فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری کجاست؟ معرفی + راه‌های راتباطی

0 1,471

فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری کجاست؟ ساری مرکز استان مازندران و از شهرهای شمالی ایران است. این شهر تا ساحل دریای خرز 28 کیلومتر فاصله دارد. ساری از پر جمعیت ترین شهرهای شمالی می‌باشد که  در کوهپایه های البرز قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا 54 متر است که جزو کم ارتفاع ترین های شهر های ایران قرار می‌گیرد.

آب و هوای ساری در تابستان مرطوب و خنک و در زمستان سرد و خشک است. از مراکز گردشگری شهر می توان تپه گل نشین، کهنه باغشاه، نوباغشاه، خانه رمدانی، عمارت کلبادی، آب انبار نو، پناهگاه حیات وحش دشت ناز، تالاب نیلوفر آبی حمیدآباد و … را نام برد.

صنایع دستی آن شامل صنایع چوبی، لاک تراشی، در ضریح، صندوق مزار، ارسی، دانه پاش، جوله می‌شود. برای سفر به این شهر می‌توانید از طریق مستر بلیط، بلیط خود را تهیه کنید و تجربه خرید آسان را برای خود رقم بزنید.

فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری امکان سفر به این شهر از طریق هوائی را امکان پذیر کرده است. اگر قصد سفر هوائی به این شهر را دارید می توانید به ادامه این مطلب توجه نمائید.

فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

درباره فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

زمان تاسیس فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری به سال 1326 برمی‌گردد. این فرودگاه در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر و در ارتفاع 11 متری از سطح دریا بنا شده است. محل بنای این فرودگاه در نزدیکی منطقه ای به نام دشت ناز قرار دارد دلیل نام گذاری آن نیز همین منطقه است.

مالکیت این فرودگاه را شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دارد و گرادننده آن شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور است. این فرودگاه خدمات خود را به استان مازندران و شهرهای اطراف ارائه می‌دهد.

مساحت آن در حال حاضر 120 هکتار می‌باشد. این فرودگاه دارای یک باند پرواز به طول 2648 و عرض 45 متر و جهت 34-16 است. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۵۰۰ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام گرفته است که طی آن ۴۵۵ نفر مسافر و ۳۵٬۰۶۰ کیلوگرم بار جابجا شدند.

هتل‌های فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

این فرودگاه دارای 5 هتل با نام های بادله، اسرم، نارنج، عرب و سالاردره است. این هتل ها در مناطق مختلفی از استان مازندارن قرار دارند که سرپرستی و مالکیت آن ها به فرودگاه ساری تعلق دارد. هتل بادله در 10 کیلومتری فرودگاه و در نزدیکی شهر ساری واقع شده است.

هتل اسرم نیز در 15 کیلومتری فرودگاه در نزدیکی پل تجن واقع شده است. هتل نارنج نیز در منطقه صفر آباد در فاصله 30 کیلومتری از فرودگاه قرار دارد. هتل عرب در جاده فرودگاه به ساری واقع شده است.

هتل سالاردره بیشترین فاصله را از فرودگاه دارد. این هتل در منطقه دروار قرار دارد. تمامی این هتل ها دارای امکانات مناسب و بالائی هستند. برای استفاده از این هتل ها می‌توانید از داخل فرودگاه اقدام به رزرو هتل نمائید.

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری دارای سه ترمینال مسافربری است. ترمینال داخلی، ترمینال خارجی و ترمینال حج، سه ترمینال این فرودگاه به شمار می آید. ترمینال داخلی که بیشترین پرواز ها از آن انجام می‌گیرد دارای وسعتی برابر با 3250 متر مربع است.

این ترمینال دارای سالن عمومی و ترانزیت است. از سالن ترانزیت برای انتقال مسافرین به هواپیما استفاده می‌شود. امکانات این ترمینال بر اساس احتیاجات مسافران ایجاد شده است. ترمینال خارجی این فرودگاه دارای مساحتی برابر با 1650 متر مربع است.

از این ترمینال برای پروازهای خارجی استفاده می‌شود. میزان این پروازها به نسبت ترمینال داخلی بسیار کمتر است. ترمینال حج تنها در زمان‌هائی که پرواز حج برقرار باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مساحت آن برابر با 2700 متر مربع می‌باشد.

مسیرهای پروازی فرودگاه

از فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری برای تمامی فرودگاه های پرتردد ایران پروازهائی وجود دارد. این مسیرها شامل فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه شهید سلیمانی اهواز، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بندرعباس، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه شهید مدنی تبریز و فرودگاه خلیج فارس عسلویه می شود.

پروازهای خارجی این فرودگاه برای کشورهای همسایه و مجاور خلیج فارس انجام می‌شود. همچنین به صورت فصلی سفرهای حج از طریق آن صورت می‌پذیرد.

شرکت‌های هواپیمائی فعال در فرودگاه

شرکت های هوائی متعددی در این فرودگاه پروازهائی را ارائه می‌دهند. شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی کاسپین، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی آتا، شرکت هواپیمائی کیش ایر و شرکت هواپیمائی وارش از جمله این شرکت ها هستند. این شرکت ها هم پروازهای داخلی و هم پروازهای خارجی را پشتیبانی می‌کنند.

امکانات رفاهی فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

امکانات رفاهی فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

این فرودگاه دارای امکانات رفاهی متناسب با نیاز مسافران است. از این امکانات می‌توان به نمازخانه، فروشگاه شاهد، کافی شاپ(محل شار‍ژ تلفن همراه)، کتابخانه، سرویس بهداشتی معلولین، هتل، حمل نقل، کمک های اولیه، بانک، پست، پارکینگ، گذرنامه و گمرک اشاره کرد.

این فرودگاه دارای دو پارکینگ روباز است که به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی هستند. برای قرار دادن خودرو شخصی در طول مدت طولانی نیز می‌توانید از این پارکینگ ها استفاده کنید.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

برای طی کردن مسافت فرودگاه تا شهر را می توانید از تاکسی های فرودگاهی که در داخل محوطه فرودگاه قرار دارند استفاده کنید.

فرودگاه های تابعه فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

فرودگاه نوشهر و فرودگاه رامسر از جمله فرودگاه هایی‌اندکه وابسته به فرودگاه اصلی ساری یعنی فرودگاه دشت ناز هستند.

فرودگاه نوشهر

شهر نوشهر در حاشیه دریای خزر و در فاصله 160 کیلومتری از ساری واقع شده است. این شهر دارای فرودگاهی در قسمت شمال غربی شهر است که در ارتفاع 19 متری پایین تر از سطح دریا قرار دارد.  فرودگاه نوشهر زمانی که در سال ۱۳۳۲ افتتاح شد تنها دارای یک باند خاکی بود و در سال ۱۳۶۲ ترمینال جدید در آن احداث گردید.

این فرودگاه دارای جایگاه سوخت، سالن همایش و مجتمع رفاهی کارکنان شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور می باشد. فرودگاه نوشهر  دارای یک پارکینگ روباز کنار ترمینال داخلی با ظرفیت پذیرش 100 دستگاه خودرو می‌باشد. این پارکینگ به صورت 24 ساعته خدمات خود را به مسافران ارائه می‌دهد.

مساحت این فرودگاه حدود ۸۵ هکتار و یک باند به طول 2150 متر دارد که قابلیت پذیرش هواپیماهای متوسط پیکر در شرایط معمولی و پهن پیکر در شرایط خاص را دارد. فرودگاه نوشهر به دلیل حضور متناوب رهبر ایران و مقامات لشگری و کشوری بلند پایه، دارای ساختمان و امکانات خاص تشریفاتی بوده و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردار است.

ارگان های مستقر در این فرودگاه شامل سپاه حفاظت هواپیمائی، پلیس فرودگاه، سوخت گیری هواپیمائی، هواشناسی و شرکت هواپیمائی آسمان می‌شود. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۷۰ هواپیما در آن نشست و برخاست داشتند و ۳۳٬۸۶۸ نفر مسافر و ۳۳۵٬۲۳۷ کیلوگرم بار طی این پرواز ها جا به جا شدند.

این فرودگاه پروازهای مختلفی برای فرودگاه بندر عباس، فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه شهید دستغیب شیراز، فرودگاه ایلام، فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه شهید سلیمانی اهواز دارد. این پروازها توسط شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی کارون و شرکت هواپیمائی تابان اجرا می‌شود.

فرودگاه نوشهر

فرودگاه رامسر

رامسر از شهرهای توریستی و پر رفت و آمد استان مازندران است که در فاصله 230 کیلومتری شهر ساری قرار دارد. فرودگاه رامسر در قسمت شرقی شهر و در ارتفاع 21 متری پایین تر از سطح دریا واقع شده است.

فرودگاه رامسر در ابتدا یک فرودگاه خصوصی بود که تنها خاندان سلطنتی، خارجی ها و اشخاص خاص از آن استفاده می‌نمودند. بعد از انقلاب این فرودگاه به صورت عمومی درآمده و کلیه افراد اجازه استفاده از آن را پیدا کردند.

مساحت این فرودگاه 120 هکتار و دارای باند پروازی به طول 1500 و عرض 30 متر می‌باشد. با پیشرفت هائی که در صنعت هوائی جهان صورت گرفت و استقبال مردم از سفرهای هوائی این فرودگاه نیز به موازات این پیشرفت ها توسعه پیدا کرد و در حال حاضر پروازهای بسیاری دارد.

این پروازها در روزهای خاص و تعطیلات به 16 سفر رفت و برگشت در روز نیز می‌رسد. این فرودگاه مرز هوائی به حساب می آید. طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد، 890 نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه صورت گرفت و ۴۶٬۸۸۵ نفر مسافر و ۳۳۲٬۷۹۹ کیلوگرم بار از طریق این پروازها جابجا شدند.

فرودگاه رامسر همچنین دارای یک ترمینال داخلی با وسعت 1000 متر مربع است. از امکانات موجود در این ترمینال می توان نمازخانه، کافی شاپ(محل شار‍ژ تلفن همراه)، کتابخانه، سرویس بهداشتی معلولین، عابر بانک و بسته بندی کالا نام برد.

مسیرهای پروازی آن تهران – رامسر – تهران ، اصفهان – رامسر- اصفهان  و رامسر- مشهد – رامسر هستند که توسط شرکت هواپیمائی ایران ایر انجام می‌شوند. امکانات رفاهی این فرودگاه حمل نقل، کمک های اولیه، بوفه، تاکسی و عابر بانک هستند.

فرودگاه رامسر

راه‌های ارتباطی با فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری

 

اطلاعات ارتباطی فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری

سامانه گویا اطلاعات پرواز 199      01133718199
سامانه گویا اداره کل فرودگاه‌های استان مازندران 01133710000
اداره روابط عمومی 01133718004
فکس 01133722404
آدرس ایمیل sarimail@airport.ir
کد پستی 64811-48451

شماره های تماس فرودگاه نوشهر

شماره تماس فرودگاه نوشهر 01152323112
شماره نمابر  01152323116
شماره VOIP فرودگاه 01133718011

شماره های تماس فرودگاه رامسر

شماره تلفن 8- 01155226377
روابط عمومی با داخلی    7208

اگر تجربه سفر از فرودگاه بین‌المللی دشت ناز ساری را داشته اید می توانید در بخش کامنت ها درباره آن برای ما بنویسید. 

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.