روستای شیت

0 241

روستا گردی را می توان یکی از جذاب ترین نوع های سفر کردن دانست که روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود. طی سال های اخیر، گسترش بی رويه شهرنشينی، اشباع ظرفيت تحمل شهر، دشوار شدن زندگی شهری و پيدايش مشكلات روحی و روانی ناشی از آن و هم چنين محدود شدن زمينه های فراغتی، سبب گرديده است تا ساكنان شهر ها با يافتن كوچك ترين فرصتی به روستاهای اطراف گسيل پيدا کنند تا علاوه بر استفاده از اوقات فراغت خود، بار روانی اين مشكلات را نيز كاهش دهند. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادر شهرها و شهر های بزرگ گسترش پيدا کردند و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافته و نواحی روستایی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهر های بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. در ایران می توان رستاهای بسیاری را پیدا کرد که محل مناسبی برای سفر و گردش به شمار می آیند. یکی از این روستاها روستای شیت در شهرستان طارم استان زنجان نام دارد که سالانه افراد زیادی به آنجا می روند.

معرفی روستای شیت

معرفی روستای شیت

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری در شهرستان طارم اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. شهرستان طارم یکی از شهرستان های قدیمی استان زنجان است که علاوه بر اینکه پیشینه ای تاریخی دارد، جاذبه های گردشگری متنوعی را در خود جای داده است. این شهرستان دارای آب و هوایی کوهستانی است که در کنار دیگر المان های طبیعی آن، این منطقه را به مرکز مناسبی برای گردشگری تبدیل کرده است. یکی از جاذبه های گردشگری آن، روستای شیت نام دارد که از توابع بخش چورزق شهرستان طارم در استان زنجان به شمار می رود. این روستا از روستاهای نمونه گردشگری محسوب می شود و دارای ظرفیت ‌های زیبای طبیعی بسیار و روستایی کوهستانی است. روستای شیت در بخش شمالی استان زنجان واقع شده شده و فاصله آن تا مرکز استان حدود ۶۰ کیلومتر و تا نزدیک ترین شهر ۸ کیلومتر و تا مرکز شهرستان ۳۸ کیلومتر است. این روستا قدمتی 500 ساله با گویش محلی آن زبان ترکی است. هر سال در خرداد ماه جشنواره برداشت گیلاس در این منطقه برگزار می شود که با شور و استقبال گردشگران بسیار همراه است.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

اصلی ترین جاذبه گردشگری روستا، طبیعت آن به شمار می آید که گردشگران را به سمت خود جذب می کند. در این روستا می توان شاهد چشمه سارها، رودخانه چهار فصل، غار سید باغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب و چندین جاذبه طبیعی بود. با سفر به این روستا می توانید زمانی را در اطبیعت بی نظیر آن به استراحت بپردازید و از انرژی های مثبتی که از سمت طبیعت به شما می رسد نهایت استفاده را بکنید. قلعه شیت، سنگ‌ های دختر و پسر و … را می توان آثار تاریخی این روستا دانست که سالاه گردشگران زیادی از آنها بازدید می کنند. امامزاده سید محمد ماهوری، نیز جاذبه مذهبی این خطه به حساب می آید که از نوادگان حضرت امام محمد باقر علیه السلام است. بنای این بقعه مربوط به قرن هفت هجری می شود و چند قطعه سنگ قبری که بدست آمده نشان می دهد که در زمان صفویه مرمت شده است. بقعه امام محمد ماهوری در پشت قلعه شیت قرار دارد و برای رسیدن به این بنا باید از روستای درام و یا شهر چورزق به طرف روستای شیت حدود ده کیلومتر راه پیمود. این روستا از روستاهای پلکانی است که در دامنه کوه قرار دارد و خانه های آن با مصالح بومی ساخته شده است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

این روستا در شهرستان طارم در استان زنجن قرار دارد و برای اینکه به این روستا بروید می توانید بلیط اتوبوس طارم را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به شهر آب بر، مرکز شهرستان، بروید. پس از رسیدن به آب بر وسایل نقلیه ای در این شهر وجود دارند که به این روستا می روند می توانید با آنها همراه شوید و به روستا برسید.

بازدید از روستای شیت

گشت و گذار در روستا و دیدار از جاذبه های آن شرایط خاصی ندارد و می توانید به صورت رایگان از آنها دیدن کنید. اگر بخواهید شب را در روستا بگذرانید می توانید از روستاییان خانه کرایه کنید. بهتر است در فصل تابستان یا بهار به این خطه سفر کنید و تا اوج طعم زیبایی های طبیعی و همینطور آب و هوای مطبوع آن را بتوانید بچشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.