تالاب اینچه

0 211

امروزه مدل های مختلفی از سفر به وجود آمده است که یکی از آن ها طبیعت گردی به شمار می رود. در طبیعت گردی، گردشگران با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی به سفر می روند. منابع طبیعی که در طبیعت گردی مورد توجه هستند شامل دریا، رودخانه، بیابان، دشت، حیوانات، گیاهان و … می شود. افراد در این سفرها فعالیت های مختلفی را انجام می دهند که از میان آنها می توان ماهیگیری، شنا، صخره نوردی، دوچرخه سواری، قایق سواری، کمپینگ و … را نام برد. کمپینگ نوعی فعالیت است که فرد شب را در طبیعت و فضای آزاد، به دور از هیاهو و استرس های شهر، می گذراند. در کمپینگ علاوه بر خوابیدن در فضای باز می توان در چادر و یا کابین هم خوابید، که خود از جذابیت های خاصی برخوردار است. ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید که جاذبه های طبیعی متعدد و گوناگونی دارد که باعث می شود طبیعت گردان بسیاری به سمت آن روانه شوند. در گوشه گوشه کشور می توان جاذبه های طبیعی را دید، یکی از آنها تالاب اینچه به شمار می رود. این تالاب در شهرستان آق قلا واقع شده است و در این بخش از مجله مستر بلیط به شرح توضیحاتی در مورد آن می پردازیم.

درباره تالاب اینچه

درباره تالاب اینچه

یکی از جاذبه های طبیعی برای توسعه طبیعت گردی، اکوسیستم تالاب است که با توجه به جاذبه های اکولوژیکی متنوع شامل چشم انداز زیبا، اندوخت گاه بیوسفری و تنوع زیستی منحصر به فرد به عنوان یکی از کانون های گردشگری به خصوص طی سالهای اخیر جایگاه ویژه ای در جذب گردشگر یافته است. ایران داری تالاب های بی نظیر با جاذبه های گردشگری منحصر به فرد، بسته به شرایط طبیعی و اقلیمی منطقه است، و چشم انداز گسترده ای برای انجام طبیعت گردی دارد. یکی از تالاب های زیبای ایران تالاب اینچه نام دارد که در شهرستان آق قلای استان گلستان واقع شده است. این تالاب در کنار تالاب های الماگل و اینجه برون، بی‏بی شیروان، آجی گل، نمک و دانشمند قرار دارد و مساحت آنها برابر با 1250 هکتار می شود. آب این تالاب های از طریق رود اترک تامین می شود و آب و هوای محیط آن‏ها مدیترانه‏ای گرم با تابستان‏های خشک و گرم و زمستان‏های ملایم است.

ساختار و طبیعت تالاب

ساختار و طبیعت تالاب

این تالاب در سمت شرق جاده و در کیلومتر 23 واقع شده و طول آن در حدود 2 کیلومتر و عرض آن در بیشترین حالت 1.8 کیلومتر است. این تالاب زیستگاه ها پرندگان زیادی است که از آن جمله می توان به فلامینگوها، قوها، غازها، حواصیل و … اشاره کرد. علاوه بر این در این تالاب گونه های ماهی متعددی وجود دارد که شامل کولی، اورنج، سیم پرک و شیشه ماهی می شود. در سمت غربی این تالاب پدیده گل افشان وجود دارد که از جذابیت ویژه ای برخوردار است. این گل فشان گودال مدور به عمق ۱۰ متر و قطر هشت متر است، که از آن گاز، آب حاوی کلرید سدیم و مواد نفتی آروماتیکی خارج می شود. علاوه بر این در این قسمت از تالاب شوره زاری وجود دارد که آبهای ناشی از طغیان رودخانه اترک و هرز آب های موضعی، نمک ها را در خود حل کرده اند و پس از ورود به دریاچه باعث بالا رفتن شوری آن می شود. افراد زیادی وجود دارند که با تهیه بلیط اتوبوس آق قلا به منظقه سفر می کنند و از این جاذبه دیدنی بازدید به عمل می آورند.

راه های دسترسی به تالاب

راه های دسترسی به تالاب

همانطور که در بخش های قبل هم اشاره کردیم این تالاب در سمت راست جاده آق قلا به اینجه برون قرار دارد. برای رفتن به این مکان می توانید اگر از مبدأ آق قلا به این سمت حرکت کنید باید در بزرگراه آق قلا قرار بگیرید و همین مسیر را ادامه دهید تا به این تالاب برسید.

بازدید از تالاب اینچه

دیدار از تالاب را می توانید بدون پرداخت هزینه انجام دهید و رایگان است. در زمان بازدید از این محل می توانید فعالیت های مختلفی مانند عکاسی، دیدار از پرندگان، قدم زدن در اطراف تالاب و … را انجام دهید. ماهیگیری در این محوطه در زمان های خاصی آزاد است که مشمول 15 اسفند تا 15 اردبیهشت می شود. اگر به این تفریح علاقمندید بهتر است در این ایام به این محوطه بروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.