آبشار وزنه سر

0 180

طبیعت گردی یکی  از اشکال سفر کردن به شمار می رود که در آن افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. المان های گوناگونی در طبیعت وجود دارد که افراد را به سمت خود می کشانند و طبیعت گردی را شکل می دهند. طبیعت گردی، یکی از الگوهای فضایی گردشگری شکل گرفته در عصر پسامدرن به شمار می رود. یکی از این المان ها آبشارها هستند که در جای جای ایران وجود دارند. این پدیده های طبیعی را می توان یکی از زیا ترین و رویایی ترین پدیده های موجود در طبیعت دانست که به فضای اطراف خود زیبایی و طراوت را هدیه می دهند. آبشار نقطه ای در رودخانه است که آب به صورت عمودی از مکانی رو به پایین سرازیر می شود. برخی مواقع آبشار ها در مکانی ایجاد می شوند که آب برف ها پس از آب شدن از صخره ای به زمین می ریزند. یکی از آبشارهای ایران که زیبایی به خصوصی نیز دارد، آبشار وزنه سر نامیده می شود و در استان زنجان و شهرستان طارم قرار گرفته است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهیم پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی آبشار وزنه سر

معرفی آبشار وزنه سر

شهرستان طارم که در استان زنجان واقع شده است یکی از زیباترین شهرستان های این استان به شمار می رود، که در عین داشتن تاریخی بلند و بالا از طبیعتی بی مانند نیز برخوردار است. عبور رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی از این شهرستان توانمندی های کشاورزی را دو چندان کرده و باعث رشد، توسعه و رونق اقتصادی منطقه گردیده است، تا حدی که به عنوان قطب کشاورزی به ویژه در زمینه کشت محصول زیتون این منطقه را به عنوان منطقه راهبردی کشاورزی استان می شناسند. در این شهرستان یکیی از قشنگ ترین آبشارهای ایران جا خوش کرده است که به نام آبشار وزنه سر شهرت دارد. این آبشار در روستایی با همین نام قرار دارد و فاصله اش از مرکز شهرستان طارم در حدود 17 کیلومتر می شود. آبشارهای وزنه سر از چند آبشار متفاوت تشکیل شده، که یکی از آنها از دو تای دیگر بزرگ تر است و شهرت بیشتری نیز دارد. برای دسترسی به آبشار اول از روستا، در حدود ۱ ساعت پیاده ‌روی لازم می شود و از آبشار اول تا آبشار دوم نیز ۳۰ دقیقه فاصله است.

ساختار و محیط طبیعی اطراف آبشار

ساختار و محیط طبیعی اطراف آبشار

اولین آبشار وزنه سر در فاصله 1.5 متری روستا قرار دارد و با نام کوثر 1 شهرت دارد، این آبشار از دو آبشار دیگر بلندتر و زیبات است. این آبشار فوق العاده از بلندای کوه پایین می آید و در میان انبوه درختان حوضچه ای را در پایین دست خود ایجاد می کند. این آبشار بسیار زیبا در نزدیکی امامزاده احمد(ع) قرار گرفته است و برخی معتقدند که این آبشار در گویش بومیان منطقه وزن نامیده می شده و روستا بر فراز این آبشار قرار می گرفته است و به همین دلیل وزنه سر نامیده می شد. برای رسیدن به آبشار دوم باید از مسیری سرسبز و با انبوه درختان در میان جنگلی زیبا پدیدار می شود و چند کیلومتری با آبشار اول فاصله دارد. این آبشار نیز صحنه ای زبیا را برای محیط خود خلق می کند. آخرین آبشار که با نام آبشار کوثر 3 مشهور است از بقیه آبشارها کوتاه تر است. البته به جز این سه آبشار، آبشارها کوتاه بلند دیگری نیز در این منطقه وجود دارد. رودخانه وزنه سر در نهایت از روستا عبور می کند و به رودخانه ای بلندتر می پیوندد. این روستا علاوه بر آبشارهای زیبا مناظر طبیعی بی بدیلی دارد که بسیار چشم نواز است. در مسیر این آبشارها، انبوه درختان از جمله گردو، فندق، زیتون، تمشک و زالزالک در میان پیچ و خم کوه‌ها، که رودخانه‌ای پر از آب در میان آن‌ها جریان دارد، دیده می شود.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

همانطور که در بخش های قبلی متوجه شدید این آبشارها در شهرستان طارم قرار دارد. برای اینکه به این شهرستان بروید می توانید بلیط اتوبوس طارم را از مستر بلیط به صورت آنلاین بخرید و به این منطقه سفر کنید. پس از رسیدن به مرکز شهرستان طارم می توانید با خودرو های نقلیه عمومی به سمت روستای وزنه سر حرکت کنید و در نهایت از این منطقه دیدن کنید.

بازدید از آبشار وزنه سر

برای دیدار از آبشار وزنه سر نیاز به شرط خاصی نیست، همین که بدانید توانایی پیاده روی های متعدد در این ناحیه را دارید، کافی است. بهتر است فصل بهار و تابستان را برا سفر به این منطقه انتخاب کنید تا بتوانید از زیبایی های بی نظیر منطقه کمال استفاده را بکنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.