن می نوشند علاوه بر این بر دل انگیزی فضا می افزاید. مساحت این امامزاده حدود 5000 متر مربع است که 200 متر آن به زیر بنای ساختمان تعلق دارد. ۱۰۰ شهید بزرگوار دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در صحن پایین این امامزاده به خاک سپرده شده اند. برای سفر به شهر سمیرم یکی از بهترین روش ها استفاده از اتوبوس است که می توانید بلیط اتوبوس سمیرم را از مستر بلیط و به صورت آنلاین خریداری کنید.

راه های دسترسی به امامزاده

راه های دسترسی به امامزاده

در بخش های قبل توضیح دادیم که امامزاده معصومه خاتون در شهرستان سمیرم و شهر ونک قرار دارد. پس اگر تمایل دارید به زیارت آن بروید باید به این منطقه سفری داشته باشید. برای این کار می توانید اول به سمیرم و سپس با وسایل حمل و نقل عمومی که به شهر ونک می روند خود را به آنجا برسانید. امامزاده در دو کیلومتری غرب شهر ونک قرار دارد که هم با تاکسی و هم پای پیاده می توانید این مسیر را طی کنید و به زیارت بروید. در صورتی که می خواهید از خودرو شخصی استفاده کنید، راهی راحت تر و سریع تر در پیش دارید.

بازدید از امامزاده معصومه خاتون

دیدار و زیارت از امامزاده معصومه خاتون رایگان است و هزینه ورودی ندارد. از آنجایی که محیط امامزاده بسیار سرسبز و دلنشین است می توانید از صبح تا بعد از طهر را در این مکان بمانید و هم به زیارت برسید و هم از آب و هوای مطبوع این مکان استفاده کنید. پس از زیارت هم می توانید به گشت و گذار در مناطق طبیعی و ونک و ناحیه شهری آن بپردازید و سفری خاطره انگیز و سرشار از زیبایی را برای خودتان و همراهنتان رقم بزنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *