در تمامی شهرهای کشور می توان آثار و نشانه هایی را از فرهنگ پیشینیان مشاهده کرد. بیرجند یکی از شهرهایی است که تعداد زیادی از این نشانه ها را درون خود جای داده است. این شهر که در خراسان جنوبی قرار دارد، دارای جاذبه های متنوعی است، به همین علت هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. جاذبه های گردشگری بیرجند به قدری زیاد هستند که با سفری یک یا دو روزه نمی توان از تمامی آن ها بازدید به عمل آورد. یکی از این جاذبه ها موزه پهلوانی  بیرجند نام دارد، که یاد آور ورزیدگی، قدرت و دلاوری مردان سرزمین ایران، است.  پهلوانان به ورزش های باستانی در زورخانه ها می پردازند که امروزه به دست فراموشی سپرده شده است. برای آشنا شدن با ویژگی های این موزه بی نظیر می توانید به مجله مستر بلیط مراجعه نمایید.

تاریخچه

زورخانه ها در زمان های گذشته مورد توجه زیادی قرار می گرفتند به نحوی که تنها ورزشی که در میان مردم رایج بود کشتی های زورخانه ای بود. پهلوانان و افراد با خصلت و جوانمردان به ورزش های باستانی علاقه زیادی داشته اند. زورخانه امیر عرب که امروزه به موزه پهلوانی معروف است قدمتی 200 ساله دارد یعنی زمان احداث آن به دوران حکومت قاجاریان باز می گردد. این زورخانه که در بین دو بند باروت کوبان و حاجی محمد جعفر ساخته شده بود مردم به آن لوبند می گفتند که امروزه در آن ورزش های باستانی را به نمایش گذاشته اند. بازدید از موزه ها برای افرادی که به تاریخ علاقه دارند می تواند بسیار لذت بخش باشد از این رو اگر شما هم قصد دارید از موزه میراث پهلوانی بازدید به عمل آورید می توانید بلیط هواپیما بیرجند را خریداری نمایید و راهی سفر به سوی بیرجند شوید.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخشی های مختلف

یکی از اولین موزه های پهلوانی کشور زورخانه امیر عرب نامیده می شود، که هدف از آن آشنا کردن مردم با ورزش های زورخانه ای و آداب و سنت پهلوانی است. این زورخانه را در سال ۱۳۸۰ بازسازی کردند و ساختمان جدیدی را ساختند که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. درون این موزه می توانید ماکت ها و تندیس هایی از ورزشکاران را مشاهده نمایید که در حال  انجام دادن حرکت های ورزشی هستند، همچنین اشیائی مثل خنجر، میل، ابزارهای پهلوانی و … را می توان مشاهده کرد. این موزه که صاحب آن مهدی قمری پیشکسوت ورزش باستانی نام دارد، سالانه پذیرای گردشگران بیشماری است. این موزه با پنج گنبد و معماری بی نظیری که دارد می تواند چشم هر گردشگری را به سوی خود جذب کند. که علاقه مندان به ورزش های باستانی و آیین  پهلوانی می توانند برای بازدید از آن با استفاده از سایت مستر بلیط، بلیط مورد نیاز خود را خریداری نمایند و راهی این شهر شوند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از موزه ها نیازمند رعایت شرایط خاصی است، به عنوان مثال نباید به اشیائی که داخل موزه قرار دارند دست بزنید و آن ها را خراب کنید، چرا که اشیاهایی که درون موزه قرار دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. هنگام وارد شدن به موزه پهلوانی باید بهای بلیط ورودی را پرداخت نمایید.

آدرس و مسیر دسترسی

همان طور که در مطلب بالاتر ذکر شد موزه پهلوانی در شهر بیرجند واقع شده است که برای راهی شدن به سوی این شهر بسیاری از افراد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، چرا که احتمال خرابی ماشین وسط جاده می تواند لذت مسافرت را کمتر کند. کسانی که قصد دارند با اتوبوس راهی بیرجند شوند به راحتی می توانند بلیط اتوبوس بیرجند را خریداری نمایند و زمانی که به مقصد رسیدند از تاکسی هایی که در پایانه قرار دارند بهره ببرند. عده ای دیگر هنگام مسافرت علاقه دارند که از جاذبه های بین راهی هم لذت ببرند از این رو با وسایل حمل و نقل شخصی راهی سفر می شوند. شما زمانی که وارد شهر بیرجند می شوید باید به دنبال خیابان مطهری باشید، چرا که زورخانه امیر عرب یا موزه پهلوانی در این خیابان واقع شده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *