جنگل رود بارک

0 213

در شهرستان مهدی شهر نگین تاریخی و گردشگری سمنان جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی بسیاری نهفته است که سالانه گردشگران فراوانی از سراسر نقاط جهان برای بازدید از آن ها به این شهر سفر می کنند. یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی این منطقه جنگل رود بارک است که در 68 کیلومتری شمال شرق شهمیرزاد و دامنه رشته کوه های البرز قرار دارد. رودبارک از مناطق ملی گردشگری و حفاظت شده شهرستان مهدی شهر است، که بخشی از جنگل های هیرکان استان سمنان نیز در آن قرار گرفته اند. پوشش گیاهی بی نظیر، چشمه ها، آبشارها و آب و هوای خنک این منطقه که در نزدیکی سمنان با آب و هوای کویری و خشک موجب شده است که منظره فوق العاده زیبا به وجود آید و به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری سمنان تبدیل شود. اگر می خواهید با جنگل رودبارک و طبیعت بکر آن بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه جنگل رود بارک

تاریخچه جنگل رود بارک

جنگل زیبای رودبارک در هر فصلی از سال همانند سایر جنگل ها رنگ های گوناگونی به خود می گیرد و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در فصول سرد سال روستای کوهستانی رودبارک سراسر پوشیده از برف می شود و در کنار جنگل های هیرکانی مناظر فوق العاده زیبا و خیره کننده ای را به وجود می آورد. جنگل رودبارک با وسعت 8 هزار هکتار (3000 هکتار مرتع و بیش از 1500 هکتار مزرعه کشاورزی و باغداری) آبشارها، غارها، چشمه های خروشان و زیبایی دارد، که رطوبت و طراوات موجود در آن موجب شده است که گاهی مملو از مه شود و در کنار صدای پرندگان آرامشی عجیب و وصف نشدنی را در این منطقه به وجود آورد. به همین دلیل طبیعت گردان بسیاری به ویژه در فصل تابستان به این منطقه سفر می کنند. رودهای کوچک و بزرگی که در این جنگل وجود دارند و همچنین منظره رودهای کوچک در قسمت پایین دره موجب شده است که برای نام این جنگل رودبارک انتخاب شود. در این جنگل جاذبه های دیدنی متعددی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به آبشارهای سلیلم، آفینجیمه، عیرت دره، سرمروفاش فاشی، خرلکته فاش فاشی، تپه تاریخی دین تپه دشتی و … اشاره نمود. جالب است که بدانید جنگل رودبارک پس از پارک کویر در استان سمنان دومین منطقه نمونه گردشگری محسوب می شود و دارای جایگاه و اهمیت ویژه ای است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

جنگل های بکر و زیبا، تپه ها و کوه ها با پوشش های گیاهی و جانوری منحصر به فرد، دشت های سر سبز و پر گل تنها بخشی از زیبایی های منطقه حفاظت شده رودبارک شهرستان مهدی شهر هستند که طبیعت گردان می توانند ساعت ها با گشت و گذار در آن ها لذتی وصف نشدنی را تجربه نمایند و لحظاتی مملو از آرامش را برای خود رقم بزنند. وجود درختان پهن برگ متعدد و ابرها در این جنگل موجب شده که طبیعت گردان بتوانند رویای راه رفتن بر روی ابرها را در واقعیت تجربه کنند و خاطره ای متفاوت برای خود رقم بزنند. منطقه کوهستانی رود بارک دارای دو بخش رود بارک بالا و رود بارک پایین است که آب و هوای بی نظیری دارند مخصوصا در فصل تابستان که اکثر مناطق گرم هستند این جنگل دارای آب و هوایی متعدل و طبیعتی زیبا و سر سبز است.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل رود بارک

در منطقه رودبارک پستی های و بلندی های بسیاری وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کوه های سنگی لپی و تنگه و همچنین تپه های خاکی سنگی برج تیغ و … اشاره نمود. در جنگل رودبارک جلگه های وسیعی نیز به چشم می خورند که پوشش های گیاهی و درختان مختلفی در آن ها وجود دارد، از جمله این جلگه ها می توان به مناطق ترکچال، سرم، سر کوه، آب اندان و روپی اشاره نمود. جنگل رودبارک به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و موقعیت جغرافیایی که دارد بستر مناسبی برای رشد انواع گونه های گیاهی و درختان است و از عمده ترین درختان موجود در این جنگل می توان به درختان بلند قامت سرو، راش، بلوط، ازگیل و زالزالک وحشی اشاره نمود. همچنین در این جنگل حفاظت شده  حیوانات و جانوران مختلف و خاصی نیز مانند بز، خرس های قهوه ای، پلنگ، خوک وحشی، راسو، سنجاب، گراز، خفاش جنگلی، کبک، عقاب، کرکس و حشراتی مثل زنبور عسل، زنبور زرد، کینک سو و … زندگی می کنند. این منطقه کوهستانی در زمستان ها بسیار سرد و مملو از برف است به طوری که برف سراسر جنگل و درختان را کاملا پوشش می دهد. اما در بهار هوای رودبارک بسیار خنک همراه با بارندگی فراوان می باشد. تابستان های این منطقه آب و هوا خنک و مطبوع است و پاییزهای رودبارک نیز طبیعت بی نظیر و فوق العاده دارد.

مهم ترین جاذبه های گردشگری نزدیک به جنگل رود بارک

مهم ترین جاذبه های گردشگری نزدیک به جنگل رود بارک

در نواحی اطراف جنگل رودبارک جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که ضمن بازدید از این جنگل زیبا می توان آن ها را نیز مشاهده نمود. از معروف ترین جاذبه های گردشگری نزدیک به این منطقه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • منطقه گردشگری چاشم مهدی شهر

این منطقه کوهستانی است و به دلیل آب و هوا ییلاقی که در فصل تابستان دارد دارای طرفداران بسیاری است. در این منطقه گردشگری گورهایی وجود دارد که باستان شناسان معتقد هستند که قدمت آن ها به 800 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

  • دربند

در فاصله میان مهدی شهر و شهمیرزاد منطقه زیبا و سر سبزی به نام دربند وجود دارد که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. در دربند غاری وجود دارد که قدمت آن به 140 میلیون سال پیش باز می گردد. این غاز زیبا دومین غارآهکی بزرگ ایران محسوب می شود.

  • برج دیوخانه رود بارک

برج دیوخانه رود بارک از آثار ملی ایران محسوب می شود که در روستای رود بارک واقع شده است و سالانه گردشگران بسیاری به بازدید از آن می روند. قدمت این غار تاریخی به پس از اسلام باز می گردد.

برج دیوخانه رود بارک

  • غار دیوخانه

غار دیوخانه نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای رودبارک است که تالار دایره ای با سقف گنبدی زیبایی دارد، همچنین این غار دارای 11 متر طول است.

  • امام زاده قاسم زیارت

این امام زاده دارای چندین اتاق و دالان تو در تو به همراه ایوان و صحنی زیبا است، که در منطقه زیارت و شمال مهدی شهر قرار دارد.

  • اقامتگاه های بوم گردی در روستای فینسک و مهدی شهر

در این منطقه چند اقامتگاه بوم گردی بسیار زیبا وجود دارد که گردشگران با اقامت در آن ها می توانند ضمن تجربه سفری راحت و لذت بخش بیشتر با غذاهای سنتی و آداب و رسوم این منطقه آشنا شوند. به شما پیشنهاد می کنیم که با تهیه بلیط اتوبوس حتما ازجاذبه های گردشگری فوق العاده این منطقه و به ویژه جنگل رود بارک بازدید نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

با توجه به قرار گیری جنگل رودبارک در شمال شرقی استان سمنان و حاشیه مازندران این منطقه در فصل بهار و تابستان دارای آب و هوایی خنک و دل پذیر و در فصل های پاییز و زمستان با سرما و برف همراه است. بنابراین می توان گفت که بهار و تابستان بهترین زمان جهت بازدید از این جنگل زیبا است. گردشگران و طبیعت گردان می توانند در تمامی روزهای سال به صورت رایگان به بازدید از منطقه کوهستانی رودبارک بروند و لحظات شاد و به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند. بازدید از این جنگل به زمانی حدود 3-4 ساعت نیاز دارد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

جنگل رود بارک در استان سمنان، شهرستان مهدی شهر، روستای رود بارک واقع شده است. برای دسترسی به این منطقه گردشگران باید پس از ورود به استان سمنان از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت کنند و بعد از گردنه بشم و رسم رودبار نیز عبور نمایند و مسیر را 50 کیلومتر ادامه دهند، تا به تابلوهای راهنمایی، که روستای رودبارک را نشان می دهند، برسند و بتوانند با عبور از این روستا جنگل های وسیع رودبارک را مشاهده نمایند. با توجه به قرار گیری جنگل رودبارک در روستای رودبارک برای دسترسی به آن می توان از تاکسی ها و خودروهای بین شهری استفاده نمود. گردشگران همچنین می توانند با خودرو شخصی خود یا خودروهای اجاره ای مستر بلیط به بازدید از این منطقه کوهستانی بروند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.