درجزین یا درگزین از جمله شهرهای شهرستان مهدی شهر استان سمنان به شمار می رود، که در 10 کیلومتری جنوب مهدی شهر و همچنین 5 کیلومتری شمال سمنان واقع شده است. عبور آب چشمه گل رودبار و وجود چندین قنات در این شهر موجب شده است که از آبادانی مناسبی برخوردار و کشاورزی و باغداری در این منطقه رونق داشته باشد. در درجزین باغ های انار متعددی وجود دارد و به همین دلیل به شهر یاقوت سرخ کویر مشهور است. اگر می خواهید با درجزین بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه درجزین

شهرستان درجزین دارای محله های مختلفی است که از بزرگ ترین آن ها می توان به قاضی آباد، اسلام آباد، ده مرکزی درجزین، شاه بند و … اشاره نمود. در واقع به هم پیوستن این محلات به یکدیگر موجب پیدایش روستای درجزین شده است. البته این روستا در سال 1387 با تصویب هیئت دولت به شهر تبدیل شد و بر اساس آخرین سرشماری های صورت گرفته جمعیت آن بیش از 4370 نفر است. اکثریت مردم این شهر دارای مذهب شیعه دوازده امامی هستند. در این شهر جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی مختلفی وجود دارد اما امروزه تنها تعداد محدودی از این آثار و جاذبه های باقی مانده اند.

نقشه و معرفی بخش های درجزین

نقشه و معرفی بخش های مختلف

شهرستان درجزین دارای طبیعتی زیبا و باغ های میوه بسیار پر باری است و مناطق دیدنی جذابی دارد که در ادامه بیشتر به معرفی آن ها می پردازیم.

ناهمواری های درجزین

در شمال درجزین شهرستان مهدی شهر کوه های صخره ای و مرتفعی مشاهده می شود البته خود شهر نیز هموار نیست و در نقاط مختلف آن تپه ماهورها و کوه های کوچک، تپه های کوچک و همچنین دره های کم عرضی مشاهده می شود که ساختمان ها بر روی آن ها ساخته شده اند. موقعیت جغرافیایی درجزین موجب شده که نسبت به شهر سمنان دارای شرایط آب و هوایی مطلوب تر و بستر مناسب تری برای فعالیت های کشاورزی و زراعت باشد، به طوری که به دلیل داشتن باغ های پر بار انار یه یاقوت سرخ سمنان مشهور است.

چشمه آب گرم 

این چشمه که در 21 کیلومتری شمال غرب سمنان و جنوب غربی درجزین واقع شده است، از معروف ترین جاذبه های دیدنی این شهرستان محسوب می شود. آب این چشمه به دلیل خواص درمانی که دارد بسیار معروف است. چشمه آب گرم درجزین دارای آب گوگردی است که پس از خروج از چشمه به استخرهای کم عمقی می ریزد. این چشمه موجب شده سالیانه گردشگران بسیاری برای آب تنی در آن به درجزین سمنان سفر کنند. آب این چشمه برای درمان بیماری های مختلفی مانند بیماری های پوستی و رماتیسمی بسیار موثر است. با توجه به شرایط آب و هوایی استان سمنان و شهر درجزین بهترین زمان برای آب تنی در چشمه آب گرم درجزین و سفر به این منطقه اوایل بهار تا اوایل پاییز است. یافته های زمین شناسی نشان می دهد که در ارتفاعات شمالی این منطقه فعالیت های محسوس آتشفشانی انجام می شده و این منطقه در زیر دریا قرار داشته است. به همین دلیل دره ای که چشمه آب گرم درجزین در آن واقع شده است، از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار نیست. ولی ارتفاعات شمالی درجزین با توجه به آب و هوای سرد و متعدلی که دارد دارای شرایط مناسبی برای رویش گونه های گیاهی مختلف است، به طوری که در این منطقه گیاهانی مانند گون، زرشک و … به چشم می خورد. علاوه بر چشمه آب گرم درجزین در این منطقه چند چشمه دیگر به نام های قولنج آب، گرآب، مراد آب و … وجود دارد. آب چشمه درجزین نه تنها در درمان بیماری های پوستی بلکه آب معدنی آن در درمان بیماری های رحم، کبد، غدد، تورم و التهابات مفاصل نیز موثر است. با توجه به اینکه مقادیر بالایی آهن در این آب وجود دارد مصرف آن می تواند در درمان کم خونی نیز موثر باشد.

درخت چنار کهن سال

درخت چنار کهن سال

این درخت کهن سال که از آن به عنوان کهن سال ترین درخت سمنان یاد می کنند در جنوب شهر درجزین و کنار باغات و جوار هیات حضرت ابوالفضل (ع) واقع شده است. درخت چنار کهن سال درجزین در بافت قدیمی شهر است و کارشناسان منابع طبیعی با برآوردهایی که از روی ریشه های این درخت انجام داده اند معتقد هستند که تقریبا 780 سال از عمر درخت می گذرد. پوسیدگی عمیقی که در طی چند دهه اخیر در تنه درخت چنار رخ داده، موجب شده است که حفره ای بزرگ در تنه آن ایجاد شود. قسمتی از این شکاف ایجاد شده به مرور زمان و در اثر فعالیت پوست زایی مجددا پوشش داده شده است اما پایین تنه درخت به دلیل ضعف فیزیتوژی مورد حملات آفات چوب قرار گرفته است و موجب شده که این حفره بزرگ تر شود. این درخت هم اکنون دارای چهار شاخه قطور از ارتفاع 2.5 متری است، که تاج نیمه گسترده درخت را به وجود آورده اند. در گذشته که آب قنات از کنار این درخت چنار عبور می کرد بسیار زیبا و سر سبز بود اما امروزه با آسفالت شدن اطراف درخت دیگر تنه و ریشه های آن دارای رطوبت و تنفس کافی نیستند و موجب شده که درخت دیگر شادابی و رشد گذشته را نداشته باشد.

در سفر به درجزین کجا بمانیم؟

گردشگرانی که با تهیه بلیط اتوبوس قصد سفر به درجزین و بازدید از باغات و چشمه آب گرم آن را داشته باشند می توانند به راحتی با اقامت در هتل پاسارگاد درجزین سفری راحت و لذت بخش را تجربه نمایند.

شرایط بازدید از درجزین

شرایط بازدید از درجزین

بازدید از درجزین در تمامی روزهای سال امکان پذیر است و گردشگران به صورت رایگان می توانند از جاذبه های دیدنی این شهر بازدید نمایند. با توجه به شرایط آب و هوایی استان سمنان می توان گفت که فصل بهار تا اوایل فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به درجزین است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

شهرستان درجزین در 10 کیلومتری جنوب مهدی شهر و 5 کیلومتری شمال سمنان واقع شده است، از این رو گردشگران می توانند با استفاده از خودرو شخصی یا خودروهای اجاره ای مستر بلیط به بازدید از جاذبه های گردشگری آن بروند. البته گردشگرانی که دارای خودرو شخصی نیستند می توانند از اتوبوس ها و تاکسی های بین شهری نیز برای دسترسی به درجزین استفاده نمایند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *