مقبره میرحیدر (گورخانه)

مقبره میرحیدر (گورخانه) کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

مقبره میرحیدر (گورخانه) کجاست؟ یکی از مراکز گردشگری در ایران، مقبره ها هستند که بیشتر آن ها به امامزادگان تعلق دارند و برخی دیگر نیز به افرادی معروف و سرشناس متعلقند. کشور ایران از این حیث بسیار غنی است و در هر یک از شهرهای آن می توان یکی از این مقابر را پیدا کرد.

دلیل این موضوع را می توان در ارزش و احترامی که مردم ایران برای افراد معروف و امامزادگان قائل بودند، یافت. ساختمان برخی از این مقابر به دوران های بسیار گذشته بر می گردد به همین خاطر  از ارزش معماری خاصی بر خوردار هستند.

البته این نکته را نیز باید مطرح کنیم که اکثر ساختمان این بنا ها در گذشته ساخته شده اند ولی در طول سالیان مورد مرمت قرار گرفتند و یا به کلی بازسازی شده اند. شهرستان جیرفت  که از با قدمت ترین شهرهای استان کرمان است از این موضوع مستثی نیست و مقبره میرحیدر (گورخانه) در این شهر قرار دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط به آن می پردازیم.

معرفی مقبره میرحیدر (گورخانه)

معرفی مقبره میرحیدر (گورخانه)

این مقبره در منطقهٔ اسفندقه از توابع شهرستان جیرفت استان کرمان قرار دارد  و قدمت بنای آن را مربوط به دوران صفویه می دانند که با نام گورخانه نیز شهرت دارد.

این بنا مقبره یکی از عرفای دوران صفویه است که همراه خاندانش به منطقه اسفندقه جیرفت، دهستانی در ۲۷ کیلومتری جیرفت در استان کرمان، پس از نبرد بین عثمانیان و صفویان از مهمنه خاوران در ترکمنستان مهاجرت کردند و در این قسمت ساکن شدند.

گفته می شود که میر مهنی از نوادگان ابوسعید ابوالخیر بوده است که در سالهای اولیه ورود ایل مهنی به این منطقه با درایت مهاجرین را یاری و رهبری نمود. این بنا از جمله آثاری در این شهرستان است که آن را در  میراث ملی ایران ثبت کرده اند.

معماری مقبره میر حیدر

معماری مقبره میر حیدر

این مقبره دارای پلانی هشت ضلعی است که از داخل به صورت چهار ضلعی دیده می شود. بر روی کلیه اضلاع آن طاق های جناغی و ایوان هایی دیده می شود که بر زیبایی آن افزوده است. این بنا که به صورت دو طبقه ساخته شده است بر روی سقفش گنبدی دو پوش دارد که باعث استحکام هر چه بیشتر آن شده است.

ساخت این گنبد سال ها پس از ایجاد بنا انجام گرفت. تزئینات رنگی بنا شامل رنگ قرمز در ایوان های داخلی و رنگ قرمز و سبز در گنبد و درهای ورودی با تزئینات مشبک بوده که به مرور زمان از بین رفته اند.

نمای خارجی بنا با استفاده از آجر انجام شده است و علاوه بر تزئینات مذکور از گچ بری برای زیبا تر کردن آن نیز استفاده کرده اند. در داخل ساختمان چندین سنگ قبر مرمری وجود دارد که متعلق به میرحیدر مهنی و یاران و نزدیکان وی است.

برای سفر به جیرفت گزینه های مختلفی وجود دارد که اتوبوس می تواند در حین اینکه قیمت ارزان تری دارد، آسایش مناسبی را نیز برای شما به همراه داشته باشد؛ برای خرید بلیط اتوبوس جیرفت می توانید به مستر بلیط مراجعه کنید.

راه های دسترسی به مقبره میرحیدر

راه های دسترسی به مقبره میرحیدر

این بنا در دهستان اسفندقه، در 75 کیلومتری شهر جیرفت، قرار دارد. برای رفتن به این مکان می توانید هم از وسایل حمل و نقل عمومی و هم از خودرو شخصی استفاده کنید و هیچ محدودیتی از این لحاظ برای شما وجود ندارد.

بازدید از مقبره میرحیدر (گورخانه)

این مقبره درون باغی زیبا قرار دارد، پس اگر به این منطقه سفر کردید دیدار از این مکان را از دست ندهید. در زمان دیدار ساختمان مقبره می توانید در باغ و روستا نیز گردشی داشته باشید و از آب و هوای فوق العاده آنجا بهره مند شوید و لحظاتی را به دور از استرس و شلوغی بگذرانید.

اگر تجربه دیدار از این بنا را داشته اید می توانید نظرات خود را در ادامه همین مطلب برای ما ارائه کنید. 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *