شهمیرزاد بهشتی گمشده در میان کویر است که درختان بلند گردوی آن زیبایی خاصی به این شهر کویری بخشیده است. شهمیرزاد به سرزمین تک درخت ها شهرت دارد که درختان اش مهریه دختران آن هستند. این شهر زیبا و سرسبز در 28 کیلومتری شمال سمنان و سنگسر واقع شده است. همانطور که می دانید سمنان استانی کویری است که آب و هوایی گرم و خشک دارد، اما قرار گیری شهمیرزاد در آن با آب و هوای مطبوعی که دارد بسیار حیرت انگیز است و توانسته نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید. در شهمیرزاد جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند بسیار لذت بخش باشد. اگر می خواهید با بهشت کویر ایران بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه شوید.

تاریخچه 

شهمیرزاد شهری تاریخی در شمال سمنان است که جنوب آن کویر و بی آب و علف و شمال آن پر از درختان سر به فلک کشیده و سر سبز است. شهمیرزاد در تابستان ها دارای آب و هوایی متعدل است اما زمستان های آن خیلی سرد هستند و از آن به عنوان بهشت کویر ایران یاد می کنند. شهمیرزاد بزرگ ترین باغ گردوی جهان را در دل خود جای داده است. این باغ گردو با مساحت 750 هکتار و 165 هکتار باغات آلو از نمادهای این شهر زیبا در منطقه کویری هستند. مردم این شهرستان با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد عمدتاً به کشاورزی و باغداری مشغول هستند. متوسط دمای سالیانه شهمیرزاد حدود 11 درجه سانتی گراد است و بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده جمعیتی بیش از 11 هزار نفر دارد.

تاریخچه 

شهمیرزاد 57 سال پیش از استان مازندران جدا گردید و جزء شهرستان های استان سمنان قرار گرفت و از لحاظ تاریخی شهری بین المللی محسوب می شود و باستان شناسان بر این باوراند که قدمت این شهر به سه هزار سال پیش باز می گردد. با توجه به قرار گیری این شهر در نزدیکی مازندران و ارتباط زیادی که مردم آن با مازندران دارند فرهنگ شهمیرزاد کاملا تحت تاثیر مازندران قرار گرفته به طوری که مردم این شهر به گویش شام رزایی صحبت می کنند و نقاط فرهنگی مشترک زیادی میان این دو شهر وجود دارد. در شهمیرزاد پارادوکس عجیبی از رنگ ها مشاهده می شود به طوری که با عبور از یک بیابان و منطقه کویری و آفتاب سوزان گردشگران وارد منطقه ای بسیار سرسبز و خوش آب و هوا می شوند که آسمان آبی، صدای آواز پرندگان و کوچه باغ های زیبا آن حیرت انگیز است. در این شهر زیبا جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیاری وجود دارد که اهمیت آن را دو چندان نموده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

استان سمنان و شهمیرزاد بالغ بر 1000 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارند و این موضوع نشان دهنده عجایب سمنان است که تنها با وجود 20 کیلومتر فاصله چنین تفاوت دمایی دارد. در واقع همین مسئله موجب شده است، که شهمیرزاد به بهشت کویر ایران مشهور شود. در سال 1386 شهمیرزاد به عنوان منطقه نمونه گردشگری بین المللی انتخاب شد. از معروف ترین جاذبه های گردشگری و دیدنی شهمیرزاد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • قلعه شیخی

قلعه شیخی که از زیبا ترین مناطق دیدنی شهمیزراد است، که توسط طرفداران حسن صباح ساخته شده است و در زمان صفویه ازآن به منظور جلوگیری از حمله ترکمنان استفاده می کردند. امروزه از این قلعه تنها بخش های محدودی از سنگ چین ها باقی مانده اند.

قلعه دژ و هله

  • قلعه دژ و هله

از دیگر قلعه های این شهر می توان به قلعه دژ و هله اشاره نمود که در بالای کوه و کنارباغ های میوه و گردو واقع شده است. برای ساخت این قلعه سنگ هایی از دل کوه کنده شده و مورد استفاده قرار گرفته اند و قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد. این دژ دارای دو برج مدور جهت دیده بانی و دیوارهای سنگی است. امروزه از قلعه سنگی دژ و هله آثار جزیی به جای مانده است.

  • شیر قلعه

قدمت این بنا به زمان اشکانیان باز می گردد اما در دوره اسلامی و زمان اسماعیلیان نیز به عنوان پناهگاهی مستحکم مورد استفاده قرار می گرفت. این قلعه در فاصله 5 کیلومتری شهر قرار گرفته است و باید از پای کوه حدود 30 دقیقه پیاده روی نمود تا بتوان از شیر قلعه بازدید کرد. مردم شهمیرزاد معتقد هستند که ساکنان اولیه قلعه بنا و پله های مارپیچی ایجاد کرده بودند که بتوانند آب چشمه را به داخل قلعه ببرند و به این ترتیب آب مصرفی مورد نیاز خود را تامین نمایند. شیر قلعه در بالای کوهی بلند قرار گرفته و چشمه های متعددی در اطراف آن وجود دارد.

  • باغ گردوی شهمیرزاد

باغ های زیبا و پر از درختان سر به فلک کشیده از معروف ترین جاذبه های دیدنی شهمیرزاد در شهرستان مهدی‌شهر هستند و از مهم ترین آنها می توان به بزرگ ترین باغ گردوی جهان اشاره نمود. آنچه که موجب تمایز باغ های گردو شهمیرزاد با سایر مناطق شده است خوشه ای بودن درختان است. در این باغ بالغ بر 20 هزار درخت وجود دارد که سالیانه 14-15 هزار اصله از آن ها به بار می نشیندند. کیفیت بالای گردوهای این منطقه موجب شده است که علاوه بر تامین بازار مصرفی داخل کشور به کشورهای ترکیه، آسیای میانه و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر شوند و نقش مهمی در اقتصاد این شهر داشته باشند. با توجه به اینکه آبیاری باغ ها در شهمیرزاد با استفاده از روش آبیاری قطره ای انجام می شود، هدر رفت آب به کمترین میزان ممکن می رسد. قدمت درختان گردویی که در شهمیرزاد وجود دارند بسیار زیاد است به طوری که در باغات این شهر بالغ بر 500 درخت گردو بالای 200 سال عمر وجود دارد و یکی از این درختان با ارتفاع 15 متر و 13 قرن عمر قدیمی ترین درخت گردو شهمیرزاد محسوب می شود. این درخت گردوی کهن سال به دلیل داشتن تاجی دو شاخه و متقارن دارای زیبایی خاص و خیره کننده ای می باشد و به درخت گردوی کمان رستم مشهور بوده و نام آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. درخت گردو از دیرباز در این شهرستان دارای جایگاه و اهمیت ویژه ای بوده به طوری که خانواده های اصیل شهمیرزادی درختان گردو را مهریه دختران خود می کنند تا به برکت آن ازدواج مقدس و پایداری داشته باشند. درختان گردو شهمیرزاد همانند درختان نخل دارای شناسنامه هستند.

باغ گردوی شهمیرزاد

  • قله نیزوا

قله نیزوا بلند ترین قله استان سمنان است که دارای 3810 متر ارتفاع و چشم انداز فوق العاده ای است. در این منطقه بادهای دائمی و شدیدی می وزد و به همین علت نام نیزوا را برای قله انتخاب کرده اند ( وا در زبان محلی به معنی باد است). در نزدیکی این قله دریاچه ای زیبا و فصلی وجود دارد که جلوه ای خاص به آن بخشیده و سالانه گردشگران بسیاری برای صعود قله نیزوا و لذت بردن از منظره زیبا آن به شهمیرزاد سفر می کنند.

  • آبشار روزیه چاشم

این آبشار زیبا در مسیر چاشم – خطیر کوه میان دو کوه قرار گرفته و گردشگرانی که قصد دارند از سمنان به طرف مازندران حرکت کنند می توانند از این آبشار خروشان نیز بازدید نمایند.

  • خانه تاریخی

این خانه قدیمی و بی نظیر به دستور مرحوم میرزا غلامرضا معروف به امین الرعایا حاکم شهمیرزاد در سال 1313 هجری قمری ساخته شد. این بنا در محله قدیمی محرم دشت شهمیرزاد واقع شده است.

غذاهای محلی شهمیرزاد

غذاهای محلی شهمیرزاد

در شهمیرزاد چی بخوریم؟ این سوالی است که احتمالا در ذهن گردشگرانی که شهمیرزاد را برای مسافرت انتخاب کرده اند شکل بگیرد. شهمیرزاد دارای ته چین های فوق العاده خوشمزه ای است که برای تهیه آن از گوشت بره، عدس، چغندر، سبزی، سیب زمینی، آلو، بادمجان و … استفاده می کنند، که به شما پیشنهاد می کنیم حتما آن را در شمیرزاد امتحان کنید. از دیگر غذاهای شهمیرزاد می توان به خورشت آلو و انواع کباب اشاره نمود که طرفداران بسیاری دارند و با مراجعه به رستوران ها سنتی این شهر می توانید طعم بی نظیر آن ها را بچشید.

اقامت در شهمیرزاد

گردشگرانی که به شهمیرزاد سفر می کنند می توانند اقامتی چند روزه و به یادماندنی در یکی از اقامتگاه های این شهر داشته باشند. هتل خانه گل شهمیرزاد هتلی چهار ستاره و با صفا است که محیطی دل نشین و زیبا دارد و با اقامت در آن به راحتی می توانید به جاذبه های گردشگری شهمیرزاد دسترسی داشته باشید. علاوه بر این هتل سه ستاره سنگسر نیز تنها 6 کیلومتر با شهمیرزاد فاصله دارد یکی دیگر از هتل هایی است که گردشگران می توانند در آن اقامت داشته باشند و سفری خاطره انگیز برای خود رقم بزنند.

سوغات شهمیرزاد

شهمیرزاد شهری تاریخی با فرهنگی غنی است که سوغاتی ها و صنایع دستی متنوعی دارد، که گردشگران در سفر به این شهر می توانند به عنوان سوغات خریداری نمایند. اما اگر بخواهیم معروف ترین سوغاتی های شهمیرزاد را معرفی کنیم می توان گفت که گردو و آلوی شهمیرزاد در ایران و جهان مشهور هستند و به شما پیشنهاد می کنیم که در سفر به این شهر حتما خریداری نمایید. از دیگر سوغاتی های شهمیرزاد می توان به نان محلی تنبلک و سیب و زرد آلو اشاره نمود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از شهمیرزاد و جاذبه های گردشگری آن در تمامی روزهای سال و امکان پذیر است، اما با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه بهترین زمان برای سفر به شهمیرزاد اوایل فروردین تا اوایل مهرماه است که طبیعت فوق العاده زیبایی دارد. به شما پیشنهاد می کنیم که در این بازه زمانی حتما با تهیه بلیط اتوبوس از شهمیرزاد بازدید نمایید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

شهمیرزاد در 24 کیلومتری استان سمنان قرار گرفته است و جزء شهرستان مهدی شهر محسوب می شود. گردشگران برای سفر به شهمیرزاد با توجه به اینکه که چقدر از آن فاصله دارند می توانند از خودرو شخصی و یا وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و هواپیما سمنان و یا اتوبوس استفاده کنند. با توجه به نزدیکی و فاصله کمی که شهمیرزاد از سمنان دارد تاکسی های مسیری متعددی در این مسیر مشغول به فعالیت هستند که گردشگران با رسیدن به سمنان با استفاده از آن ها به راحتی می توانند خود را به شهمیرزاد برسانند و همچنین گردشگران می توانند برای داشتن سفری راحت و لذت بخش با رزرو خودروهای اینترنتی مستر بلیط به بازدید از شهمیرزاد و جاذبه های گردشگری و دیدنی آن بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *