موزه باستان شناسی شهرکرد

0 219

کشور ما، از جمله کشورهایی است که تاریخ و فرهنگ غنی دارند و مطالعه گذشته آن ها می تواند بسیار جالب باشد. موزه های باستان شناسی، به افراد علاقه مند در این زمینه کمک می کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت کامل و جامع و از یک منبع مشخص به دست آورند. یکی از این موزه های موجود در ایران، موزه باستان شناسی شهرکرد است که سالانه افراد زیادی از شهرهای دور و نزدیک از آن بازدید می کنند. با وجود فراوانی جاذبه ها در شهرکرد، این موزه یکی از محبوب ترین هاست و بسیاری از گردشگران تنها برای دیدن آن، شهرکرد را مقصد خود قرار می دهند. این موزه در منطقه حمام پرهیزگار، واقع شده در خیابان ولیعصر ساخته شده و حتی در لیست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. در موزه باستان شناسی استان چهارمحال و بختیاری، وسایل دوره های بسیار قدیم یافته شده است از تاریخ گذشته این استان، مانند نوع خاصی از لیوان، سنگ و ظروف و سایر ابزار مربوط به تمدن پیشین ایران نگهداری می شوند.

تاریخچه موزه باستان شناسی شهرکرد

این موزه باستان شناسی که در گروه جاذبه های فرهنگی و تاریخی قرار دارد، از سال 1382 تا کنون به فعالیت خود ادامه داده و از همان ابتدا، مورد توجه مردم ایران قرار گرفته است. جالب است بدانید، ساختمان این موزه در ابتدا به حمام پرهیزگار تعلق داشت که علت معروفیت آن با نام پرهیزگار، کمک این خانواده در ساخت حمام بود و خود حمام نیز در زمان پهلوی ایجاد شده بود. همین امر را، می توان دلیل معروف بودن موزه باستان شناسی این شهر به حمام پرهیزگار دانست.

تاریخچه موزه باستان شناسی شهرکرد

معرفی بخش های مختلف

همان طور که گفته شد، در این موزه انواع مختلف وسایل قدیمی دوره های مختلف قرار داده شده اند که شما با توجه به علایق خود، می توانید از آن ها دیدن کنید. در ادامه بخش های موزه را به شما معرفی می کنیم.

دوره پیش از تاریخ

وسایل موجود در این بخش، بسیار قدیمی هستند و حتی ریشه بعضی از آن ها، به حدود 9000 سال پیش بازمی گردد. از جمله وسایل موجود در دوره پیش از تاریخ، می توان به ابزارهای سنگی و سفالی اشاره کرد که برخی از آن ها به علت قدیمی بودن، به مراقبت ویژه ای نیاز دارند.

دوره تاریخی

در این قسمت موزه، اشیای فلزی، سفالی و … مربوط به دوره قبل از میلاد نگهداری می شوند. معمولا این بخش بیش تر از سایر قسمت ها مورد توجه قرار می گیرد.

دوره اسلامی

وسایل دوره اسلامی موزه، با وجود داشتن قدمت کم تر، زیبایی خاصی دارند و گردشگران را به سرعت جذب خود می کنند. در این قسمت، انواع مهر و سکه دوره های تاریخی مختلف، فرش و قالیچه های معروف، پیمان و عهدنامه ها و … از اهمیت سرشاری برخوردار هستند. جهت آشنایی با سایر وسایل موجود در موزه و سایر قسمت ها، می توانید با مراجعه به مجله مستر بلیط، جواب سوال های خود را پیدا کنید. جهت راحتی گردشگران، هتل و مهمان پذیرهای مختلفی در نزدیکی موزه ساخته شده اند که شما با توجه به قیمت ها و همچنین سلیقه خود، می توانید به دل خواه از بین آن ها انتخاب کنید. لازم به ذکر است، در محدوده اطراف موزه باستان شناسی، چند کافی شاپ، رستوران و سایر مغازه های ضرروی وجود دارند و نیاز گردشگران خود را برطرف می کنند.

جاذبه های نزدیک به موزه باستان شناسی شهرکرد

خوشبختانه در این شهر جاذبه ها با فاصله هایی تقریبا نزدیک به هم ساخته شده اند و با بازدید از یک جاذبه، امکان برخورداری از تجربه حضور در سایر مکان های گردشگری هم برای شما به وجود می آید.

پارک جنگلی تهلیجان

این پارک که در روزهای تعطیل با جمعیت زیاد مردم بومی و اهالی سایر شهرها شلوغ می شود، یکی از محبوب ترین پارک ها در شهرکرد به شمار می آید. در پارک جنگلی تهلیجان، انواع وسایل ورزشی و وسایل مخصوص بازی برای کودکان وجود دارد. دسترسی راحت به زمین تنیس پارک، از دیگر دلایل اهمیت آن است.

خانه ستوده چالشتری

بازدید از این جاذبه، برای تمامی علاقه مندان به تاریخ چهارمحال و بختیاری ضروری است. چرا که در خانه ستوده چالشتری، یکی از خان های بزرگ این منطقه برای مدت تقریبا زیادی زندگی می کرده است. این خانه، دو حیاط به نام های بیرونی و اندرونی دارد که معماری هر کدام از آن ها حیرت بازدید کننده ها را برمی انگیزد. اگر شما هم به تاریخ گذشته شهرهای ایران و به خصوص استان چهارمحال و بختیاری علاقه مند هستید، با مطالعه سایت مستر بلیط، می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در این باره و همچنین درباره بقیه جاذبه ها مثل آبشار کوهرنگ، چشمه دیمه و مانند این ها به دست آورید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

آب و هوای هر استان، در یک سری فصل های خاص معتدل است و در بعضی فصل ها مناسب سفر، به خصوص برای مردم سایر شهرها که به آب و هوای خاص آن منطقه عادت ندارند، مناسب نیست. به گفته گردشگران حرفه ای، بهترین زمان سفر به چهارمحال و بختیاری و شهر کرد، فصل های بهار و تابستان به دلیل خنک و معتدل بودن هوا نسبت به سایر فصل ها هستند. پس با بازدید از این منطقه در زمانی مناسب، سفری خاطره انگیز را به خود هدیه دهید. ساعات بازدید از این موزه در فصل های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، در هنگام بهار و تابستان، از صبح زود تا عصر می توانید به موزه بروید ولی در سایر فصل ها با توجه به زمان تاریکی هوا، ممکن است موزه زودتر از زمان معمول تعطیل شود. در نظر داشته باشید که برای دیدن تمام بخش های موزه، باید حداقل یک ساعت وقت تان آزاد باشد. بنابراین بهتر است از قبل از آماده شدن، برنامه های خود را تنظیم کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

علاوه بر سفر با ماشین شخصی به این شهر، امکان سفر با اتوبوس نیز به شهر کرد وجود دارد و شما می توانید بلیط اتوبوس شهر کرد را تهیه کنید و از لذت تماشای مناظر اطراف و یا حتی آشنایی با افراد جدید بهره مند شوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.