تالاب، نمونه اى از مظاهر طبيعى خدادادى به شمار می رود، كه در روند پيدايش، خاك آن در اثر تماس با آب هاى سطحى و زيرزمينى به صورت اشباع شده درآمده و در طى يك دورة كافى و شرايط عادى محيطى تشكيل شده و داراى توالى زيســتى اســت. اين مجموعه داراى گياهان و جمعيت هايى از جانوران ويژه است كه امكان سازگارى در چنين نقاطى را دارند. در فرهنگ دهخدا كلمه كول يا كولاب معادل تالاب به كار رفته است. برخى كلمه تالاب را متشكل از دو كلمه «تال» و «آب» مى دانند كه كلمه تال در زبان هندى به معناى آبگير يا رشته است كه به علت حالت گسترش نهر در لابه لاى نيزارهاى اطراف تالاب، با اين واژه مرتبط شده است. تالاب ها انواع مختلفی دارند که شامل مانداب، مرداب، خلاش، خلنگزار، لشاب، تالاب مصنوعى و آب بندان می شود. تالاب ها از جهات مختلفی دارای اهمیت هستند که یکی از آنها گردشگری است. چشم انداز زيباى تالاب ها تفرجگاه هاى پرطرف دار هستند و مى توانند براى ســاكنان اطراف تالاب ها، سودهاى اقتصادى زيادى از راه توريسم به ارمغان بياورند. تالاب ها ساعات دلپذيرى براى قايق رانى، شنا و ماهى گيرى فراهــم مى كنند و اين امكان را به وجود مى آورند كه از نواحى مجاور آن ها براى ساخت مكان هاى مناسب تفريحى استفاده شود. یکی از تالاب های ایران که از جمله مکان های گردشگری هم به حساب می آید، تالاب سیاه درویشان است.

معرفی تالاب سیاه درویشان

معرفی تالاب سیاه درویشان

صومعه سرا یکی از شهرستان های استان گیلان به شمار می رود که به سبب طبیعت بکر و بی نظیر خود دارای اهمیت ویژه ای است. این شهرستان، دارای گنجینه های پر ارزشی است که از هناصر اولیه گردشگری به شمار می آیند، ولی به دلیل نا شاخته بودن از دید مسافران و حتی مردم شهرستان دور مانده اند. صومعه سرا به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جنوبی تالاب انزلی سالانه پذیرای پرندگان مهاجری از قبیل کیلار، فیلوش، خوتکای سفید و معمولی است. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان تالاب سیاه درویشان محسوب می شود که در فاصله 18 کیلومتری از شهر صومعه سرا قرار دارد. آب این تالاب توسط قلعه رودمان، پسیخیان، رودهای ماسوله و چند رود دیگر تامین می شود. این رودخانه ها از ارتفاعات شهرستان ماسال و فومن سرچشمه می گیرند و پس از طی مسافت و عبور از روستاها به مرداب سیاه درویشان منتهی می شوند. از آنجایی که مردم ساکن در اطراف این تالاب، به واسطه وجود آن، به کاشت صیفی جات، مرکبات، برنج و توتون مشغول هستند، این تالاب اهمیتی دو چندان برای مردم منطقه دارد. در مسیری که به این تالاب می رسد می توانید انواع مختلفی از دختان صنوبر را مشاهده کنید.

ساختار و طبیعت تالاب

ساختار و طبیعت تالاب

پوشش گیاهی تالاب شامل گل نیلوفر یا لاله تالابی و نیزارها می شود که خود یکی از زیبایی ها و جذابیت های آن به شمار می رود. در این تالاب گونه های مختلفی از پرندگان بومی و مهاجر مانند کیلار، خوتکای پر سفید و معمولی، فیلوش، لک لک و انواع آبزیان زندگی می کنند. اگر می خواهید در مورد این جاذبه طبیعی بیشتر بدانید، این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

تفریحات تالاب

در این تالاب می توانید انواع مختلفی از تفریحات را انجام دهید که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

قایق سواری

این فعالیت را می توان در دسته تفریحات هیجان انگیز دسته بندی کرد که در بین افراد زیادی طرفدار دارد اسکله ای در نزدیکی تالاب و رودخانه قرار دارد که از طریق آن می توان سوار قایق شد و در اینن تالاب به گردش پرداخت. گشت و گذار در میان نیزارها و نیلوفرهای آبی می تواند بسیار نشاط آور و مفرح باشد. برای سوار شدن به قایق باید هزینه ای را به صورت جداگانه بپردازید.

بازدید از تالاب سیاه درویشان

ماهیگیری

ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که در بین افراد زیادی طرفدار دارد و اشخاص زیادی وجود دارند که تنها برای پرداختن به این تفریح سفر می کنند. در این تالاب می توانید این فعالیت را انجام دهید، همچنین می توانید از مراکزی که در اطراف آن وجود دارند وسایل و تجهیزات مورد نیازتان را بگیرید.

عکاسی

یکی دیگر از تفریحاتی که در اطراف این تالاب قادر خواهید بود که تجربه کنید، عکاسی به شمار می آید. از آنجایی که در اطراف این محوطه طبیعتی زیبا وجود دارد بسیار زیبا و خارق العاده است، سوژه های زیادی برای عکاسی می توان یافت.

پیاده روی

سرگرمی آرامش بخشی که در این مکان می توان انجام داد، پیاده روی است. پیاده روی در این محوطه به همراه شنیدن صدای آواز پرندگان و صدای رودخانه می تواند آرامشی وصف ناپذیر را به مسافران ببخشد.

راه های دسترسی به تالاب 

راه های دسترسی به تالاب 

زمانی که می خواهید به این محوطه بروید اگر از مبدأ صومعه سرا به سمت این مکان حرکت کنید، می توانید با خرید بلیط اتوبوس صومعه سرا به سفر خود را آغاز کنید. پس از رسیدن به آنجا می توانید با وسایل نقیله عمومی خود را به تالاب برسانید. روشی دیگر برای سفر به این منطقه استفاده از خودرو شخصی به حساب می آید، اگر از خودرو شخصی استفاده کردید باید از روستاهای ارکه، نرگستان و آبادی شیخ محله عبور کنید، بعد از گذشت از پل رودخانه در پنج کیومتری روستای سیاه درویشان به این تالاب می رسید.

بازدید از تالاب سیاه درویشان

برای دیدار از این تالاب نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید بدون اینکه هزینه ای برای اینکار بپردازید به این منطقه سفر کنید. ولی اگر می خواهید از تفریحات موجود در آنجا استفاده کنید باید هزینه آن را به صورت جداگانه بپردازید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *