پارک جنگلی تنگه گزی

0 228

جاجرم یکی از شهرستان های استان خراسان شمالی به حساب می آید که دارای تاریخچه ای بلند و طویل است. این شهرستان در جنوب غربی استان واقع شده است و از سه بخش با نام های  مرکزی، جلگه سنخواست و جلگه شوقان تشکیل می شود. شهرستان جاجرم از شمال به شهرستان بجنورد، از مشرق به شهرستان اسفراین و سبزوار، از جنوب و مغرب به شهرستان شاهرود در استان سمنان و از قسمتی از مغرب و شمال غربی به شهرستان مینو دشت در استان گلستان محدود می شود. این شهرستان، شهرستانی کوهستانی محسوب می شود که دارای آب و هوایی معتدل و خشک است. در این شهرستان کوه هایی مانند کوه سالوک با ارتفاع ۲٬۶۵۹ متر از رشته‌کوه‌های آلاداغ، کوه بهار با ارتفاع ۲٬۴۲۵ متر، کوه اتاق گاهی با ارتفاع ۱٬۸۶۴ متر، کوه خواجه با ارتفاع ۱٬۳۰۱ متر، کوه اوزوم با ارتفاع ۲٬۰۵۰ متر وجود دارد. ترکیب جمعیتی در این شهرستان بالاست و مردم از قومیت های مختلفی در این شهرستان دیده می شوند که برخی از آنها قومیت های فارس، تات، کرد، ترک هستند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری این شهر اطلاعاتی برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم، این جاذبه گردشگری، پارک جنگلی تنگه گزی نام دارد.

درباره پارک جنگلی تنگه گزی

درباره پارک جنگلی تنگه گزی

افزايش جمعيت و توسعه و گسترش شهرنشينی، انسان ها به تدريج از طبيعت دور شده اند و تراكم از حد جمعيت و دخالت در محيط طبيعی و ايجاد محیط های انسان ساخت نيازهای زيست محيطی، جسمی و روحی انسان را بيشتر بروز داده است. همین موضوع باعث شده است افراد زیادی برای گذران تعطیلات خود، مناطق طبیعی را در نظر بگیرند در این میان افرادی هم وجود دارند که بنا به دلایل مختلف نمی توانند راهی این سفر شوند بنابراین نیاز دارند این مسئله را به گونه ای دیگر حل کنند. راه حل این مشکل پارک هایی است که در نزدیکی محل سکونتشان وجود دارد. یکی از پارک های شهرستان جاجرم پارک جنگلی تنگه گزی به شمار می آید که در 18 کیلومتری شهر جاجرم، مرکز شهرستان، واقع شده است و افراد زیادی، چه از اهالی شهرستان و چه مسافرانی که به این شهر می آیند، برای بهره بردن از هوای پاک و همینطور محیط طبیعی به این مکان می روند. شاید با شنیدن نام پارک جنگلی، پارکی مملو از درختان بسیار به ذهنتان برسد ولی در مورد این پارک این موضوع صدق نمی کند بلکه تنها درختانی تنک در این مکان وجود دارد. از آنجایی که این پارک در دامنه کوه قرار دارد از آب و هوایی پاک و خنک برخوردار است.

ساختار و طبیعت پارک جنگلی

ساختار و طبیعت پارک جنگلی

این پارک جنگلی در میان کوه و در دره ای قرار دارد و چشمه آبی نیز در این محوطه به چشم می خورد که دلیل آبادانی این پارک جنگلی محسوب می شود. مساحت این پارک جنگلی برابر با 40 هکتار است و  پوشش گیاهی منطقه شامل درختان بید و گز می شود. در این محوطه امکانات رفاهی نیز وجود دارد که شامل سرویس بهداشتی، نمازخانه و آلاچیق هایی برای نشستن می شود. بسیاری از افراد با خرید بلیط قطار جاجرم به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن از مستر بلیط، خود را به این شهر می رسانند و از زیبایی ها و آثار تاریخی آن دیدن می کنند.

راه های دسترسی به پارک جنگلی

همانطو که در بخش های قبل عنوان کردیم این پارک جنگلی در 18 کیلومتری شهر جاجرم قرار دارد. برای رفتن به این محوطه نیاز است از سمت جاجرم در جاده جاجرم به سنخواست قرار بگیرید و پس از طی مسیری وارد جاده ای فرعی شوید که به صورت خاکی است. این کار را بهتر است با خودرو شخصی انجام دهید تا راحت تر به این مکان برسید.

بازدید از پارک جنگلی تنگه گزی

بازدید از پارک جنگلی تنگه گزی

دیدار از این محوطه رایگان است و نیازی نیست برای اینکه به این مکان بروید هزینه ای را بپردازید. ولی لازم است نکاتی را در خصوص گشت و گذار در این محل برای شما ذکر کنیم. اول اینکه در این مکان فروشگاهی برای خرید وسایل مورد نیازتان وجود ندارد پس حتما چیزهایی که احتیاجتان می شود را با خود به همراه ببرید. نکته ای دیگر در مورد نگهداری از محیط زیست اطراف است، به هیچ عنوان زباله های خود را در محیط به جای نگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.