خانه موزه شاملو کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

0 3,306

خانه موزه شاملو کجاست؟ خانه های قدیمی از آثاری تاریخی مهم هر شهری و منطقه ای به شمار می آیند، برخی از این خانه ها به خاطر صاحب خانه است که معروف و مشهور می شوند و بر خی دیگر از لحاظ معماری به شهرت می رسند.

خانه هایی که به خاطر صاحبانشان معروف شده اند شاید اصلا از لحاظ معماری دارای ویژگی خاصی نباشند ولی همینکه فردی در آن زندگی می کرده است، که شاید برگی از تاریخ یک کشور را رقم زده و یا اثری از خود به جای گذاشته که فرد را مهم کرده است، دارای اهمیت هستند.

از این دست خانه ها در ایران ما بسیار است که از میان آنها خانه شاملو که امروزه به موزه نیز تبدیل شده، از شهرت خاصی برخوردار است و دلیل آن زندگی همراه با عشق شاملو در این خانه است.

معرفی خانه موزه شاملو

معرفی خانه موزه شاملو

خانه موزه شاملو در شهرستان فردیس استان البرز قرار دارد و یکی از آثار گردشگری این شهر محسوب می شود. دلیل شهرت این خانه معماری خاص آن نبوده، بلکه وجود شاعر بنام ایرانی احمد شاملو معروف به بامداد بوده است.

این خانه که سالیان دراز محل زندگی احمد شاملو بود امروز به عنوان خانه موزه از آن استفاده می شود و وسایل شخصی، دست نوشته ها و … از شاملو در این مکان نگهداری می شود. هر چند خانم آیدا سرکیسیان همسر احمد شاملو هنوز در این مکان زندگی می کند. این خانه امروزه فقط با هماهنگی قبلی به روی علاقه مندان به این شاعر گشوده می شود.

اگر به مطالعه در مورد خانه های این چنینی علاقه مند هستید می توانید به سراغ مجله مستر بلیط بروید و در مورد خانه های تاریخی در شهرهای مختلف، که گاه از لحاظ معماری و برخی مواقع به خاطر صاحبشان شهرت دارند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درباره احمد شاملو

درباره احمد شاملو

احمد شاملو در سال 1304 متولد شد وی به علت شغل پدرش در یک شهر به خصوص زندگی نکرده است و در شهرهای مختلفی تحصیلات خود را ادامه داده است. در سال 1322 به علت اعتراضات سیاسی خود در دوران پهلوی به زندان می افتد پس از این تحصیل را به طور کلی کنار می گذارد. او شغل های متفاوتی در زندگی خود داشت که از آن جمله می توان به  شاعر، فیلم‌ساز، روزنامه‌نگار، پژوهشگر، مترجم، فرهنگ‌نویس اشاره کرد.

شهرت شاملو به خاطر  شعر سپید است که به شعر شاملوئی معروف است و بر گرفته از شعر سپید فرانسوی است. از نقاط عطف زندگی شاملو می توان به آشنائی با نیما یوشیج و آیدا سرکیسیان اشاره کرد. آیدا در زندگی شاملو تاثیرات بی شماری داشت و بسیاری از شعرهای شاملو در وصف آیدا سروده شده است، آیدا: درخت و خنجر و خاطره! و آیدا در آینه، از آثاری هستند که او برای آیدا نوشته است.

همه‌ی برگ و بهار

در سرانگشتانِ توست.

هوای گسترده

در نقره‌ی انگشتانت می‌سوزد

و زلالیِ چشمه‌ساران

از باران و خورشیدِ تو سیراب می‌شود.

شاملو حوادث زیادی را در دوران زندگی اش پشت سر گذاشت و در سال ها آخر عمرش در خانه ای در شهرک دهکده فردیس زندگی می کرد، که امروز به عنوان خانه موزه شاملو شهرت دارد او در سال 1379 در این خانه درگذشت.

برای سفر به فردیس بهترین روش استفاده از اتوبوس است، اگر تصمیم به این کار گرفتید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و از مزایا و تخفیفات آن بهره مند شوید.

راههای دسترسی به خانه موزه شاملو

راه‌های دسترسی به خانه موزه شاملو

این خانه همانظور که قبلا اشاره شد در شهرک دهکده فردیس قرار دارد پس اگر تمایل به دیدار از این خانه دارید باید به این منطقه سفر داشته باشید.

بازدید از خانه موزه شاملو

از آنجائی که خانم آیدا شاملو هنوز در این خانه زندگی می کند برای بازدید از این خانه باید با هماهنگی قبلی بروید و بدون این کار نمی توانید از این مکان دیدن کنید.

در صورتی که از جمله کسانی هستید که به این خانه رفتید می توانید از تجربتان در مورد آن را با ما درمیان بگذارید. 

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.